Bolu Cimnastiğe Doyacak

26-28 Haziran tarihlerinde Bolu’da düzenlenecek olan 2. Uluslararası Murat Canbaş Turnuvası’nın tanıtım toplantısı dün Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Yahya Şahan tarafından gerçekleştirildi. Ayrıca tanıtım toplantısında Bolulu milli sporcular Sercan Demir ve Çağla Altundemir’de yer aldı.

Bolu Cimnastiğe Doyacak

HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün destekleriyle, Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanlığı tarafından ilk olarak geçen yıl mayıs ayı içerisinde düzenlenen Uluslararası Murat Canbaş Artistik Cimnastik Turnuvası’nın ikincisi bu yıl 26-28 Haziran 2015 tarihleri arasında Murat Canbaş Cimnastik Salonunda yapılacak. Bu yıl Türkiye’nin yanı sıra 5 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek organizasyonda sporcular, bayanlarda 11-13 yaş ve 14-15 yaş, erkeklerde ise 11-13 yaş ve 14-18 yaş kategorilerinde ter dökecek. Türkiye, Irak, Suudi Arabistan, Sırbistan, Tunus ve Türkmenistan’dan yaklaşık 250 sporcu, antrenör, idareci ve hakemin katılımıyla gerçekleşecek olan turnuvanın tanıtımını yapan Yayha Şahan; “bir sporcunun hayattayken en büyük arzularından birisi zirvede olmaktır. Merhum kardeşimizin adını yaşatmak adına federasyonumuzun yaptığı çok anlamlı organizasyonlardan bir tanesini gerçekleştireceğiz. Bir sporcunun isminin yaşatılması o sporcuyla ilgili yapılan organizasyonlarla mümkün. Türkiye’de ve dünyada birçok örneğini gördüğümüz bu organizasyonların Türkiye örneklerini sayacak olursak; Yaşar Doğu Güreş Turnuvası, Vehbi Emre Güreş Şampiyonası, Nail Moran Atletizm yarışları... Yaşar Doğu Uluslar arası Güreş Şampiyonası ilk yapıldığında katılımcı ülke Azerbaycan’dı. Şu anda güreş sporunda otoriter ülkeler de dahil 40 ülke katılım sağlıyor. Bizim de hedeflerimizden bir tanesi Murat Canbaş ismini uluslar arası arenada zirveye taşımak. Geçen sene başlayan bu turnuvanın gelişerek devam edeceğini ümit ediyorum. Organizasyon ülke ve il tanıtımına da ciddi katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

“DÜNYA CİNMASTİK TAKVİMİNE ALMAK İÇİN GÖRÜŞÜYORUZ”

Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen Bolu ilinin İzmir ile birlikte Olimpik Merkezlerden biri olduğunu ifade ederek Bolu’da Dünya Kupası düzenlenmesi olarak girişimlere başlandığını söyledi. Bunun için havaalanının çok önemli olduğunu belirten Çelen şampiyona ve Bolu ile ilgili olarak şöyle konuştu: “Öncelikle Bolu’da olmaktan çok memnunuz. Murat Canbaş benim takım arkadaşımdı. Bize düşen adını yaşatmaktır. Murat Canbaş Bolu’ya mal olmuş bir sporcu olduğu için böyle bir organizasyon yapmayı planladık. Geçen sene şampiyonaya 2 ülke katılmıştı. Bu sene bu sayı 5’e çıktı. Her geçen sene bu sayı artacaktır. Amacımız Bolu iline Dünya Kupası’nı getirmektir. Talebimizi yaptık. Görsellerimizi de bildireceğiz. Dünya Kupası düzenlenmesi halinde her yıl Bolu’ya gelen ülke sayısı 40-50’ye yükselecek. Şehrin bu organizasyona sahip çıkacağını düşünüyorum. Organizasyon dünya cimnastik takvimine girecek. Olimpiyat vizesi almak isteyen sporcular bu organizasyonda yer almak zorunda olacak. Cimnastiklig’i kurduk. 2020’de cimnastikte her alanda madalya hedefimiz var. Cimnastik her spor branşının temelidir.  Yeni yaptığımız Kamp Eğitim Merkezi’ni antrenörlerin eğitim almalarının zorunlu olduğu bir yer haline getirmek istiyoruz. Bunu da Dünya Cimnatik Federasyonu’na ilettik. Buraya her yıl değişik ülkelerden sporcu ve antrenörler gelmesini istiyoruz.”

“MURAT ABİMİZİ ÖRNEK ALIYORUZ”

Toplantıda konuşan Bolulu milli sporcular Çağla Altundemir ve Sercan Demir ise Murat Canbaş’ı hiç görmedikleri halde başarılarını resimlerden ve videolardan gördüklerini belirterek onun gibi Bolu’dan çıkan başarılı olmak istediklerini söylediler.

İşte turnuva programı!..

Bugün başlayacak turnuva öncesinde sporcular dünü antrenman yaparak geçirdiler. Dün akşam saatlerinde açılış korteji ve kent gezisinin ardından, organizasyonla ilgili teknik toplantı yapıldı. Türkiye, Irak, Suudi Arabistan, Sırbistan, Tunus ve Türkmenistan’ın yarışacağı müsabakaların programı ise şöyle:

27 Haziran Cumartesi (Bugün)

10.00 – 11.00: Bayan Hakem Toplantısı

10.00 – 11.00: Genç Bayanlar Genel Isınma

11.00 - 13.00: Genç Bayanlar Yarışması

13.00 – 13.15: Açılış Seramonisi

13.15 – 14.00: Erkek Hakem Toplantısı

14.00 – 16.30: Genç Erkekler Genel Yarışması

16.30 – 17.00: Ödül Töreni

17.00 – 19.00: Yıldızlar Antrenmanı (Bayan-Erkek)

28 Haziran Pazar

09.00 – 09.30: Bayan Hakem Toplantısı

09.30 – 10.00: Erkek Hakem Toplantısı

09.00 – 10.00: Yıldız Bayanlar-Yıldız Erkekler Genel Isınma

10.00 – 12.30: Yıldız Bayanlar- Yıldız Erkekler Yarışması

12.30 – 13.00: Ödül Töreni

13.00 – 14.00: Genç Bayan ve Erkek Finalistlerin Genel Sıralaması

14.00 – 17.00: Alet Finalleri

17.00 – 17.30: Ödül Töreni
Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2015, 19:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128