Şehitlerimizin Gözyaşları

Her gün şehit haberlerini duydukça, ailelerin feryadını,gözyaşlarını gördükçe insanın yüreği parçalanıyor, kelimler boğazımıza düğümleniyor.
Hele geçen hafta, küçük fakat şirin ve sakin ilçemiz Kıbrıscık ilçemizde de Kaymakamlık yapan bir yerde hemşerimiz sayılan Muhammed Fatih Safitürk’ün cenaze merasiminde küçük oğlunu “Anne babamı göremiyorum” diye seslenmesi, annenin ise “O bizi görüyor sözü” artık her şeyin koptuğu an oluyor.
Bu konuşmayı duyduğumda yıllar önce bir makalede okuduğum hadiseyi hatırladım. Yaşanmış ve halen yaşanmaya devam eden bu hadiseyi her okuyuşumda tüylerim ürperiyor.
Yazar Erdal Güven’in yazdığı, belki de bazılarımızın duyduğu bu hadiseyi sizlerle okuyunca bana hak vereceksiniz.
Yazar Erdal Güven yazısına şöyle bir soru ile başlıyor. 
Siz hiç şehit askerlerin döktüğü gözyaşlarıyla ıslandınız mı? Sizi bilmem ama Allah bana nasip etti. Hem de Türkiye’den binlerce kilometre uzakta Japonya’da, Ertuğrul Şehitleri’nin döktükleri sevinç gözyaşlarıyla ıslandım.
Ertuğrul Faciası’nın olduğu Kushimoto Adası’na ilk kez 1994 yılında gitmiştim. Günlük güneşlik bir havada Wakayama’ya ulaştık. Kushimoto’ya gitmek için küçük araba vapuruna bindiğimizde de hava günlük güneşlikti. 10 dakikalık yolun yarısına gelmiştik ki, üzerimizde küçük kara bulutlar toplanır oldu. Ada’ya ayak basmamızla da inceden bir yağmur atıştırmaya başladı.
Anma tören süresince yağan yağmur, Ada’dan ayrılmak için tekneye bindiğimiz anda kesildi. Benimle birlikte törene katılan dönemin Wakayama Belediye Başkanı yanıma gelerek , “Bu yağmur damlaları burada şehit olan Türk askerlerinin sevinç gözyaşlarıdır. Ne zaman Ada’ya Türkler gelse bu ince yağmur damlaları onlar ayrılana onlar ayrılana kadar düşer” dedi.
İkinci gelişimde de yağmurla karşılaştıktan sonra belediye başkanına inandım ve bir daha Kushimoto Adası’nda asla şemsiye kullanmadım. Beni çok derinden etkileyen bu olayı Tokyo’ya kim geldiyse anlattım. Kimi inandı, kimi inanmış gibi yaptı ama, inananların çoğunlukta olduğunu  geçen gün gelen bir e-postadan anladım. Ankara’dan 30 yaşında bir kadın rumuzlu e-postada, Birkaç yıl önce Temmuz ayında Japonya’ya gittim. Benim için hazırlanan programa, 1890 yılında Ertuğrul Firkateyni faciasının yaşandığı ve 587 Osmanlı askerinin şehit olduğu Kushimoto şehrini ziyaret de dahil edilmişti. Japonya’da yaşayan gazeteci bir arkadaşım Kushimotot’ya ne zaman bir Türk gitse (yılın hangi mevsimi ya da ayı olursa olsun) yağmur yağdığını söyledi. Ona göre bu yağmur, orada yatan askerlerin bir Türk gördüğü için ağlamasından kaynaklanıyordu. Buna bizzat kendisi de şahit olmuş. Bu olayın tek istisnası, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Güven Erkaya’nın ziyareti.  Bunun nedenini de, Asker komutanının önünde ağlamaz diye açıklamıştı. Açıkçası anlattıklarına gülüp geçmiştim. Ta ki aşırı sıcak ve güneşli bir günde, şehitler için dikilen anıta çiçek bırakırken aniden bastıran yağmurun altında sırılsıklam olana kadar. Düşündükçe hâlâ tüylerim diken diken oluyor ve  gözlerim doluyor, diye yazıyordu.                                                                 E postayı kimin yazdığını bilmiyorum, ama sözü geçen gazetecinin ben olduğumdan kuşkum yok. Şehitler ağlamaz derler ama inanmayın siz. Onları ziyaret ettiğinizde birkaç damla sevinç gözyaşı akıtırlar.”
Tüm şehitlerin manevi huzurunda saygı ile eğiliyor, Rabbim’den gani gani rahmet diliyorum.
YORUM EKLE

banner128