“Sokak müzisyenini rahat bırakın “

Şehrimizin en işlek caddesinde akordeon çalarak canlı müzik icra eden bir kadın müzisyen,  esnaf şikayeti üzerine belediye zabıtası yerinden kaldırılmak istenmiş, çevredeki duyarlı vatandaşların zabıtaya itirazı üzerine de gelen polis, yabancı uyruklu  müzisyenin faaliyetine mani bir hal olmadığını belirterek olay yerinden ayrılmış.  Gazete haberinden öğrendiğimize göre Romanya’dan gelen ve yerleşmek için Bolu’yu seçen müzisyen, yanında sevimli bir köpek olduğu halde faaliyetini sürdürmekteymiş. 
Sokak müzisyenini şikayet eden esnaf ile  şikayet üzerine ekip gönderen zabıta müdürünün sanat icra eden sokak müzisyenleri hakkında fazla bilgisi olmadığı ve onları, dilenci kategorisinde değerlendirdikleri anlaşılıyor.  Nitekim, zabıta, kadın müzisyene dilenci muamelesi yaparak parasına el koymuş. 
İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerde sokak müzisyenleri, metrolarda, meydanlarda, ana caddelerde  sanatlarını icra ederek, kentin boğucu koşuşturması içinde debelenen vatandaşlara kısa bir süre de olsa moral vermekteler.  İstanbul’ da metroda , işi abartıp ,ses düzeni kurarak müzik yapan grupları son zamanlarda gördüğümü söyleyebilirim.  Zabıta kanunu, büyük kentlerde de aynı olduğuna göre oralarda sokak müzisyenlerine gösterilen hoşgörünün Bolu’ da da gösterilmesi gerekir. Sokak müzisyenlerine gösterilen hoşgörü bir yerde o kentin kültür ve uygarlık düzeyini de gösterir.  
Sokak müzisyenleri;  bazen, harçlığını çıkarmak isteyen öğrenci gençler, Bolu’daki örnekte olduğu gibi geçimini temin etmek isteyen bir kadın, bazen de dünya turuna çıkmış yol masrafları için müzik yapan yabancı turistler olabiliyor. Sokak müzisyeni bir köşede  parçalarını icra eder,   enstrümanın açık kutusuna icra edilen müziği beğenen  vatandaşlar  para bırakırlar, bu, dilencilik değildir.
Sokak müzisyenlerini, uyduruk bir iki parça öğrenip, gezip dolaşarak  , insanları taciz ederek para dilenen çalgıcılarla da karıştırmamak gerekir. 
Büyük kentlerde, sokak müzisyenleri arasında, bu işi bir  yaşam  biçimi haline getirmiş,  iyi müzik eğitimi almış, sahneye çıksa pek çok sanatçıdan daha iyi müzik icra edenler de  mevcuttur. 
Bu gençlere, neden sokak ta müzik yaptıkları sorulduğunda “sokakta müzik yaparak halka birebir ilişki kurmanın “onlara büyük haz verdiğini söylemekteler. 

             ****             *****            ****
Ülkemiz, çok sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Acımasız terör, genç , henüz hayatının baharındaki evlatlarımızı ,kırmızı gelincikler gibi biçerek, dağlarda, sınır boylarında, sınır ötesinde , kentlerde ölüme götürüyor. Yurdumuzun   dört tarafındaki baba ocaklarına ateşler düşüyor. İçimiz yanıyor, yüreklerimiz kanıyor, bir şekilde hayata tutunmak, acılarımızın üstesinden gelmek için güzelliklere ihtiyacımız var .  Karlı caddelerde yürürken, uzaktan gelen  bir melodi ile içimizi ısıtmak, sakinleşmek ,  kısa bir an için bile olsa  kendimizi  avutmak  istiyoruz. 
Bu sıkıntılı günlere,  müzik  ile  bir şeyleri paylaşmanın huzuruyla dayanmak zorundayız. O  nedenledir ki,  sokak müzisyenini   rahat bırakın beyler, kadıncağız anası ve çocuğuyla  gelmiş sığınmış  Bolu’ya, bırakın  o akordeonunu çalsın, soğuk, karlı şu  günlerde müziğiyle  ruhumuzu ısıtsın , bozuk paralarımız da  helali hoş olsun ,geçimini sağlasın. 
YORUM EKLE

banner133