“Daha çok emzirme daha çok süt demektir''

Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, anne sütünün, bir bebek için en doğal, en taze ve en ekonomik besin olduğunu söyledi.      İl Sağlık Müdürü Dr. Koç, 1-7...

“Daha çok emzirme daha çok süt demektir''

Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, anne sütünün, bir bebek için en doğal, en taze ve en ekonomik besin olduğunu söyledi.
     İl Sağlık Müdürü Dr. Koç, 1-7 Ekim Emzirme Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı. Koç, yaptığı açıklamada, anne sütünün bir bebek için en doğal, en taze ve en ekonomik besin olduğunu, emzirmeye doğumdan sonra ilk yarım saat içinde başlanması gerektiğini, bebeğe ilk 6 ay içerisinde sadece anne sütü verilmesini, 6. ayda ek besinlere geçip en az 2 yaşına kadar emzirmeye devam edilmesi gerektiğini kaydetti.Dr. Koç, annelere seslenerek, ''Sütüm yetmiyor diye bir şey yoktur. Ne kadar sık emzirilirse süt yapımı o kadar çok olur. Tabii ki her anne, sütünün bebeği için yeterli olduğundan emin olmak ister. Bebeği çok ağlayan anne, sütünün yeterli olmadığını düşünür, kaygılanır. Böyle durumlarda anne mutlaka bir sağlık personeline danışmalıdır. Sağlıklı her anne doğru bir şekilde ve sık sık bebeğini emziriyorsa, kendi beslenmesine dikkat edip yeterli sıvı gıdalar alıyorsa bebeği için süt yeterli olacaktır'' dedi. Yeni doğan bebeklerin her ağladığında emzirilmesi gerektiğini belirten Koç, ''Sık aralıklarla emzirerek bebeğin sütü mümkün olduğunca çok almasına çalışılmalıdır. Bebek ne kadar sık ve çok emzirilirse annede süt yapımı da o kadar çok ve hızlı olur. Yani daha çok emzirme, daha çok uyarı eşittir daha çok süt demektir'' diye konuştu. Bolu'daki emzirme çalışmalarını da değerlendiren Koç, ''Bolu 2003 yılında bebek dostu il unvanını aldı. 2003 yılından bu yana tüm sağlık kuruluşlarında emzirmeyle ilgili eğitimler ve çalışmalar yapılmakta olup süreklilik arz etmekte. Tüm bu çalışmaların sonucunda Bolu'yu daha ileriye götürüp Bebek Dostu İl'den Altın Bebek Dostu İl'e taşıdık ve bunun haklı gururunu yaşıyoruz'' şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128