Beykoz; “Alaaddin Yılmaz, görevimizi engelliyor”

Bolu Belediyesi CHP Belediye Meclis üyesi ve Grup Başkan Vekili Erhan Beykoz, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın, CHP üyelerinin görevini yapmasını engellediğini söyleyerek, AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay’ı göreve davet etti.

Beykoz; “Alaaddin Yılmaz, görevimizi engelliyor”

Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu Belediyesi Mayıs ayı Meclis toplantısının birinci oturumunda beklenmedik olaylar yaşandı. İmar komisyonu seçimlerinde, CHP’nin aday gösterdiği Mustafa F. Aksoy ve Erkan N. Gürkan’ın yerine AK Parti’nin CHP’den Sabri Güngör ve Asuman Tekin’in aday göstermesi ve oy çokluğu ile seçmesi üzerine ortalık bir anda karıştı. CHP’li üyeler Başkan Alaaddin Yılmaz’a ve AK Parti’li üyelere sert tepki göstererek meclis’i terk etti. Konunun kamuoyu tarafından bilinmesi ve yapılanların adaletsiz olduğunu vurgulamak amacıyla CHP Belediye Meclis üyeleri parti binasında bir araya gelerek basın toplantısı düzenlendi.

Konu hakkında bir açıklama yapan CHP Belediye Meclis Grup Başkan vekili Erhan Beykoz, daha önceden AK Partiden Belediye Meclis üyesi olan ve şu anda AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay’ı göreve davet ederek; “Belediyenin en önemli komisyonu olan imar komisyonuna yapılan müdahaleyi şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Yapılan bu terbiyesizce davranış hakkında AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğan’dan açıklama bekliyoruz. Kendisi de eski belediye meclis üyesidir” dedi.

“BELEDİYE MUHALEFETE KAPATILMAK İSTENİYOR”

Beykoz açıklamalarını ve tepkilerini şöyle sürdürdü; “2014 seçimlerinde Bolu Halkından 30 bin kişin tarafından verilen oylarla bizlere muhalefet görevi verildi. Bolu Halkı bizleri, ekmeğinden, suyundan, sosyal hayatından keserek verdiği vergileri korumak, kollamak, yanlış yatırımları engellemek ve parasına, geleceğine sahip çıkmamız adına görevlendirdi. 2014 seçimleriyle verilen bu kutsal görev Alaaddin Yılmaz tarafından en başından beri engellenmektedir. Seçim sonrası belediye meclis üyelerinin Bolu’nun sorunlarının konuşulması adına gündemin en önemli maddelerinden olan dilek temenniler tamamen çıkarılmış, muhalefetin konuşması engellenmiştir. Konuşmak isteyen meclis üyeleri Bolu’nun sorunları, eksiklikleri, yapılan yanlışları anlatmak istediklerinde, dilekçeyle söz istemek zorunda kalmışlardır. Üstelik bu istek 2 veya daha fazla kişiden gelmesi halinde, bir kişiye söz hakkı vererek, sorunların belediye meclisinde tartışılmasını engellemiştir. Aradan geçen 4 yıla rağmen bunda bir değişiklik yapmamış, adeta belediye muhalefete kapatılmak istenmiştir”

KOMİSYON ÜYELERİMİZİ KENDİ KAFALARINA GÖRE DEĞİŞTİRİYORLAR

Son olarak da, komisyonlara gurubu olan her partiden seçilen adaylar damgasını vurmuştur diyen Beykoz açıklamasını şöyle sürdürdü; . Bilindiği üzerine her parti, hangi komisyona kendi belirlediği üyelerini gönderme özgürlüğüne sahiptir. İlk 3 yılda komisyon üyelerimizin 2 kişi olması gerekirken bir düşürmüş, 4.yılda bu sayı normale dönmüştür. Seçim yılına girdiğimiz son senemizde ise, CHP gurubunun belirlediği İmar komisyonuna önerdiğimiz arkadaşlarımızı kendi kafasına göre değiştirmek istemiş, oy çokluğuyla kendi istediği arkadaşlarımızı yazarak oylama yaptırıp, komisyon seçimlerine müdahale etmiştir. Seçimlerin yapıldığı Nisan ayı sonrası kendi istediği le seçtiği arkadaşlarımız istifa ederek, seçimlerin Mayıs ayında yeniden yapılmasını bekledik. Mayıs ayında da yeniden CHP Grubunun belirlemiş olduğu imar komisyonu adaylarımıza yeniden müdahale ederek, istifa ettiği halde bir arkadaşımızı yeniden oy çokluğu ile seçerek, CHP’nin iradesine tahakküm koymaya çalışmıştır. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan, hiçbir demokratik ülkede yaşanmayan ve hiçbir mecliste yaşanmamış müdahale Bolu’da, Bolu belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından yapılmıştır. Mayıs ayında seçilen arkadaşlarımızda istifa etmişlerdir.

BU MÜDEHALE KAÇ AY DAHA SÜRECEKTİR

Nisan ayında istifa eden arkadaşlarımız imar komisyonuna girmedikleri gibi, Mayıs ayında da istida eden arkadaşlarımız komisyonlara girmeyeceklerdir. Bu arada belediye meclisinde komisyon çalışmaları sadece AKP meclis üyeleri katılmışlardır. Özellikle bu yöntemle CHP meclis üyelerinin komisyonlara girmesi engellenmiş, komisyona gelen onlarca konu sadece AKP meclis üyeleri tarafından karara bağlanmaya devam etmektedir. Seçim sürecine girdiğimiz son yılda özellikle CHP gurubunun iradesine yapılan müdahaleyle ne amaçlanmaktadır? İmar komisyonunda kimlerin hangi evrakları geçecektir? Hangi imar durumları muhalefetten saklanmak istenmektedir? CHP gurubu olarak dün olduğu gibi bu günde özgür irademize müdahale ettirmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Bu müdahale kaç ay daha sürecektir? Bu şekliyle seçime kadar AKP imar komisyonunda sadece kendi üyeleriyle mi çalışacaktır?

Belediyenin en önemli komisyonu olan imar komisyonuna yapılan müdahaleyi şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Bolu kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2018, 13:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Inci
Inci - 3 yıl Önce

chp nin tepkisel olarak üyeyi istifa ettirmesi müdahale olmuyor mu? demokratik mi oluyor?

SIRADAKİ HABER

banner128