Baytekin "Öncelik iyi bir birey olmalarıdır"

Boluspor U16 takımı teknik sorumlusu Mesut Baytekin gazetemize ziyarette bulunarak açıklamalar yaptı. Geride kalan haftalarda takımın durumunu ve ligin ikinci yarısındaki hedeflerini açıklayan Baytekin " İkinci devre ne olur bilmiyorum ama büyük ihtimalle sıralama bu şekilde devam eder" dedi.

 Baytekin

Özel Haber: Volkan YILMAZ

Bu sezon başarılı bir performans sergileyerek grubun güçlü ekibi Gençlerbirliği takımının ardından ikinci sırada bulunan ve 10 haftada 7 gaibiyet, 3 mağlubiyet alan Boluspor U16 takımının teknik sorumlusu Mesut Baytekin açıklamalarda bulundu. Geride kalan haftaları ve ligin ikinci yarısındaki hedeflerini dile getiren Baytekin "Ben Boluspor altyapısına 8 Ekim 2015 tarihinde başladım. O zamana kadar arkadaşlarımız devam ediyorlardı. U 16 takımının teknik sorumlusu olarak anlaştım. U16 takımımız aslında grubumuzun iyi takımlarından birisidir. İç Anadolu grubunda mücadele ediyoruz. Şu ana kadar ilk devrede 10 karşılaşma yaptık ve bu 10 maçın 7'sinde galibiyet, 3'ünde mağlubiyet aldık. 21 puanla Gençlerbirliği'nin arkasından ikinci sıradayız. 1.sırada bulunan Gençlerbirliği bizde 5 puan önde. Grubumuzun iyi bir takımı, ikinci devre ne olur bilmiyorum ama büyük ihtimalle sıralama bu şekilde devam eder. Çünkü Gençlerbirliği çok puan kaybedebilecek bir takım değil. Ama yinede bulunduğumuz yer bana göre ve geçen sene bu takımın almış olduğu puanlara göre başarılı. Zaten hedefimizde ikinci devrede de en azından aynı puanları alıp hedeflediğimiz noktada bitirmektir" dedi.

"Hedefimize doğru ilerliyoruz"

Takımda başlangıçta 25 oyuncu ile yola çıktıklarını fakat devre arasında iki oyuncu ile yolların ayrıldığını söyleyen Baytekin "Takımda benim göreve geldiğimde 25 oyuncu vardı. İki oyuncuyla onların özellikle fiziksel ve oyunsal gelişimleri sağlanamadığı için devre arasında yollarımız ayrıldı. Şu anda 23 oyuncumuz mevcut, bunlarında 3'ü kaleci, 20'de oyuncumuzla devam ediyoruz. Benim grubumda tesisimizde kalan 7 oyuncu var, diğer 16 oyuncumuzun hepsi Bolu'dan, ilimizin çocuklarıdır. Onlarla birlikte karma bir takım yaparak hedefimize doğru ilerliyoruz" şeklinde konuştu.  

"İhtiyaç durumunda her zaman üst gruba oyuncu verebiliriz"

Üst yaş grubuna oyuncu takviyesi yaptıklarını da dile getiren Baytekin şunları söyledi. "Coca Cola Akademi Liglerinde tek yaş grupları oluyor. Sadece bir alt yaş grubundan oyuncu alabiliriz ve üst yaş grubuna oyuncu verebiliriz. Geçen hafta U17 takımımıza bir oyuncu verdik. Aynı zamanda ihtiyaç olduğu durumunda bir üst yaş grubuna her zaman oyuncu verebiliyoruz. Onların karttan, sakatlıktan dolayı eksik kaldıkları durumda takviyeler yaparak devam ediyoruz ama her yaş grubu kendi kategorisinde oynuyor."

"En büyük sorunları ergenlik çağı"

16 yaş grubunun en büyük sorunu olarak ergenlik çağında olmalarını dile getiren Baytekin "U16 yaş grubundaki oyuncuların en büyük sorunları ergenlik çağıdır. Ergenlik çağında şu anda hepsi zirve yapmış durumdalar. Ergenlik çağı öncesinde çocuk okul, futbol ve aile üçgeni içinde oluyor. Ergenlik çağına geldikleri zaman ilgi alakaları, sosyal çevreleri ve ilgilendikleri konular değişiyor. Bu da onların fiziksel gelişimlerini, ilgi alanlarını değiştirdiği içinde bazen antrenman devamsızlıkları, bazen ergenlikten dolayı asi ve isyankar oluşları, maçlarda, antrenmanlarda agresif davranmaları onların şu anda en büyük sorunlarıdır. Biz sabırla ve sevgiyle onların bu dönemlerini atlatmasını bekliyoruz. Bu dönemlerini atlatırken de aynı zamanda sadece futbol eğitimlerine değil, okul eğitimlerine de zaman zaman zarar veriyorlar. Devamsızlık yapıyorlar biz bunları da takip ediyoruz. Onları anlatarak, ikna ederek hem okul eğitimlerini, ki bizim için birinci derecede önemli bir konu bu, hem de futbol eğitimlerini aksatmamaları için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Tesisimiz şu anda çok iyi. Tesisimizde sıcak bir ortam var, imkanlar çok iyi sadece akşam saat 5'te antrenman yapmak zorunda kalıyoruz. Çünkü öğrenci oldukları için okuldan farklı saatlerde çıkıyorlar. Aynı saatte 5-6 takımımız antrenman yapmak zorunda olduğu için sahaları yarı saha olarak kullanmak zorunda kalıyoruz. Bu da kış döneminde havanın erken kararmasından dolayı özellikle çocukların oyunsal olarak biraz daha düşüşlerine sebep oluyor" dedi.

