Bolulu çiftçilere gün doğdu!

Bolu’da çiftçilere sertifikalı patates tohumluğu ile yonca tohumu dağıtıldı. Bolu İl Özel İdaresi desteği ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Bolulu çiftçilere...

Bolulu çiftçilere gün doğdu!

Bolu’da çiftçilere sertifikalı patates tohumluğu ile yonca tohumu dağıtıldı.

Bolu İl Özel İdaresi desteği ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Bolulu çiftçilere sertifikalı 143.000 kg patates tohumluğu ile 15.000 kg. yonca tohumu dağıtıldı. İl Özel İdaresi bahçesinde düzenlenen sertifikalı patates tohumluğu ve yonca tohumu dağıtım törenine Vali İbrahim Özçimen, Milletvekili Ali Ercoşkun, Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı, İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahsin Akduman, İl Genel Meclis Başkanı Mücahit Kutlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan sertifikalı patates tohumluğu ve yonca tohumu dağıtım töreni konuşmalarla devam etti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş programda yaptığı konuşmasında, “İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz bu projeler ile hem çiftçimize kaliteli, sertifikalı tohum vermeye hem de bu tohumları çiftçimizden alarak ikinci bir destek amaçlamaktadır. Ürettiklerimizin daha kaliteli olmasını ve çok talep görmesini istiyorsak tohumumuz kaliteli olmalı. Kaliteli, sertifikalı tohumlar ise piyasada oldukça pahalı. Bu projelerle çiftçimizi bu ekstra maliyeti karşıladığımız gibi ekstra da daha uygun ve ucuz temin etmekteyiz” dedi. İl Genel Meclis Başkanı Mücahit Kutlu da yaptığı konuşmasında "İl Genel Meclisi olarak İlimizdeki üreticilerin sıkıntıları ile yakından ilgileniyoruz. Üreticilerimizin kaliteli ürün elde edebilmesi adına Özel İdaremiz ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile istişarelerde bulunarak bu konuda neler yapabileceğimizi ve ne tür projelerle üreticimize destek vereceğimizi araştırdık ve İl Genel Meclis Üyeleri arkadaşlarımızla bir dizi çalışmalar ortaya koyduk. 2013 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzün Özel İdare desteği ile 7 proje uygulayacaktır. Bunlardan bir tanesi bugün uygulamaya koyacağımız ve üreticilerimizi destekleyeceğimiz sertifikalı patates tohumluğu ve yem bitkileri üretimi geliştirme adı altında da yonca tohumunu dağıtımıdır" diye konuştu.

 

Bolu'da tarım toprakları çok az

 

Sertifikalı tohum alımında ve dağıtımında işbirliğinde bulunan kurumlara teşekkür eden Vali İbrahim Özçimen de konuşmasın da, “Sertifikalı Tohum dağıtımı işbirliği içinde bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi'ne teşekkür ediyorum. İl Genel Meclisimiz bir dediğimizi iki etmiyor. Gerçekten kısıtlı imkânlara rağmen yapılan şey küçük değil. 250 bin lirayı çok az görmüyorum ama hem bu teşfiği yapmak, hem gıda kontrolü ve toprak tahlilleri için bir araç almak Özel İdare için büyük iş. Ben burada arkadaşlarımızın güç birliği yapmalarını çok önemsiyorum. Yeni durumlarda yeni yönelişler lazım. Bende bir çiftçi çocuğuyum. Arkadaşlarımın anlattığı her şeyi hep yaşadık. Çiftçinin işi çok iyi değil. Bunun bir sebebi de belki de teşkilatlanamamış, organize olamamış, planlama yapamamış olmalarıdır. Çiftçimiz tabi eğitim seviyesi olarak çok iyi değil. Bu altı çizilmesi gereken konulardan biri. Bir diğer konu da topraklarımızı toplulaştırmamız gerekiyor. Bolu'da tarım toprakları çok az. Birde bunun miraslarla parçalanmış olduğunu düşündüğümüzde ve birim alanda elde edilen gelirin çok azaldığı bu sebeple tarımdaki nüfusun git gide azaldığını görüyoruz. Tarımda nüfusun azalmasını devletimiz planlıyor fakat topraklarımızı toplulaştırmadığımız zaman çiftçi hep perişan kalacak. Bu işe emek katan herkese teşekkür ediyorum. Çiftçilerimize bereketli bir yıl diliyorum, herkese saygılar sunuyorum" dedi. Daha sonra ise 143.000 kg Agria patates tohumluğu ile 15.000 kg. yonca tohumu dağıtımı yapıldı. Vali İbrahim Özçimen ve Milletvekili Ali Ercoşkun sertifikalı patates tohumluğunu alan vatandaşların patates çuvalını ucundan tutarak traktöre yükletmesine yardımcı oldu. Ayrıca Vali İbrahim Özçimen’i İl Özel İdaresi bahçesinde Sertifikalı Patates Tohumluğu almak için gelen vatandaşlar ile tek tek yakından ilgilenerek onlarla sohbet etti ve bir istekleri olup olmadığını sordu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124