Beygaz, Bolu halkını sahipsiz mi zannediyor?

Bolu belediye meclisinin Kasım ayı toplantıları başladı. Toplantıda Beygaz firmasının Bolu’da sürdürdüğü doğalgaz çalışmalarına değinen meclis üyesi Erhan Beykoz Bolu’da 2010 yılı itibarıyla 25...

Beygaz, Bolu halkını sahipsiz mi zannediyor?

Bolu belediye meclisinin Kasım ayı toplantıları başladı. Toplantıda Beygaz firmasının Bolu’da sürdürdüğü doğalgaz çalışmalarına değinen meclis üyesi Erhan Beykoz Bolu’da 2010 yılı itibarıyla 25 kilometre doğalgaz çalışmasının yapıldığını söyleyerek; “Programa göre bu rakamın 70 kilometre olması gerekiyordu. Bu işin ucunun Bolu Belediyesi tarafından nasıl bırakıldığına hala anlam verebilmiş değilim.” Dedi.

 

Haber; Davut Karagöz

 

Belediye Meclisi Kasım ayı meclis toplantısı Başkan Vekili Mehmet Özbostancı yönetiminde yapıldı. Meclis’te saygı duruşu sonrası gündem maddelerine geçti. Toplantıda birim müdürlüklerinden gelen evrakların görüşülmesi sırasında Yurtiçi bankalardan kredi talebi ile İller Bankası’ndan Teminat Mektubu alınması yönündeki talep görüşüldü. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan belediye başkan yardımcısı Emine Davarcıoğlu yurtiçindeki bankalardan 24 ay ila 120 aya kadar varan faiz hariç 5 000 000 TL kredi talep edeceklerini söyleyerek bu parayı SSK borçları ile belediyeden ayrılan 183 işçinin geçmişe yönelik ikramiyelerin ödenmesi için kullanılacağını söyledi. CHP’li meclis üyeleri ise bu talebin Belediyenin ipotek altına alınması olarak değerlendirdiklerini söylediler ve karşılığında belediyenin arsa ve arazilerinin teminat gösterileceğini bu yüzden de oylarını hayır yönünde kullanacaklarını söylediler. Mehmet Özbostancı ise iller bankasından alınan mektubu Teminat olarak göstereceklerini vurgulayarak İller bankasının belediyeye kefil olacağını dile getirdi. Yapılan oylamada Yurtiçi bankalardan kredi talebi CHP’lilerin reddine karşı AKP’lilerin verdiği kabul oyuyla oy çokluğuyla kabul edildi. İller Bankası’ndan Teminat Mektubu alınması yönündeki talepte CHP’lilerin reddine karşı AKP’lilerin Oy çokluğuyla kabul edildi.

 

Bolu’da gaz bağlatmak isteyen vatandaşın suçu ne?

Oturumun dilek ve temenniler bölümünde konuşan Erhan Beykoz Bolu halkının Beygaz firmasının çalışmalarından büyük bir rahatsızlık duyduğunu söyleyerek; “Beygaz firmasıyla yapılan anlaşmalar, firmanın yapması gereken yatırımlar ortadadır. 2010 yılı itibarıyla 70 kilometre doğalgaz çalışması yapması gerekirken, 25 kilometrede kaldığını hepimiz biliyoruz. Bu işin ucunun Bolu Belediyesi tarafından nasıl bırakıldığına hala anlam verebilmiş değilim. Firmaya gidip bir bakın, bire bir şahit olun. Beygazda abone olup gaz açılımını yapmak isteyen vatandaşların neler çektiğini neler yaşadığını, bire bir şahit olun. İnanın benim burada konuştuklarımdan daha ağır, daha kötü şeyler söyleyeceklerdir. İnşaatlarını bitirip doğal gazın bağlanmadığını, 2 aydır sıra bekleyen arkadaşları inkâr edebilirler mi bilmiyorum. Firma yetkilisine gidip soruyorsunuz, “çalışacak ekip yok diyor” başından gönderiyor. Bunu vatandaş bilemez ki. Belediye bir taraftan kömür yakmayacaksınız diyor! Öte yandan beygaz firma yetkilileri ekibim yok bekleyeceksin diyor. Bolu’da gaz bağlatmak isteyen vatandaşın suçu ne? Vatandaşı burada sahipsiz bırakabilir misiniz? Bu konunun acil olarak çözülmesi gerektiğini inanıyorum. 3 aydır 4 aydır sıra bekleyenler var. Firma zarar ediyoruz diye yatırım yapmak istemiyorsa, zararın bertaraf edilmesinin yolu çalışmaktan geçer. Firma ekip sayısını çoğalırsa mutlaka karşılığını fazlasıyla alacaktır. Bolu Halkına bir firmanın bir nevi işkence yapmasına müsaade etmemeliyiz.” Dedi.

