Bedestenlioğlu, Gençlerin peşinde!

Voleybol duayeni olarak adlandırılan eski milli takım antrenörü ve şu anda milli takımlar alt yapı koordinatörlüğü yapan Mehmet Bedestenlioğlu ilimizde yapılan gençler Türkiye şampiyonası için ilimize ziyarette bulundu. Kendisinden gençler şampiyonası ve ülkemizdeki voleybol sporu hakkında görüşlerini aldığımız Bedestenlioğlu şunları söyledi.

 Bedestenlioğlu, Gençlerin peşinde!

İlk olarak voleybolun duayenini tanımakla başlayalım. Kendisini anlatan Bedestenlioğlu şu sözlerle hayatını kısaca özetledi. “Tokat doğumluyum. 31 senedir antrenörlük yapıyorum. Voleybola Samsun DSİ de başladım sonra Ankara DSİ sonra da Emlak Kredi şeklinde devam ettim. Antrenör olarak da Ankara DSİ, Emlak Kredi, Galatasaray, Eczacıbaşı, Vakıfbank daha sonra A Milli Takım antrenörlüğü yaptım, Sarıyer antrenörlüğü ardından tekrar federasyon çağırdı ve şu an milli takım alt yapı koordinatörlüğü yapıyorum” dedi.

ÇOK ÖNEMLİ BİR ŞAMPİYONA

Daha sonra da şampiyona hakkında görüşlerini bildiren Eski milli takım antrenörü ve şu an milli takımlar alt yapı koordinatörü Mehmet Bedestenlioğlu “Bu sene çok yoğun bir sene çünkü yıldızlarda hem Avrupa hem de Dünya Şampiyonası, gençlerde de dünya şampiyonası var. Ayrıca 98 doğumlular içinde seçim dönemimiz. Dolayısı ile de şu anda bütün organizasyonları takip etmem gerekiyor. Yaklaşık olarak iki üç yıllık bir boşluk durumu var. A milli takımı çalıştırdığım dönemde takip edemedim. O yüzden beraber çalıştığım antrenör arkadaşlarla beraber konuşup yardımlaşıp en iyilerini bulmak adına bütün organizasyonları takip etmeye bütün oyuncuları izlemeye son durumlarını görmeye çalışıyorum. Herhangi bir gencimizi atlamayalım, herhangi bir gencimizin hakkını yemeyelim ve de milli takımımız en güçlü şekilde sahaya çıksın diye çalışmalar yapıyorum. Liseler şampiyonası da tabi ki Türkiye’de bu yaş grubu için çok önemli bir şampiyona. Şu anda sahada yıldız milli takımımızda oynayan çocuklarımız var ve biz onların son durumlarını görebilmek için burada bulunmaktayız” dedi.

SÖYLENECEK ÇOK ŞEY VAR

Son olarak da Türkiye’de voleybol sporu hakkında görüşlerini dile getiren Bedestenlioğlu “Voleybol ile ilgili aslında söylenecek çok şey var. Dünya da baktığınız zaman en çok seyircisi olan sporlardan birisidir voleybol. Fakat ülkemizde bu böyle değil bununda birkaç tane sebebi var. İlk olarak bizim ırkımızdan kaynaklı olarak daha çok mücadeleci sporları severiz. Mesela ata sporumuz olan güreş; tamamen ikili mücadeleye dayalı bir spordur. Bizler bu gibi mücadeleci sporları sevdiğimiz için örneğin futbol, basketbol, hentbol daha ön planda duruyor. Bunların yanı sıra voleybol da daha çok tekniğe, beceriye dayalı bir spor olduğu için ülkemizde biraz daha geri plandaydı diyorum, çünkü artık reytinglere baktığımızda büyük ölçüde ilerleme kaydettiğini görebiliyoruz. Daha önceleri bizim para karşılığında yayın yaptırdığımız yayıncı kuruluşlar artık bizlerden para ödeyerek maç yayını yapmak istiyorlar. Bu da ne kadar gelişme olduğunun bir kanıtıdır. Bayan, erkek olarak da ayırdığımız da bayan voleybolda tabi ki daha ön plandayız. Dünyada ki konumumuz olarak da bayan takım olarak öndeyiz. Çünkü dünyada altyapıda 4.sırada A takımımızla 7.sıradayız. Bu Türkiye de branşlar içinde en başarılı olduğumuzun da bir göstergesidir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2013, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER