Başkan Tankut; “Her takımın bir alt takımı olmalı”

Süper Lig takımlarından Karabükspor ilk etap kamp çalışmalarına Bolu’da devam ediyor. Bolu’nun kamp alanı olarak gayet uygun bir şehir olduğunu söyleyen Karabükspor Kulüp Başkanı Hikmet Ferudun Tankut ülkemizde kamp yapabileceğimiz tesislerin sayısı ne kadar artarsa yurt dışından da o kadar fazla kulüp misafir edebiliriz. Türk takımlarının da yurt dışında hazırlık maçları yapmak için kamp yapmasına gerek kalmaz” dedi.

 Başkan Tankut; “Her takımın bir alt takımı olmalı”

HABER: FARUK ÇİDEM

Kamp çalışmalarının gayet iyi geçtiğini söyleyen Karabükspor Kulüp Başkanı Hikmet Ferudun Tankut “Süper ligden düştükten sonra ciddi sıkıntılar yaşadık. Maliyeti yüksek bir takımın futbolcularını gönderip PTT 1. Lig’e uygun bir takım kurduk ve süper lige çıktık. Bu sene de süper lige uygun transferlere yöneldik. Geçen seneki takımdan 7 futbolcuyla devam ediyoruz. Şu ana kadar 12 tane transfer yaprak 19 kişiyi tamamladık. 17 Temmuz’da Adanaspor’la hazırlık maçı yaptıktan sonra ilk etap kampımız bitmiş olacak” şeklinde konuştu.

Kamp Hollanda’da devam edecek

Bolu’daki kampımızı bitirdikten 4 gün sonra Hollanda kampında olacağız. Eksiklerimizi tamamlayarak Hollanda’ya gitmek istiyoruz çünkü orada 4 tane hazırlık maçı yapacağız. Önümüzdeki sezon için kendi eksikliklerimizi görebilmek açısından hazırlık maçları önemli. Hollanda’ya gitmeden önce de transfer için görüştüğümüz 4-5 oyuncuyu renklerimize katmak istiyoruz.

Süper Lig’de kalıcı olmak istiyoruz

Süper lig’de artık kökleşmiş takım sayısı arttı. Eskiden 4 büyük takımın dışında diğer takımların düşme hattına girebileceği sezonlar yaşanıyordu. Şimdi Kasımpaşa, Gençlerbirliği, Akhisarspor, Bursaspor gibi takımlarla beraber yaklaşık 10 tane kökleşmiş takım var. Buna göre önlemler alıyoruz. Çünkü düştükten sonra geri çıkmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Karabük tecrübeli bir takım. 8 yıl süper ligde oynadı. Bundan sonraki süreçte alt yapı ve tesisleşme anlamında güçlü adımlar atarak süper ligde kalıcı bir takım olmak istiyoruz.

Kulüp gelirleri artacak

Belki bu sene olmaz ama önümüzdeki sene yayın ihalesini kulüpler birliği yapacak. Bu sayede gelirler artacak. Ayrıca federasyon gelirinin %10’dan %5’e indirilecek diye biliyorum. Bunlar gerçekleştirilince kulüplerin gelirleri biraz daha artmış olacak. Tabiî ki denge konusunda biraz daha özen gösterilmesi gerekiyor. Yaşanan şampiyonluklar veya üst sıralarda ligin bitirilmesi gibi konularda performans değerlendirmesi var. Bu da bir noktada teşvik oluyor. Kulüpler olarak bizlerin de tasarruflu olması gerekiyor. Alt yapıya önem vererek futbolcular çıkarmamız gerekiyor.

Her takımın pilot takımı olmalı

Karabükspor’da güzel projelere imza atmıştım. Ama maalesef benden sonra bu projeler yürütülmedi. İsveç’ten 2. Lig takımı almıştım ve hedefim o takımı önce PTT 1. Lig’e sonra süper lig’e çıkarmaktı. Bu sene de yurt dışından takımlar almak gibi düşüncem var. Bu sadece yurt dışında değil yurt içinde de olmalı. Her takımın altlarda pilot takımları olması gerekiyor. Bölgesel Amatör Lig takımlarına, 3. Lig ve 2. Lig takımlarına destek verilmeli.

250 bin dolara akademi kurulabilir

Afrika’ya ilgili düşüncelerim var. Nijerya’ya gittiğimde şunu gördüm; cebimize 250 bin dolar koysak akademi kurabiliriz. Akademiye o bölgeden tarayarak alacağımız çocukları yurtdışından alacağımız 2.lig veya 3.lig takımlarında veya Türkiye’de alacağımız takımlara getirerek sonrasında daha yukarılara taşıyabiliriz. Bu çalışmaları bütün kulüplerin yapması gerekiyor. 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2016, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124