Bolu’yu ayağa kaldıran eylem

Bolu’daki huzurevlerine alınmayan 73 yaşındaki 2 çocuk babası Osman Kıraç, kendisini Bolu Valilk binasının demir parmaklarına iki kilit taktığı zincirle kilitledi. Bu eylem nedeniyle adeta ayağa kalktı. Yaşlı adamı zincirden kurtarmak için Polis, 112 Sağlık ekipleri, Ruh ve Sinir Hastalıkları Doktorları ile itfaiye ikna çabaları içersine girdi. Kıraç, uzman doktorun iknası ve itfaiyecilerin zinciri kesmesi sonrası eylem hastanede sona erdi.

 Bolu’yu ayağa kaldıran eylem

Haber: Kasım ŞAHİN 

Olay dün sabah saatlerinde Bolu Valiliği önünde meydana geldi. Huzurevine alınmadığı gerekçesiyle daha önceden de eylem yapan 73 yaşındaki Osman Kıraç bu sefer kendini iki kilitli zincirle kendisini valilik binasının demir parmaklıklarına bağladı. Yaşlı şahsın eylem yaptığı haberini alan Güvenlik Şubesi’ne bağlı ekipler olay yerine gelerek şahsı eyleminden vazgeçirmeye çalıştılar. Bir türlü ikna edilemeyince bu seferde demir kesme makası ile zincirler kesilmeye çalışıldı fakat bunda başarılı olunmayınca polis geri adım attı.

Kendisini valilik binasının demir parmaklıklarına zincirleyen Kıraç, havanın da sıcak olması nedeniyle nefes almada güçlük çekince bu sefer olay yerine 112 Sağlık ekipleri çağrıldı. Ekipler, eylem yapan yaşlı adama ağızdan spreyle ilaç verdi ve zincirleri açmasını kendisini tedavi için hastaneye götürmesini talep ettiler. Buna da karşı gelen Kıraç, “Ölürümde valilik binası önünden gitmem. Kilidin anahtarını evde bıraktım. Ya beni huzur evine alırlar ya da burada ölürüm” diyince sağlık ekipleri yaşlı adamdan tedavi istemediğine dair imza aldıktan sonra dakikalarca başında nöbet tutup, başına da güneş geçmesin diye demir parmaklıklara karton kutu koydular. Saatlerce süren eylemden sonuç alınamayınca devreye bu seferde Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi doktorları bölgeye çağrıldı.

Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Filiz Şükrü Durusoy, kendisini zincirleyen yaşlı adamın yanına gelerek onunla dakikalarca görüşüp ikna çalışmalarına başladı. Yapılan görüşmelerde uzman Durusoy, kendisiyle ilgileneceğini ve huzurevine girmesi yönünde gereken bütün işlemleri yapacağına dair söz vermesi üzerine yaşlı adam ikna oldu. Ancak, bu seferde üzerinde iki kilit bulunan zincirin anahtarları Kıraç’ın evde bırakması nedeniyle bir kaos daha yaşandı. Bu seferde olay yerine Bolu Belediyesi itfaiye ekipleri çağrıldı. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiyeciler zinciri demir makasıyla keserek eyleme son verdi. Yaşlı adam ambulansa bindirilerek Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesine götürüldü. Polis olayla ilgili soruşturma başlatırken, saatlerce süren eylem nedeniyle Bolu adeta seferber oldu.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2014, 20:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128