 

Özel Kalemde Özelleşmeli

Bolu belediyesinde son olarak Hayvan barınağının özelleştirildiğine dikkat çeken Beykoz; . “Özelleştirmeyle ilgili benim bir önerim olacak Özel Kalemi de bir an önce özelleştirelim. Özel kalemde 10 tane insan çalışıyor. Ortalama şöyle bir hesap ettim, 2 000 liradan 20 000 lira para yapar. 10 000 liradan Özel Kalemi özelleştirelim belediye olarak 10 000 lira kâr ederiz” dedi.

 

Sanayi esnafı icra makamına güvenmiyor

Sanayinin esnafının büyük bir kısmının yeni yerine taşınmayı istediğini söyleyen Beykoz; “Bu konuda en ufak bir kaygımız yok. Bu konuda şahsi olarak ben kaygı duymuyorum. Fakat burada bir yanlışlık var. Bu yanlışlığın tamamı da sayın başkanın telaffuzdaki yanlışlığından kaynaklanıyor taşınmayı ifade edememesinden kaynaklanıyor. Oradaki insanların sayın başkanın bu çıkışlarıyla güven verememekten kaynaklanıyor. Konuşmasında, ”Ben sanayiyi yapacağım kimseye gelsin demiyorum siz bilirsiniz” diyor. Aba altından sopa göstererek insanlara dayatma yapılamaz. Bana göre oradaki direnişin asıl nedeni telaffuzdan kaynaklanıyor. Sanayi esnafımıza taşınmaları yönünde dayatma yapmamalıyız. Bolu Belediyesi olarak İmar Müdürlüğü teknik elemanların tamamı şehircilerle birlikte projeler üretmeliler. Belediye tarafından üretilmemiş proje yerine sanayi esnafından katkı beklemenin çok doğru olacağını sanmıyorum. Böyle davrandığımız süreç içinde, sanayinin taşınmasında belediye olarak çok zor durumda kalabiliriz. Eğer biz orayı biran evvel bitirmek istiyorsak, oranın bir an önce hayata geçmesini istiyorsak hiç olmazsa insana değer vermeyi, zanaata, sanatçıya değer vermeyi oradaki esnafın bizdeki çok önemli yeri olduğunu belgeleyerek bu yönde bir kaç adım atmalıyız. İşte bundan sonra sonuçların çok olumlu olacağını düşünmekteyim. “ diye konuştu.

 

Bolu halkına bir yıldır işkence ediliyor

Bolu sanat merkezinin yıkılmamasıyla ilgili sivil toplum örgütlerinin ayağa kalktığını vurgulayan Beykoz; “ Şu anda bolu’nun birçok yerine “Yıktırmayalım” afişleri var. Yaklaşık 12 aydan beri kent meydanı projesiyle Bolu halkına ciddi manada işkence yapılıyor. Bunu kabul etmek zorundayız. Kent meydanının altına yapılması düşünülen o otoparklar olmamış olsaydı şu anda kent meydanını belki çoktan yapılmış ve kent meydanı kullanılır haldeydi! Bu yetmiyor gibi 1927 yılında hükümet matbaası olarak yapılan sanat merkezinin de oradan yıkılarak bir başka yere taşınması gündeme geldi. Belki sanat merkezinin yıkılmasıyla alan kazanılacaktır geniş bir alana sahip olacağız ama gelin görün ki bunun sanata ve tarihi eserlerimize ihanet anlamına geleceğini düşünmekteyim. Konunun yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir” Dedi.

 

Doğalgaz çalışmalarının 2013 yılında bitmesi gerekiyor

Beykoz’a cevaben konuşan Meclis başkan vekili Mehmet Özbostancı Beygaz firmasıyla ilgili olarak Bolu Belediyesinin herhangi bir müdahalesinin olamayacağını söyleyerek; “Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ile yüklenici firma arasında yani Beygaz ile yapılan bir anlaşma söz konusudur. Sadece sene başlarında nezaket kurallarına uygun olarak Beygaz Bolu Belediyesine “benim programım bu” veya “şu kadar kilometre yapacağım”, “bu konuda buraya şu kadar finans ayırdım” türünden bilgiler verebiliyorlar. Belediyemiz bir takım kendi çabalarıyla ilaveler yaptırabiliyor. Bu konuyla da ilgili başkan yardımcı arkadaşımız Mücahit Bey onunla ilgileniyor.”dedi. Konu hakkında konuşan Belediye başkan yardımcı Mücahit Engin doğalgaz’a büyük bir talep olduğunu vurgulayarak; “Bu talebi karşılamakta sıkıntı çekiliyor. Beklenti bu sene 70 kilometreye ulaşmaktan yanaydı. Yatırımları kendi düzenledikleri için bunu genişletemediler. O yüzden 35 kilometre civarında kaldı. Bir türlü yığılma var orada. Biz elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Yapılan sözleşmeye göre Bolu’daki doğalgaz çalışmalarının 2013 yılında bitirmeleri gerekiyor.” Şeklinde konuştu.

Sanayi konusuyla ilgili sorunun en kısa zaman düzeleceğini umut ettiğini söyleyen Özbostancı; “Sanat Merkeziyle ilgili zannediyorum STK’ların bir duyarlılığı var. İnanıyorum ki ilgili komisyonlar bu konuyu değerlendirirler ve takip ederler.” biçiminde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128