“Seben’ de ve diğer ilçelerde müze olur mu ?

 

Seben ‘de bir müze kurulmasını önerdiğim yazım hakkında görüşlerini bildiren dostlarım oldu. Müzenin kurulmasına, bürokratik sıkıntılar nedeniyle izin verilmeyeceği de ifade edildi.

Bir kahve içimi sohbet ettiğimiz arkeolog olan, ama mesleğini yapamayan genç arkadaşım , yazımda bahsettiğim ,bütün köylerde dağınık halde duran taş eserlerin bir araya toplanmasına, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sıcak bakmayacağını söyledi. Eserler bir araya toplansa bile, toplanan yer, müze sayılmıyormuş. Ben , Mudurnu’ daki açık hava müzesinin varlığından bahsedince arkadaşım bu konuda hakkında da bilgi verdi.

Mudurnu Belediyesi aslında zoru başarmış ,bürokratik sıkıntıları aşmış ve Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ve denetiminde bir taş eserler bahçesi yapmış ,etrafını çevirmiş ve güvenlik önlemlerini de almış. Ancak bakanlık, Mudurnu çevresinde dağınık durumda bulunan ,arkeolojik değeri olan , kayıtlara geçmiş taş eserlerin toplanarak sergilenmesine engel olmuş , sadece her birinden sadece birer örnek alınmasına izin vermiş . Açık hava Müzesi’ nde yer alan bütün eserler de Mudurnu Belediyesi’ne zimmetlenmiş.

Mudurnu Belediyesi’nin Açık Hava Müzesi’nin bütün bürokratik engelleri aşarak oluşturabilmesinin ; eserlerin korunması, Mudurnu’yu ziyaret edenlere yöre tarihi hakkında bilgi vermesi ve ilçe sakinlerinde koruma bilincini geliştirmesi yönleriyle önemli olduğunu belirtmek gerekir.

Mudurnu’ daki müzeye benzer bir müzenin Seben’ de oluşturulması ilçe merkezinde ziyeret edilecek bir çekim merkezi oluşturma yanında , köylerde yaylalarda dağınık bulunan eserlerin korunması açısından önem arz ettiği aşikardır.

Yöremiz köylerin yaşayan nüfus azalmıştır , öyle ki, her köyde yaşlı sakinleri olan birkaç hane kalmıştır. Bu sebeple eserlerin korunması çok zordur. Mezar taşlarının “ içlerinde altın var” denilerek parçalandığı da bilinen bir gerçektir. Taşınabilir objelerin çalınması da mümkündür.

Çalınma hadisesinin en yakın örneği , benim köyüm olan Kozyaka köyünde, geçen yaz yaşanan hırsızlık vakasıydı. Köyümüzün dört mahallesinden biri olan Demirciler Mahallesinin çeşmesinde bulunan ve içinden yüzyıllardır su akan koçbaşı şeklindeki çörten bir gece çalındı. Bolu Müzesi kayıtlarında “ Koçbaşı olarak bazalttan yapılan eser kaba bir işçiliğe sahiptir. Ağız kısmı içten yuvarlak bir kanal şeklinde baş bitimine kadar uzanmaktadır. Burun deliği, göz, kulak ve boynuzlar basit konturlarla belirtilmiştir. Çörten formundaki eserin sade bir görünümü vardır.13. – 14. Yüzyıl Anadolu Türk Dönemi ( Akkoyunlu – Karakoyunlu ) koyun şeklindeki mezar taşlarında görülen koçbaşı tasvirleri ile büyük bir benzerlik göstermektedir” denilerek betimlenen ve yörede örneği olmayan, nadir eserin, bir gece çalınmasına haliyle bütün köylü hemşerilerim üzüldüler.

Bu ve bunun gibi tarihi eserlerin bir araya toplanıp , koruma altına alınarak sergilenmesi konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bürokratik engelleri ortadan kaldıracak önlemleri almasının gerekli olduğuna inanıyorum.

Seben’ de ve yöremizdeki diğer ilçelerde de Mudurnu benzeri açık hava müzeleri oluşturmak, tarihi değerlerin korunması açısından son derece önem arz etmektedir. Bu konuda mevcut bürokratik engelleri azaltacak düzenlemeler yapılırsa, Belediyeler sorumluluk alabilirler. Kültür ve Turizm İl

Müdürlüğünün personel mevcudu da ilçelerde kurulacak “Açık Hava Müzeleri’nde” görevlendirilecek personel ihtiyacını karşılayacak sayıdadır.

YORUM EKLE

banner133