SIFIR ATIK

 SIFIR ATIK 
07.12.2018 Tarihinde HAMPTON BY HİLTON OTELDE ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI tarafından SIFIR ATIK projesinin on beşincisi ilimizde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı eşi sn. Emine Erdoğanın himayesinde başlatılan bir proje. 
Proje çevre şehircilik bakanlığı tarafından uygulamaya konulmuş, sürdürülebilir kalkınma amaçlı ATIKLARIN KONTROL altına alınması. Gelecek nesillere yaşanabilir,temiz bir ülke bırakılması yanında israfın önlenmesi alışkanlıklarının kazandırılması.
Seminerin açılış konuşmasını çevre yönetimi Genel Md. Yardımcısı sn. Banu behram Kuran yaptı. Günümüz dünyasında çoğalan nüfusun çevre sorunları da hızla artmakta. Bunun sonucu doğal kaynakların azalması tüm canlıları tehdit eder konuma gelmektedir. Bu bağlamda sıfır atık ile toplumu daha bilinçli tüketmeye daha az atık oluşturmaya ayrılan atıkları geri dönüşümünü sağlamalıyız. 
Valimiz sn. Ahmet ümit şunları söyledi. Çevreyi hor gören geleceği zor görür. En güzel tadilat tahrip etmemektir. En güzel temizlik kirletmemektir. En güzel tasarruf israf etmemektir. Tabiat varlıklarımız sonsuz değil. Bolu da günlük 180 ton atık elde ediliyor. Bunun 144 Tonu evsel ve enerjiye dönüştürülebilir. Ben bu projenin ilimize ülkemize ve tüm dünyaya katkılar getirmesini temenni ediyorum.
Son konuşmacı çevre ve şehircilik bakanlığı sıfır atık yönetimi şube müdürü sn. Hülya Çakır dı o da bize rakamlarla istatiski bilgiler verdi .Sıfır atık semineri kaymakamlar, Belediye başkanları, yardımcıları, Çevre ve şehircilik müdürü Sivil Toplum kuruluş temsilcilerinin katılımıyla doluydu.
Aile yaşamında evin ekonomi bakanı evin hanımıdır. Onların denetimlerinde evsel atıklarda israf olmaz. Bizim ilimizde atıklar hemen hemen sıfırlanır durumdadır. Belediyemiz yıllar önce Sıfır Atık projesini uygulamaya koymuştur. Katı atıklar geri dönüşümlü evsel atıklar yerinde ayrıştırılır çöp deposuna gider elektrik enerjisine dönüştürülür. Kanalizasyon geniş bir alanı kapsayacak şekilde elden geçirilmiş suyumuz arıtılmış olarak musluklarımızdan akmak da erozyon yok denecek kadar azdır. Ormana zararımız olmaz. Bütün bunlara karşın Tavuk gübresini kompoze edemedik, yeraltı kaynaklarımızı koruyamıyoruz. Kaynak suyumuz Karadere tünel ucunda ışık vermeye başlamıştır. 
Bolu gölü göleti akarsuları, kaplıcaları doğası ile güzeldir. Güvenli ve yakındır. Gelişmiş dünya illeri arsına girecek iddiasındadır. Başkan AlaaddinYılmaz .
Senminerde soru sorma fırsatı verilseydi bunları sorabilme fırsatı olacaktı Emeği geçen herkese teşekkürler. Hedefi iki perdelik oyuncularıyla seminere renk katan oyunculara yürekten teşekkürler.
YORUM EKLE

banner133

banner129