"Gençler çok küfürlü konuşuyorlar"

Sadece oyuncularının değil bu yaş grubundaki bütün gençlerin her cümlede özne yüklem gibi küfür kullandıkları belirten Baytekin açıklamasında "Özellikle bu çocuklarda ve sadece bu çocuklarda değil, bütün gençlerin genel sorunudur aşırı derecede küfürlü konuşuyorlar. Her cümlenin içinde özne yüklem gibi küfür kullanıyorlar. Şu anda benim grubumda küfürlü konuşan bir oyuncu yok. Çünkü küfürlü konuştukları takdirde onlara küçük cezalar vererek bu durumu engellemeye çalıştım. İkinci olarak ergenlikten dolayı davranış tarzlarında bozukluklar oluyor. Bu da antrenmanlarda arkadaşına ikili mücadelede sert girme, asi davranma, öz eleştiri yapmadan hep başkalarını eleştirme gibi davranışlar oluyordu, onları da düzeltmeye çalıştık. Çünkü futbol bir takım oyunu ve saygılı olmak zorundalar. Ayrıca sadece birbirlerine değil, rakibe de saygılı olmak zorundalar. Çünkü rakip olmazsa futbol olmaz. Bunları düzeltmeye çalıştık. Bu çocukların hepsinin üst düzey futbolcu olacak diye bir durum söz konusu değil. Onun için ilk önce iyi bir birey olmaları lazım. Ahlaklı dürüst bir birey olmaları lazım. Bunlar için mutlaka gereken şeyleri, onların yaşam tarzlarında karşılaşılacak sorunları ile ilgili konuşmalarımızı yapıyoruz. Onların bu konuda gördüğümüz yanlışlıklarını özellikle sert bir şekilde değil de ikna edici bir şekilde konuşarak düzeltmeye çalışıyoruz. Şu anda ben grubumdan oldukça memnunum. Çünkü bunları düzelttiğimize inanıyorum. Ne olursa olsun yukarıya doğru yaş ilerledikçe mutlaka elemeler olacaktır. Bunlar hayatın gerçekleridir. Burada bende 23 oyuncu varsa belki bunların 3-5 tanesi istenilen seviyeye gelecektir. Bu sporcuların hepsi bu toplumun içinde yaşayan bireyler haline gelecektir. Bunun için ahlaklı, dürüst ve iyi bir vatandaş olmak zorundalardır. Futbolculuk daha sonra gelmektedir. Zaten oyuncularda bunun bilincindeler. Ona göre çalışmalarına devam etmektedirler. İlerde inşallah Boluspor'a faydalı birer sporcu olacaklardır." ifadelerine yer verdi.

"Elit Akademi zor bir grup"

Önümüzdeki sene elit akademi liginde mücadele edeceklerini söyleyen Baytekin "Bu yaş grubu önümüzdeki yıl elit akademi grubunda mücadele edecek. Elit Akademi ligi gerçekten daha çok zor bir grup. Elit ligine çıkabilecek veya çıkamayacak oyuncular olacaktır. Bu oyuncuların içinde yolumuza devam ettiğimiz veya yollarımızı ayırdığımız da olacaktır. İlerde iyi bir oyuncu olur diyebileceğimiz oyuncular daha sonra özellikle aile ve sosyal çevreden dolayı gelişimlerini tamamlayamayıp kaybolanlar oldu, çok daha orta sırada dediğimiz oyunculardan da çıkış yakalayıp belli bir seviyeye gelen oyuncular oldu. Bunları yaşadığımız için ilerleyen süreçte göreceğiz. Bu yüzden şimdi hepsine eşit seviyede davranıyoruz. Çünkü ileride kimin ne olacağını bizde bilemiyoruz. Çünkü biz günde sadece iki saatte beraberiz. Bunun dışında oyuncunun özellikle psikolojik olarak gelişimini etkileyen çok farklı faktörler var. Bunları da zaman içerisinde göreceğiz. Çünkü şu olur bu olur dediğimiz takdirde sadece falcılık yapmış oluruz" dedi.

"Hayatın gerçeklerinin biraz uzağındalar"

Son olarak gençlere tavsiyelerde bulunan tecrübeli çalıştırıcı "Onlar şu anda ergenlik çağının vermiş olduğu durumda yaşam tarzının hayatın gerçeklerinin biraz uzağındalar. O yüzden zaman ilerledikçe, yaşları ilerledikçe gelecek kaygısı duymaları, eğitim ve sporda olan kaygılarının onları biraz daha olgunlaştıracağı düşüncesindeyim. En azından iki yıl sonra hayata, futbola, eğitime daha farklı bakacaklarını ve gerçekleri daha iyi görecekleri düşüncesindeyim" diyerek sözlerine son verdi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2016, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128