Bolu’daki parkurlar dünyaya hitap edecek

Çevreye ve doğaya verdiği değer ile Türkiye’de adından sıkça söz ettiren Bolu Belediyesi, üç (3) yıldır gerçekleştirdiği doğa yürüyüş parkuru çalışmaları ile şu ana kadar toplam parkur uzunluğunu iki bin (2000) kilometreye çıkardı.

Bolu’daki parkurlar dünyaya hitap edecek

HABER: Esra ÖZTÜRK

İlerleyen dönemlerde bu parkurlara yenilerini ekleyerek toplam uzunluğu üç bin (3000) kilometreye çıkarmayı hedefleyen Bolu Belediyesi, şu anki durumuyla bile Bolu’da Türkiye’nin en uzun parkurlarına sahip durumda.

Türkiye genelinde gerek aldığı ödüllerle gerekse ürettiği ilklere sahip projelerle çevre ve doğaya verdiği değer sayesinde adından sıkça söz ettiren Bolu Belediyesi, yine Türkiye’de hatta dünyada bir ilke daha imza atmaya doğru ilerliyor. Üç (3) yıldır gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde toplam iki bin (2000) kilometre uzunluğunda doğal yürüyüş parkuru belirleyen Bolu Belediyesi çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Şu an ki uzunluğuyla bile Türkiye’de bulunan en uzun doğal yürüyüş parkurlarına sahip Bolu’da hedef ise ilk etapta üç bin (3000) kilometreye ulaşmak.

İki bin (2000) kilometre uzunluğundaki parkurların içerisinde ise şu ana kadar, uzunlukları 6-30 kilometre ve zorluk dereceleri 1-6 arasında değişen toplam 159 yürüyüş yolu, 18 bisiklet yolu, 5 tırmanma kayası ve 6 kanyon GPS ile kayda alınmış ve gerekli işaretlemeleri ile tabelaları hazırlanmış durumda.

Doğal yürüyüş yollarına ilgi büyük

Doğal yürüyüş yollarına Bolu’dan, Türkiye genelinden ve hatta dünyadan birçok talep geliyor. Bu talepler doğrultusunda, Bolu Belediyesi’nin destekleriyle Tabiatın Kalbi Bolu Kültür ve Doğa Derneği, yıl içerisinde sürekli olarak yürüyüş organizasyonları yapıyor. Derneğin gerçekleştireceği etkinliklere dünyanın her yerinden katılmak isteyen vatandaşlar ise, Bolu Belediyesi’nin Resmi web sitesi olan www.bolu.bel.tr ‘Etkinlik’ sayfasından ve Facebook/Tabiatın Kalbi Bolu Kültür ve Doğa Derneği sayfasından başvuruda bulunabiliyorlar.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2016, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128