500 Kişiye 100 Milyon

ERHAN BEYKOZ - (ANALİZ)

 500 Kişiye 100 Milyon

2014-2015 PTT Liginin kendi evimizde son maçına çıktık. Boluspor için gazozuna, Urfaspor için hayati bir karşılaşma oldu. Sonuç, gereksiz, mesnetsiz, artistliklerle dolu, yalan dolan tartışmalar…

Ligin kendi sahamızdaki son maçı ve seyirci sayısı 500. karşılaşma başladı, seyirci “Savaş Başkanla Savaşmaya Devam”, “karşılama sonunda, “Savaş Başkan Bizi Bırakma” tezahüratı anlamlıydı. Umarım Başkan Savaş Abak verilen desteğe kayıtsız kalmaz. Bu güne kadar ağzından dirhemle laf alınan başkan, sezonun değerlendirmesini yönetimini de arkasına alarak yapar.

Sevabıyla günahıyla, artısıyla eksisiyle, yanlışıyla doğrusuyla, borcuyla alacağıyla, geliriyle gideriyle doyurucu bir açıklama yapacağına inanıyorum. Böylelikle bütün arkada konuşulanları bitirmiş, yarınlarla ilgili programı ortaya koyar, diye düşünüyorum.

Yeni stat konusunda da, benim karşı olduğum ortada. 500 kişiye bu memleketin çoluğun çocuğun geleceğine yatırılacak yaklaşık 100 milyon lirayı heba etmek doğru değil. Atatürk Stadının suyu mu çıktı? Şehrin göbeğinde, ulaşımda, parkta sıfır sorun olan yere gelmeyen taraftar (500 kişi hariç) Berk Köyüne mi gidecek? Yatırımın 100 milyon lira yaklaşık bedeli başka bir işe yönlendirilemez mi? Ülkemin kaynaklarından gitmesi muhtemel para, birilerinin gönlünü hoş mu edecek? Bu konu daha fazla tartışılmadan, gerçeklerle hareket etmemiz doğru olacaktır!

Gelelim karşılaşmaya, lig bitiyor, düşme sıkıntımız yok, hedefimiz zaten olmadı, yani gazozuna bir karşılaşmaya çıktık. Urfaspor için ilk 6 şansını sürmekte hayati bir karşılaşma. Şaibeye, dedikoduya açık ve altında çok  şeyler aranabilecek bir karşılaşma.

Takımı % 80 oranında kendinin kurduğunu söyleyen Reha hoca, takımının arkasında durmaya devam ediyor. Bir teknik adam için bu alkışlanacak bir harekettir. Getirdiği, aldığı, aldırdığı, kiraladığı bütün adamları iddiasız karşılaşmalarda bile oynatarak, futbolcunun güvenini kazanıyor. Yani Reha Hoca kendine, skora, futbolcuya ve taraftara oynarken, takımın bir sonraki sene ne olacağının hesabını yapmadan sezonu tamamladı. Günü kurtarayım, puan yada puanlar alayım, gerisi beni ilgilendirmez, düşüncesi bir sezonu geçirdi.

Düşme tehlikesinin alttaki takımların kayıplarıyla tehlikeye girmediğimiz sezonda, yeni bir oyuncu çıkarayım, yeni bir Emre Boluspor için umut olsun, hiç olmazsa aldığım yüz binlerce liranın hatırına Türk futboluna bir genç oyuncu kazanayım da eserim olsun demedi! Son açıklamasında, benim hedefim ilk 10 takım içinde olmaktı demiş ve bu hedefe de ulaşmış, bundan iyisi Şam’da kayısı…

Çok iyi biliyorum ki, Reha Hoca Ordu maçında değişiklikler yapacak. Bunu kim yer kim yemez bilemem ama birilerinin yemeyeceği ortada. Birde kanımca açıklamasında, “U 21 ve U 16 şampiyonluğa koşuyor, bu takımlarımızdan A takımımda oynayacak oyuncular var. Bu oyuncuları alamazdım” diyecektir. Aslında kendisiyle ilgili yazacak çok şey var ama veda eden açıklaması sonrası güle güle demek doğrusu olacak. Reha Hoca veda ettiği beyanında, öze bakarsak daha evvel soyunma odasından çıkıp gittiğinde Boluspor defterini kapattığını biliyoruz. Gerisi söz ola beri gele, deyimiyle açıklamak yeterlidir!

Urfa maçında kenar yönetim olarak, hakemle oynadığı kadar futbolcularla birlikte takıma müdahale etseydi, belki maçı kazanabilirdik. Tamamen şova yönelik, tamamen taraftara gösteri niteliğindeki agresif hareketleriyle ne yapmak istedi anlamadım.

Karşılaşma bittikten sonra, yardımcısının yalandan saldırısı, canı yanmış Urfasporlu futbolculara yapılan haksız ve gereksiz davranışları ayıplıyorum. Bir sezonun sondan bir önceki maçında son dakikada kaçan golle hayallerin ertelenmesi, geleceğin yok olması, umutların tükenmesi nedir, bilemezsiniz. Bunları bilmediğiniz için, Urfalı futbolcuların halinden anlamanız mümkün değildir!

Oynadığı süre içinde, oyundan çıktıktan sonra da oyunu geren ve kaptan olduğunu iddia eden İsmail Haktan, neyin peşinde merak ediyorum. Sezon bitmiş, en başında yapacaklarını sonunda yaparak pirim alacağını, yeni mukavelende fazla paraya imza atacağını, taraftarın gönlüne gireceğini zannediyorsa, zamanlaması yanlış. Sen işini yap, seni alkışlayacak, tebrik edecek ve arkanda duracak olanlar çok sayıda olacaktır!

Çiçeği burnunda menajer Burhan Kuzu, bir internet sitesi tarafından ligin menajeri seçilmiş. Konuya fazla girmeden, tebrik ediyorum. Fakat arkadaş sen kendini ne sanıyorsun? Sahada sizi tutmak için kulübün badigart transferi lazım. Senin işin mi tartışma, kavga, sinir ve gereksiz davranışlar. Sen futbolculara böyle mi örnek olacaksın? Bırak bak ismin bir adım öne çıktı, gerisini sporseverler takdir etsin.

Karşılaşma için, pozisyonu bol, yeteneklerden yoksun oyuncular topluluğunun bir arada olduğu, futbolun meyvesi olan gol göremediğimiz bir karşılaşmayla evimizde sezona veda ettik.

Yeni sezon hayırlı olsun, başarılarla dolu yarınlara merhaba demek istiyorum. Haliyle geniş bir sezon yazısı yazmayı da istiyorum. Selam, saygılarımla…

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2015, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128