SEVGİ ÜZERİNE

Bir dünya olsa; içinde riya, yalan, dolan, kin olmasa. Bir dünya olsa; herkeste hoşgörü, yardımseverlik, öncelikli sırayı alsa.

Dördüncü yüzyılda yaşananlarda; ne küplerin içinde yazılı kızların isimleri, ne de askere gidenlerin geride bıraktıkları eşlerini düşünmekten savaş gücünün kaybedilmiş olması ilgilendirmiyordu insanları. İnsanlar yaşadıkları sevgisiz ortamda, sevgiyi nasıl bulacaklarının peşinde koşturuyordu.

Lügatlar sevgiyi; bir şeye veya bir kimseye karşı, yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu diye açıklıyor. O zaman bizler davranışları değerlendirmeden kaşına, gözüne göre sevgi değerlendirmesi yapıyoruz demektir. O zaman bizler sahte gülücüklerin esiri oluyoruz, dedim ki dediydilerin etkisinde kalıyoruz demektir.

Sevgi çamaşır değil ki kirlendi diye çöpe atamazsınız. Sevgi de esas olan, duyguları kirletmeden güzellikleri korumasını bilmektir, devamlılığını sağlamaktır.

Sevgi ne ağaç gövdesine kazınan kalp, ne birleşen dudaklarda oluşturulan elektriklenmedir. Sevgi nadir kıymet bilirlik, sevgi bir merhaba, bir nasılsınız demesini bilmektir. Güler yüzdür. Sevgi saygıda bütünleşen, gözlerden gönüllere yol bulup ığıl ığıl akıveren bir duyuş, bir hissediştir. Sevgi daha önceki düşüncelerin şüpheye dönüşmeden, oluşan güzellikler zinciridir. Gelin bu zincirin halkalarını yeni yılda çoğaltalım.

Yeni umutlar yeni hayalleri oluştursun. Günleriniz aydınlık yuvanız mutlu, yüreğiniz huzurlu, yeni yılınız sevgiyle dolu sağlıklı mutlu olsun. Nice yıllara…

 

YORUM EKLE