BOLU SPOR TURİZMİNİN MERKEZİ HALİNE GELİYOR

Bolu Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürü Yahya Şahan ile Bolu’daki spor tesisleri ve yeni projeler hakkında konuştuk. Şahan; “İlinizde marka tesisiniz varsa en iyi organizasyonlara ev sahipliği yapabiliyorsunuz. Bolu’da yapılan tesisler gelecekteki 40 yılına hizmet edecek” dedi.

 BOLU SPOR TURİZMİNİN MERKEZİ HALİNE GELİYOR

ÖZEL HABER: FARUK ÇİDEM

Kayseri’de görev yaptığı süreç içerisinde Kayseri’de düzenlenen 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nı organize eden ve FIBA tarafından onur ödülü alan Yahya Şahan göreve geldiği Bolu’da spor adına gerçekleştirilenleri ve önümüzdeki günlerde yapılacak projeleri anlattı.

SPORCU FABRİKASI

Sporcu Fabrikası’nın Bakanlığın yaptığı en önemli hizmetlerden birisi olduğunu söyleyen Şahan; “Karaçayır’da eski prefabriklerin olduğu bölüme yapıyoruz. Sporcu Fabrikası’nın özelliği 400 m2 lik 3 tane iki katlı 6 adet salonu olması.  Judo, boks, halter gibi sporların yanında yan yana 3 tane basketbol, voleybol, hentbol sahaları olacak. Bunun dışında restaurantından saunalarına varıncaya kadar, soyunma odası, antrenör odası mevcut. Bu tesiste aynı anda 9 spor branşı antrenman yapabiliyor” şeklide konuştu.

OLİMPİK YÜZME HAVUZU

Olimpik yüzme havuzu projemizin 2 Şubat’ta ihalesi yapıldı. Karaçayır’daki Cuma pazarının olduğu yere yapılıyor. Olimpik havuz olabilmesi için bazı kriterleri yerine getirmesi gerekiyor. Bizim yüzme havuzu projemiz Türkiye’de başka bir örneği olmayan bir proje. Bolu’ya uygun çizildi. Hem teknik hem de mimari açıdan çok farklı. Diğerlerinden farklı olan bir yanı atlama kulesi olması. İkincisi bu bölgeye uygun olarak yapıldı. Çatı yükleri tamamen titanyumdan yapıldı. Ahşap paneller kullanıldı. Türkiye’deki havuzları iyi bilirim. En iyilerinden bir tanesi Kayseri’ye yapıldı. Bu havuz dünya şampiyonası yapılabilecek bir şekilde tasarlandı.

SPOR SERVİSİ SİSTEMİ KURDUK

Karaçayır’da gerçekleştirilen spor kompleksi için “spor servis sistemi” kurduklarını söyleyen Şahan şunları söyledi; “Bizim beş tane otobüsümüz var. Bu otobüslerimiz il dışına takımları götürüyor. Bizim artık öyle bir hizmetimiz olmayacak. Takımlara zaten biz para veriyoruz. Artık taşıma şirketlerine gidip hizmet alacaklar. Biz otobüslerimizi şehrin farklı noktalarından Karaçayır’a erişebilecek şekilde servisler kaldıracağız. Şehrin 3 ana noktasını belirledik. Bu alanlar durak olarak kullanılacak. Duraklarımızdan çocuklarımız bizden aldığı sporcu kartıyla servislere sınırsız binebilecek.

Bu servislerimiz aynı zamanda hem GPRS hem de araç kamerası ile veli tarafından izlenebilecek. Bir veli çocuğu antrenmana gitmek için araca bindiği andan itibaren aracın içerisini online olarak izleyebilecek. Veli isterse sadece araçta değil salonda da çocuğunu izleyebilecek.”

TENİS KORTU PROJESİ

Geçen hafta Perşembe günü Spor Toto Teşkilat Başkanlığına davet edildim. Burada 600 bin değerinde bir protokol imzaladık. İki tane tenis kortu projesini imza altına aldık.

AÇIK HOKEY SAHASI ŞAMPİYONAYA EV SAHİBİ OLACAK

Hokey olimpik bir branş. Bolu belediyesi tarafından Aşağısoku futbol sahasının yanında 12 bin m2 bir alan bize tahsis edildi. Burada yapılacak tesis yaklaşık 5 milyon liraya mal olacak. Önümüzdeki günlerde de ihalesini yapacağız. 2016 Gençler Avrupa şampiyonası ilimize alındı. Şampiyona bu sahada gerçekleşecek.

GENÇLİK KAMPLARI

Bolu olarak gençlik kampları konusunda çok iyiyiz. Türkiye’de 16 tane gençlik kampı var, bunların 12 tanesi doğa kampı, 4 tanesi de deniz kampı. Bu işin amiral gemisi ise Aladağlar. Yılda yaklaşık 6 bin gencimizi 10 grup halinde iki buçuk ay Bolu Aladağlar’da kamp yaptırıyoruz. Bu sene bakanlığımız tarafından 11 trilyonluk ödenek ayrılarak Aladağlara 55 tane 8 er kişilik ahşap evler, 600 kişilik restaurant, idari bina, çalışma atölyeleri gibi tesisler yaptırılıyor. Bunların ihalesi de yapıldı.

SAHALARA ALTTAN ISITMA GELİYOR

Karaçayır’da bulunan futbol sahaları ve tenis kortlarının altlarına ısıtma sistemi yaptıracağız. Termalden 42 derece su çıkıyor. Bu su otellerde vs. kullanıldıktan sonra Büyüksu’ya aktarılıyor. Buradaki doğal çimde yapacağımız tesiste 6 derecelik bir ısı istiyoruz. Özel borularla 40 cm’lik aralıklarla sahaya döşeniyor.  Çok büyük maliyeti olan bir sistem değil. Bu sezon üç defa kar yağışından dolayı amatör maçlarını erteledik ve sıkıntılar yaşandı. Bazı illerde bunun örnekleri var ama hiçbir amatör futbol sahasında bu sistem yok. İstediğimiz sadece dereye atılan atık su.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2015, 10:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
özgür
özgür - 6 yıl Önce

sayın müdür birde stadyuma bir el atsanız çimler berbat skorboard yüz karanız futbol sahasının cızgılerı bıle bellı degıl yahu

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124