Arkut’ta Kayaklı Koşu müsabakalar başladı

Kayaklı Koşu B Grubu 1. Ayak Yarışmaları Gerede’de başladı.

 Arkut’ta Kayaklı Koşu müsabakalar başladı

Haber: Spor Merkezi

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanlığı’nın 2015 sezonu takviminde yer alan B Ligi Kayaklı Koşu Müsabakaları Gerede Arkut Dağı’nda başladı. 2 gün sürecek B Ligi Kayaklı Koşu Müsabakalarına 10 farklı ilden yaklaşık 110 sporcu katılırken, toplam katılımcı sayısı, hakem, antrenör ve idarecilerle birlikte 200’ü buldu. Gerede Arkut Dağı’nda yer alan ve Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından Ülkemizde tescili yapılan ilk kayaklı koşu pisti olma özelliğini taşıyan parkur, geçtiğimiz günlerde Kayaklı Koşu İl Birinciliği müsabakalarına da ev sahipliği yapmıştı.

Gerede’ye sosyal ve ekonomik anlamda da katkı sağlayacak organizasyon için Gerede Kaymakamlığı ve Gerede Belediye Başkanlığı ile eşgüdüm içinde hazırlık çalışmaları yapılarak pist ve kalacak yerlerin organizasyonu yapıldı. Türkiye Kayak Federasyonu Başkanlığı tarafından bu sezon yeni uygulamaya geçirilen kayaklı koşu lig müsabakaları organizasyonunda, öncelikli olarak Türkiye’nin doğusunda ve batısında yer alan illerin temsilcileri kendi aralarında yarışacaklar. Kayaklı Koşu B Ligi müsabakalarında Bolu’nun yanı sıra; İstanbul, Ankara, Çankırı, Kastamonu, Kırşehir, Kayseri, Niğde, Nevşehir ve Sivas illerinden sporcular ter dökerken, geri kalan iller de A ligi grubunu oluşturacaklar.

Gerede Arkut Dağı; köknar ağaçlarıyla kaplı, kayaklı koşu spor dalı için en uygun yükseklik olan 1600-1900 metre rakımda yer alan ve bu spor dalı için en uygun, en uzun pistlere sahip, Gerede İlçe Merkezine yaklaşık 9 km (15 dk), Bolu İl Merkezine ise 72 km (60 dk) mesafede bulunan bir konumdadır.

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Mustafa Allar, böyle bir önemli müsabakanın Gerede’nin tanıtımına ve ekonomisine katkı sağlayacağının altını çizerek, “Şehrimiz ve kayak merkezimiz böyle bir müsabaka için hazır. Gerekli hazırlıkları da toplantı yaparak tespit edip giderdik. Organizasyonların sürekli ilçemizde yapılması için çalışacağız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2015, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128