Bolu GART ekibi Sarıkamış’a gitti

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından koordine edilen Sarıkamış’taki şehitleri anma törenine, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 10 binlerce genç katılırken Bolu’dan da GART ekibi bu törenlerde...

Bolu GART ekibi Sarıkamış’a gitti

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından koordine edilen Sarıkamış’taki şehitleri anma törenine, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 10 binlerce genç katılırken Bolu’dan da GART ekibi bu törenlerde hazır bulundu.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından koordine edilen Sarıkamış’taki şehitleri anma törenine, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 10 binlerce genç katılırken Bolu’dan 45 Kişilik bir ekiple törenlere gitmek için hazırlanırken hava muhalefeti engel oldu.  Olumsuz hava şartları ile 45 Kişilik organizasyon iptal olurken GART (Gençlik ve Spor Bakanlığı Afet Rehabilitasyon Destek Ekibi) ekibi hava muhalefeti nedeni ile iki kişi ile Bolu’muzu temsil ettiler. Bolu GART ekibinden Bircan Mazlum ve Osman Sarıyar Sarıkamıştaki törenlerde yer aldı. “Gençlik Şühedanın İzinde” sloganıyla gerçekleştirilen bu yılki anma törenleri Allahuekber Dağları'ndan başlayıp 8.5 km’lik yürüyüş parkurunun ardından Sarıkamış’taki şehitlikte son buldu. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in katıldığı anma yürüyüşü Sarıkamış ilçesine bağlı Kızılçubuk köyünden Allahuekber Dağları’na 3 km’lik tırmanma yürüyüşü ile başladı. Bakan Kılıç ve beraberindeki 10 binlerce genç, 90 bine yakın Mehmetçik'in şehit düştüğü ifade edilen Allahuekber Dağları'nın 2 bin 400 rakımlık zirvesinde şehitler için dualar okuyarak saygı duruşunda bulundu. Duygusal anların yaşandığı Alllahuekber Dağları’nın zirvesinde Fatihalar okundu.

İçişleri Bakanı Şahin konuşmasında, düşmandan daha öte ve öncelikle doğa şartlarıyla karşılaşarak, adeta 2 cephelik bir savaş verildiğini hatırlatarak, “Buradaki savaş milletin kahraman ordusunun ateşle imtihanı olmuştur. Ateşle imtihanı zaferle sonuçlanmıştır. Yenilgisi düşmana olmamıştır. Yenilgisi kaderin farklı bir gerçeği ile şekillenmiştir. Ateşle imtihanı, kar taneleriyle, buzla olmuştur” dedi. Bakan Şahin, “Bugün burada 10 binler yürüdü. Türk milletinin onurlu, gururlu birer ferdi olarak şerefle bu dünyaya geldik, şerefli birey olarak bu dünyayı terk edeceğiz. Gök kubbe var oldukça bu millet var olacaktır. Bu varlığın en büyük teminatı Türk askeridir, Mehmetçik'tir” diye konuştu. Yürüyüşe AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç, Kars Valisi Eyüp Tepe, Iğdır Valisi Ahmet Pek, belediye başkanları, Türkiye'nin dört bir yanından binlerce vatandaş da katıldı.  Yürüyüşe katılan 81 ilden binlerce vatandaşa Azerbaycan, Kırgızistan, Çeçenistan, Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden katılımcılar da eşlik etti. Sarıkamış şehitlerini 98. yılında anma etkinlikleri, Yukarı Sarıkamış Şehitliği'ndeki resmi törenle son buldu. Yukarı Sarıkamış Şehitliği’nde düzenlenen törende 9. Motorize Piyade Tugay Komutalığı'na bağlı askerler, tören geçişi yaparak vatandaşların alkışları arasında tören alanına geldi. Tören alanında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve beraberindeki gençleri tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez, Hafız Hakkı Paşa rolüyle karşıladı. Enver Paşa'nın, 'Eğer ben savaşta ölürsem' adlı vasiyetini Bakan Kılıç’a takdim eden sanatçı Yenilmez’in okuduğu şiir tören alanını dolduran 20 binden fazla katılımcıya duygusal anlar yaşattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128