Bolu’nun rahvanları Beyşehir’de koşacak

Konya’nın Beyşehir ilçesinde bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilecek Geleneksel Rahvan At Yarışları 7 Temmuz Pazar günü yapılacak. Yarışlarda Bolu’dan da rahvan atlar yarışacak.

 Bolu’nun rahvanları Beyşehir’de koşacak

Beyşehir Atlı Spor Kulübü Başkanı Erdal Poyraz, bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilecek Geleneksel Rahvan At Yarışları’nın 7 Temmuz Pazar günü Soğla’daki yarış sahasında yapılacağını belirtti. Parkurda, baş, baş altı, büyük ve küçük orta, tay, İngiliz ve Arap atları kategorilerinde yapılacak yarışlara Konya’nın yanı sıra Erzurum, Ordu, Samsun, Amasya, Çorum, Bursa, Balıkesir, Kütahya, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta, Antalya, Kayseri, Muğla ve Bolu illerinden çok sayıda rahvan atının katılacağını belirtti. Beyşehir atçılığının tarihteki yerine vurgu yapan Poyraz, bunu günümüzde de yaşatmak istediklerini ifade etti.  Poyraz, festival kapsamında düzenlenecek yarışlara Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığı’nın da destek verdiğini, yarışlarda dereceye giren atların sahiplerine kupa ve para ödülü verileceğini dile getirdi. Rahvan at yarışlarının özelliğinden de bahseden ve yurdun birçok ilinde gerçekleştirildiğini aktaran Poyraz, “Bu yarışlara katılan atlarımızın 2 turluk mesafe içerisinde 3 defadan fazla bozmadan koşması gerekiyor. Ayrıca 30 metre mesafe kuralı da var. Aksi halde yarışlardan diskalifiye ediliyor “dedi. Poyraz, düzenlenecek yarışlara Beyşehir’den de rahvan atların katılacağını, yarışta koşacak atlara her gün idmanlarının aksatılmadan yaptırıldığını belirterek, “Rahvan atlarımızı her gün gezdiriyor, yürütüyoruz. Haftada bir gün ise istirahat ettiriyoruz. Yarışlara idman programını aksatmadan hazırlıyoruz. Bu yıl yine yarış parkurunun iddialı ve oldukça çekişmeli bir yarışa sahne olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Değirmendere Rahvan At Yarışları yapıldı

Gölcük Belediyesi Geleneksel Rahvan At Yarışları Değirmendere koşusu, Gölcük Saraylı 17 Ağustos Mezarlığı yanındaki 17 Ağustos Koşu pistinde yapıldı. 9 kategoride yapılan yarışlara toplam 70 at katıldı. Yarışlara Bolu, Aydın, Menemen, İzmir, Ödemiş, Turgutlu, Kütahya, Tire, Bursa, Konya, Afyon, Gölcük, Değirmendere bölgelerinden at yarış sahipleri iştirak etti. Gölcük 17 Ağustos Koşu parkurunda yapılan, Gölcük Belediyesi Geleneksel Rahvan At Yarışları Değirmendere koşusunda Baş, Başaltı, Büyük Orta, Küçük orta, Deste boy, Dörtlü taylar, Üçlü taylar, Tozkoparan ve Dörtnal olmak üzere 9 kategoride yapıldı. Gölcük Saraylı 17 Ağustos Mezarlığı yanındaki 17 Ağustos Koşu pistinde yapılan yarışları Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’in yanı sıra AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mahmut Civelek, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Asbaşkanı Mustafa Küçükmeral, Belediye Meclis Üyesi ve Rahvan At yarışları tertip komitesi başkanı Levent Değirmenci, AK Parti Gölcük İlçe yöneticileri, Saraylı Köyü Muhtarı Rıfat Büyükbudak, Belediye Meclis üyeleri, İl Genel Meclis üyeleri, Mahalle ile Köy Muhtarları’nın yanı sıra yarış severler yakından takip etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2013, 21:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128