izmir escort

BU İŞ PARA İŞİ DEĞİL, YÜREK İŞİ

Teknik Adam Kim Olmalı Boluspor’un 2003-2011 yılları arasındaki yaşanmış ve kimlerle ne yapılmış, kimlerle neler yapılmamış araştırayım istedim. Kamuoyunu da bu yönde aydınlatayım istiyorum!! 2003-2005 Yılları arasında...

BU İŞ PARA İŞİ DEĞİL, YÜREK İŞİ

Teknik Adam Kim Olmalı

Boluspor’un 2003-2011 yılları arasındaki yaşanmış ve kimlerle ne yapılmış, kimlerle neler yapılmamış araştırayım istedim. Kamuoyunu da bu yönde aydınlatayım istiyorum!!

2003-2005 Yılları arasında 3. Ligdeyiz ve Çetiner Erdoğan, Doğan Köseer, Asım Tiftikçi arasında amatör kümeye düşmemek için çabalamışız.

2005 Sezonunda Selahattin Konrat yönetiminde 2. Lige çıkmak için mücadele ediyoruz ve Başkan Necip Çarıkçı. 15 Mayıs 2005 Tarihinde Denizli’de Ankara EGO Sporu 3-2 yenerek 2. Lige çıkıyoruz. Takımın başında kim var, Selahattin Konrat, namı diğer (Çin-Çon Selahattin). Ödül olarak görevden alıyoruz, yerine Mustafa Çapanoğlu diye bir teknik adam getiriyoruz. O yıl play-offa kalıyoruz, Ankara’da Pendikspor’a 5-0 yenilerek Mustafa Çapanoğşu’yla yollarımızı ayırıp yeni sezona kariyerli isim yapmış Kemal Kılıç’ı getiriyoruz. Aynı sezonda O’nunla da kimyamız uyuşmuyor, sezonu tamamlamadan yerine kimsenin adını sanını duymadığı Ali Güneş Hocayı göreve getiriyoruz. 2006-2007 Sezonunun son maçında Tarsus İdmanyurdunu 4-0 yenerek 1. Lige çıkıyoruz. Başkan Necip Çarıkçı, Teknik adam Ali Güneş ve Ali Güneş’e teşekkür edip yerine 2007-2008 sezonu için Serhat Güller’le anlaşıyoruz.

Serhat Güller’inde adı, sanı yok, kimse tanımıyor. Serhat Hocanın ilk yılında play-off finallerinde İstanbul’da Eskişehir’e 2-0 yenilerek Süper Lig şansımızı bir daha sonraki yıllara taşıyoruz ama tek teknik adam olan Serhat Hoca ile yeni sezona devam ediyoruz. 2008-2009 Yılında play-offa kalıyoruz fakat daha ilk maçımızda, play-offa çıkmasına yardımcı olduğumuz Karşıyaka’ya 3-2 yenilerek ilk turda veda ediyoruz. Alınan sonuçla istemeye istemeye Serhat Hoca ile de yollarımızı ayırıyoruz.

2009-2010 Sezonuna karizma olsun diyerek Coşkun Demirbakan ile anlaşarak başlıyoruz(Bu anlaşmada benimde payım var! gitmesinde de payımın daha büyük olduğunu düşünüyorum, bilenler biliyordur!) Necip Çarıkçı yönetiminde bir-ikisinin hoca ile kimyası uyuşmuyor ve Coşkun Hocayı da 8. Haftada gönderip yerine Mustafa Uğur Hocayı getiriyoruz. Mustafa Uğur’da tutmuyor, sezon bitimine 3 hafta kala gönderip Cüneyt Karakuş’a gel diyoruz. Sezonu başarısızlıkla kapatıp yeni sezon çalışmalarına başlıyoruz.

Bank Asya’nın en karizmatik, en kariyerli ve bir o kadarda iş bilen! Teknik adamı Levent Eriş’le anlaşıyoruz ama bir anda Necip Başkan yönetimi bırakıp, Emin Semercioğlu başkanlığa getiriliyor ve Levent Eriş’i aniden kucağında buluyor. Başarısız geçen sezon sonrası kariyerli hocamız bitime 3 hafta kala gidiyor, paramız çok olduğu için Hüsnü Özkara ile anlaşıyoruz. Bu kariyerli hocamıza 3 maç karşılığında 125 bin TL vererek Boluspor’un paralarını çöpe atıyoruz.

