Bolulu Efsaneden Lefter’le Hatıraları

Geçtiğimiz gün hayata gözlerini yuman Türk Futbolunun ve milli takımın efsane futbolcusu Lefter Küçükandonyadis’in Boluspor’da antrenörlük ve futbol oynadığı dönemden arkadaşı olan...

Bolulu Efsaneden Lefter’le Hatıraları

Geçtiğimiz gün hayata gözlerini yuman Türk Futbolunun ve milli takımın efsane futbolcusu Lefter Küçükandonyadis’in Boluspor’da antrenörlük ve futbol oynadığı dönemden arkadaşı olan namı diğer (Japon Rıdvan) Rıdvan Ertani gazetemize çok özel açıklamalarda bulundu.

 

Özel Haber: Hamza Türdü/Bolu

Türk spor tarihinin en popüler futbolcularından biri olarak yıllarca alkışlanan ve 1967-1968 sezonunda Boluspor’da görev yapan Lefter Küçükandonyadis’in Boluspor’daki takım arkadaşı ve antrenörü Boluspor’un efsane oyuncularından Rıdvan Ertani, Lefter Küçükandonyadis’i gazetemize anlattı. Rıdvan Ertani sözlerine Lefter Küçükandonyadis denince aklına “Türk Futbolunun en büyük siması geliyor” diyerek başladı. Namı diğer (Japon Rıdvan) Rıdvan Ertani “Lefter Küçükandonyadis Türk futbolunda isim olmuş bir kişi. Herkes onun için tek yürek oldu. İstanbul’daki Kasımpaşa maçıydı oyundan atıldım. Hocam ben askere gideceğim dedim. Rahmetli bana defol s… git dedi. Bende ondan sonra askere gittim. Çok iyi bir insan ve kalbi çok temizdi. Ama oyun esnasında çok küfür ederdi. Futbolculuğa diyecek bir şey olamaz. Dünya tanımış O’nu, dünya çapında bir adamdı” dedi.

Boluspor’a katkısı büyük

1967-1968 sezonunda Boluspor’a geldiğinden Boluspor’a büyük katkılar verdi diyen Ertani “ Boluspor’a çok büyük katkı verdi. Bize 45 dakika karın adalesi yaptırırdı. Santra yuvarlağına toplardı, kondisyonu karın adalesiyle verirdi. Öyle affedersiniz at gibi koşturmazdı. Boluspor’a ilk geldiği ve ilk maçında Adana Demirspor’a 3 tane gol attı. 3-1 yendik. Geçmişte kendiside söyledi televizyonda, Orhan Ayhan’la röportaj yaparken “Ben Boluspor formasını giydiğim zaman hiç unutmam dedi, 3 gol attım” dedi. Kendisiyle oynamak şans işi. Boluspor da bir simgeydi, benim askerden gelmemi beklerdi. Ona göre kadro yapardı. Gerçekten büyük futbolcuydu. Ben isterdim ki Boluspor yönetiminden birkaç kişinin Şükrü Saraçoğlu’nda bulunmasını arzu ederdim” dedi.

Fenerbahçe camiasına helal olsun

Şükrü Saraçoğlu’nda düzenlenen cenaze merasiminde tribünlerde açılan Boluspor atkısını gördüğünde çok duygulandığını belirten Rıdvan Ertani “Cenaze merasimi sırasında tribünlerde Boluspor atkısı açıldı. Duygulandım, inanın çok ağladım. Gidemediğimden mi bilmiyorum ama cenaze merasimini oturdum seyrettim. Kızı, oğlu, torunu Lefter konuştu. Onlar konuşurken inanın çok duygulandım. Fenerbahçe takımına helal olsun. Fenerbahçe camiasına helal olsun. İsmine yakışan bir merasim yaptılar. Her insana yapmazlar, Başkan Aziz Yıldırım da olsaydı daha farklı olurdu” dedi.

Penaltı kaçırdım diye kendini kuma atmıştı

Lefter Küçükandonyadis’le çok anılarının olduğunu ifade eden Ertani “Lefter’le ilgili çok anılarımız var. Şimdi ben Boluspor’da top oynuyordum. Bir penaltı oldu. Hal pazarının olduğu taraftaki kalede. Kayseri maçıydı hiç unutmam. O zaman Kayserispor’un kalesinde Rizkullah vardı. Rizkullah’da geldi topla oynadı. Lefter’de geldi itiverdi onu. Affedersiniz oda poposunun üzerine düştü. Hakem Rahmetli Lefter’i oyundan attı. Kimi atsın dedik, O’da benim atmamı istedi. Penaltıyı kullandım top da direğe vurdu, kalecinin kucağında kaldı. Baktım yan tarafta bağrışmalar oluyor. O zaman şeref tribünün orada kum vardı. Oraya kendini atmış. Salı günü idmana gittiğimde baktım duvara yaslanmış duruyor. Hocam ne oldu, hayırdır geçmiş olsun dedim. Boynum tutuldu dedi. Neden hocam dedim. Penaltıyı kaçırdın, hırsımdan kendimi kuma atmışım, dedi. Bende kendisine hocam kaçar penaltı. Her penaltı gol olacak diye bir şey yok ki dedim. Ya bırak hadi yürü git idmana hadi, dedi. Beni çok severdi. Benim için futbolun kurdu derdi. Ben o zamanlar nişan yapıyordum. Nişanıma geldi ve hanımıma dedi ki, buna iyi bak bu iyi futbolcu olacak dedi” ve sözlerini tamamladı. Birçok anısı olduğunu söyleyen Bolu’nun efsane ismi Rıdvan Ertani, röportajımız sırasında zaman zaman duygulandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128