2010-2011 Sezonunda Necip Çarıkçı yönetimi yeniden devralıyor. Kongreden öncede ben kısaca özetleyeceğim 8 maddelik bir öneri paketi sunmuşum!!! Diyorum ki, “ BU İŞLER PARA İŞİ DEĞİL, YÜREK İŞİ” Neydi o maddelerin bazıları,

1-        Gelecek teknik adamın isim olmasına gerek yok, yüreğini ortaya koysun, koyarken de rahat çalışma ortamı bulsun, demişim. Cihat Hoca ile anlaşıldı, yüreğini ortaya koydu, 25 puan topladı ama rahat çalışma ortamı bulamadı”

2-        İlk altıya giren takımların bütçelerinin düşük ama yürekleriyle oynayan oyunculardan kurulu olduğunu yazmışım ve demişim ki, “yürekleriyle oynayan, tekmeye kafasını sokan, genç oyuncular bulun” demişim!

3-        Alınacak oyuncuların çok iyi araştırılıp alınmasını, aracıların kuklası olup kulübü zora sokacak durumlar yaratılmamalı, demişim. Siz ne yapmışsınız, Sakat Orhan Ak’ı alıp 16 haftada sadece 90 dakika oynatabilmişisiniz! Kupa maçında izlediğim Orhan Ak’ın sadece Ak’ı kalmış gerisi boş. Emre Toraman’a bakıyorum, Kartalspor maçında oyundan aldığı hocasına kızıp direk soyunma odasına gidiyor, izliyoruz hiçbir ceza yok. Rize maçında penaltıyı gole çevirdikten sonra, 3 gün önce tanıdığı Osman Hocasına koşup, sanki 16 haftadır kendisini çalıştıran hocası gibi sarılıyor. Bunun anlamını acaba yönetim ve menajerler hiç düşündü mü, diye merak ediyorum. Veli kupa maçında oyuna girmesini istediği hocasına ve Menajer Kazım’a oyuna girmeyeceğini söylediğinde, Veli’nin bu hareketinden sonra hissesine ne düşmüştür acaba, diye düşünmekteyim! Futbolcuların sadece ismine bakılarak hiç araştırma yapmadan aldığınız oyuncularla sorunlarınızın olacağı aşikardır. Özellikle son 2 maçta gördüğüm kadarıyla, Osman Hoca ile Menajer Kazım bu olaylardan dolayı sınıfta kalmışlardır.

4-        Taraftarı birleştirdiniz, tebrik ediyorum. Bu sorun çok önemliydi, büyük bir problemi çözdünüz.    

5-        Basın kuruluşlarına mesafeniz iyi olmadığı, özel haberlerin hep aynı kaynaktan çıkması düşündürücü, bir o kadarda taraf olduğunuzu göstermektedir.

6-        Borç-alacak hesaplarının şeffaf bir şekilde anlatılmasını, enkaz edebiyatı yapılmamasını istemişiz! Takımı borçla aldınız ama alırken de bilginiz vardı. Başarıda borç adı yok, kariyerli, maliyetli hoca ve takıma alınacak en az 3 futbolcu düşünüyorsunuz! Başarısızlıkta da, “borç ödeyen başkanım” diyorsunuz, bu ne yaman çelişkidir.

7. Sezona şampiyonluk parolası ile girmediniz ama son görüşmemizde bu yıl mutlaka çıkmak için ne gerekiyorsa yapacağınızı söylediniz. Sonradan üzüleceğimiz ve üzeceğiniz hamleler yapmayınız, son görüşmemizde Teknik adam konusunda kesinlikle Yücel İldiz’i beklediğinizi söylediniz. Yücel İldiz doğru tespitti ama onun Boluspor’a parasal anlamda gelmeyeceğini hepimiz biliyorduk. Bank Asya’yı kaldıracak hoca ile çalışacağınızı söylediniz. Bende niye uzaklara gidiyorsun, yanı başınızda sizin istediğiniz hırsı, bilgi birikimi, adamlığı ve hocalığı ile ona güvenip izleme komitesinin başına koyduğunuz Ali Beykoz’dan daha iyi bir seçim olamayacağını söyledim. Sizde Ali Beykoz’un çok genç olduğunu, onun harcanmamasını istediğinizi söylediniz. Bende merak ettim Ali Beykoz’un kariyerini, yaşını ve çalıştırdığı takımları ve başarılarını buldum, kamuoyu ile paylaşma gereği duydum!

Ali Beykoz 1964 doğumlu, yani 48 yaşında, bu yıl takımı emanet ettiğimiz Cihat hocadan 8 yaş büyük. Birde Boluspor’a hizmet etmiş ve sonrasında Boluspor’da görev almış hocalara baktım. Mehmet Başaygün, Cahit Sinan, Asım Tiftikçi, Çetiner Erdoğan, Selçuk Sanbay, Selahattin Konrat, İsmail Taviş, Müfit İkizoğlu, Rıdvan Ertanı, Cüneyt Karakuş. Yani Bolu’da top oynamış tek adam sıfatındaki her birine görev vermişiz. Ali Beykoz’u inceledim, çalıştırdığı takımlara baktım Mudurnuspor (3.lige çıkarttı), Düzcespor, Gölcükspor, Alibeyköyspor (şampiyon yaptı), Kırşehirspor, Siirtspor( son sırada aldı, play-off oynadı), Kırıkhanspor… Adam Türkiye’nin her yerinde çalışmış. Yetiştiği takımda görev verilmemiş, O yine kırılmamış sabırla beklemiş. Bu yıl izleme komitesinde görevlendirilmiş.

Ben de diyorum ki; piyasada isimleri dolaşan Metin Diyadin 16 Şubat 1968 doğumlu yani Ali’den 4 yaş küçük. Başka da bir hoca ismi dolaşmadığından söylüyorum. Böyle sizin istediğiniz kariyerli hoca, Bank Asya’yı kaldıracak hocanın maliyeti yardımcıları ile birlikte 1 milyon TL’dir. İsteyeceği 3 takviyenin maliyeti de 1 milyon TL’dir. Başarılı olamadığınızda bu yükün altından kalkmanız çok zor olacaktır. Bu yazıyı yazarken çok düşündüm. Bolu Olay gazetesinde yazıyor olmam, “Ali Beykoz’un ağabeyinin gazetesi” derler “tabiî ki onu istiyor” derler diye ama bugüne kadar yazılarımın noktasına dokunmayan, yayınlanmadan önce hiçbir yazımı okumadan yayınlatan Erhan Beykoz’un ve Ali Beykoz’un bu yazdığım yazıdan dolayı bilgisi yoktur. Belki bana kızacaklardır ama benim gönlüm böyle istiyor. Kimlere görev vermedi bu kulüp, kimler milyarları alıp götürdü. Yaklaşık 35 yılını futbola adamış bir insana görev verilmemesi benim vicdanımı rahatsız ettiğinden dolayı bu yazıyı yazma gereği duydum. Yoksa Boluspor’a isterseniz Maradona’yı getirin ama şunu unutmayın. Hedef koydunuz, ileride hedefe giderken size çok para lazım olacaktır. Gereksiz kişilere verdiğiniz paralarla daha tasarruflu, Bolu’da Boluspor’la başarıya aç Ali Beykoz’u denemenizde fayda var derim. Sizin gözünüzde genç olan Ali Beykoz’un göreve gelmesi için 60 yaşına gelmesini mi bekleyeceksiniz?

31 Mayıs 2011 tarihindeki yazımın başlığını yine tekrarlıyorum. “Bu iş para işi değil. Yürek işi” bu işlerde yürekli kişilerle olur.

 

NOT: Kamuoyunun nabzını ölçmek için 2 günlük küçük bir anket düzenledim. Katılırsanız mutlu olurum. Anket sonuçlarını Salı günkü gazetede bulacaksınız.

Anket sorularım şunlar:

1-        Ali Beykoz’u teknik adam görmek istiyorum

2-        Metin Diyadin veya bir başkasını görmek istiyorum

3-        Osman Hoca çalıştırsın

4-        Hiçbiri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner133