BU SENE HEDEF SÜPER LİG

Boluspor 2015-2016 sezonunun ilk çalışmasını dün yaparken antrenman öncesi yeni teknik direktör Ümit Özat basın mensuplarının karşısına çıktı. Resmi imzayı atan Özat yaptığı kısa değerlendirmede basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 BU SENE HEDEF SÜPER LİG

HABER: FARUK ÇİDEM

2015-2016 sezonunda kırmızı beyazlı ekibi çalıştıracak olan Ümit Özat dün Boluspor’un ilk antrenmanında basın mensuplarının karşısına çıktı. Hedefinin Boluspor’u Süper Lig’e çıkartmak olduğunu söyleyen Özat, “Boluspor yönetimiyle bu konu üzerinde ciddi müzakereler yaptık” dedi.

“KALABALIK BİR OYUNCU GRUBUYLA 2 GRUP HALİNDE ANTRENMANLARA BAŞLADIK”

“Yaklaşık 2 hafta önce Başkan ve yönetim kurulundan görüşme teklifi aldım. Kendileriyle oturduk, konuştuk ve anlaştık. Boluspor’un bu sene 50’inci yılı. 26 yıldır da bir süper lig özlemi özlemi var. Bir takım hedefler konusunda oturduk, fikirlerimizi paylaştık. Neyi nasıl yapabiliriz, neyi daha iyi yapabiliriz onun müzakeresini yaptık. Bugünde kalabalık bir oyuncu grubuyla 2 grup halinde antrenmanlara başladık. İnşallah hem Boluspor adına hem de bizler adına aynı zamanda Bolu şehri adına hayırlı, güzel, gülerek bol galibiyetlerle geçireceğimiz bir sezon olur diye düşünüyorum.”

 

"26 YILLIK ÖZLEME SON VERMEK İSTEYEN BİR BOLUSPOR YARATMAK İSTİYORUZ"

“Altyapıdan 14-15 tane oyuncu var. Onun dışında denemeye alacağımız bir o kadar oyuncu gelecek. Siz de takdir edersiniz ki, transfer yapmamız gereken noktalar var. Aramızdan ayrılacaklar var, aramıza katılacak olanlar var. Bu önümüzdeki 45 günlük zaman dilimi içerisinde en doğru hamleleri yapıp, inşallah 26 yıllık özleme son vermek isteyen bir Boluspor yaratmak istiyoruz.”

 

"5 YABANCI HAKKIMIZI DA KULLANACAĞIZ"

“5 yabancı hakkımızıda da kullanacağız. Bu bizim için önemli bir olay. Onun dışında yetenekli ama bize maliyeti olmayan oyuncular olacak. Bütçemizi sarsmayacak yabancı oyuncularda arayışlarımız içerisinde. Yine gurbetçi oyuncular, daha önceki takımlarımda yaptığım gibi Almanya’dan, İsviçre’den oyuncularla temaslarımız devam ediyor. İnşallah hem Boluspor’a hem de Türk futboluna oyuncular kazandırma peşindeyiz. Belli bir bütçemiz var. O bütçenin dışına çıkmadan hedefler doğrultusunda hem bütçeye denk hem de iyi bir takım oluşturma peşindeyiz. Transfer işi kolay değil, transferde %100 nokta atışı yapmak çok kolay olmuyor. Futbolcuların uyum süreci oluyor. 45-50 günlük süreç bizim için az bir süreç değil. İnşallah bu periyot içerisinde de bütçemize en uygun transferleri de yapacağımızı düşünüyorum.”

 

"HİÇBİR ANTRENÖR BU LİGDE EMRE VE PRİJOVİC’E HAYIR DEMEZ"

“Dün Prijovic ile görüştüm. Geçen sene tüm takım yükünü yaklaşık olarak %60’ını Emre ve Prijovic çekti. Bu oyuncular kendi gitmek isterse, daha büyük hedefleri varsa, kulübe iyi para kazandıracaklarsa bunu başkan ve yönetim kurulu oturur değerlendirir. Teknik bir konu değil. İşin teknik boyutu benim kadromda düşünüp düşünmediğim. Hiçbir antrenör bu ligde Emre ve Prijovic’e hayır demez. Dolayısıyla Emre ve Prijovic’in de şunu göz ardı etmemesi lazım. Emre ve Prijovic burada kalırken, gözleri arkada kalmaması lazım. Artık 1 seneyi burada tamamlayacaklarını bilmeleri lazım. Biz Emre ve Prijovic’in yükünü azaltacak oyuncular arayışındayız. Zaten ofansif oyuncu tercihlerimiz olacak. Bu sezon çift santrafor düşünüyoruz. Vermek için Emre ve Prijovic’i kimse vermez. Kulübe katkı sağlayacaksa, onu yönetim kurulu ve başkan oturup kararı verir. Onun dışında bunlar gelip bana, ‘biz gitmek istiyoruz’ derlerse yapacak bir şeyim yok. Kalmak isterlerse de başımın üstünde yerleri var. Onlarla ilgili söyleyeceklerim bunlar.  Ama bir tek Emre ve Prijovic’e yoğunlaşmak çok doğru bir davranış değil. Takımın iki yıldızı olsa bile. Çünkü son 10 yıla bakıyorum. Boluspor’un özellikle 2 büyük ilin ortasında, herkesin ayak bastığı bir şehrin artık süper ligde olması gerektiğini düşünüyorum. Burada kalacaklar artık takımı süper lige taşımak için ne yapmaları gerekiyorsa ona göre kalmalı, kaldıktan sonra da ‘yok gidecektim, gitmeliydim’ diye düşünmemeli. Tüm benliğiyle burada olmalı. Bugünden sonrada kontrasyonunu ona göre ayarlamalı.”

"ÖNCELİKLİ UĞRAŞIMIZ OYUNCU ÇIKARTMAK YERİNE BOLUSPOR’U ÇIKARTMAK OLMALI"

Genç oyuncular hakkında da konuşan Özat şu ifadelere yer verdi: “Yavaş yavaş bir ayıklama yapacağız kadronun içerisinde. Muhtemelen pazartesi günü kadroyu 26’ya düşüreceğiz. Ama o 26’nın içerisinden de yeni gelecek oyuncular sonrasında elemeler yapacağız. 1-2 tane yetenekli oyuncu var. Onları da hem Boluspor’a hem de Türk futboluna kazandırma uğraşı içerisindeyiz. Ama dediğim gibi, öncelikli uğraşımız oyuncu çıkartmak yerine Boluspor’u çıkartmak olmalı. Bütün şehir, basın, yönetim, teknik ekip, oyuncular buna odaklanmalıyız.”

 

"6 İLE 8 ARASI HAZIRLIK MAÇI OYNAMAYI DÜŞÜNÜYORUZ"

“Mümkün mertebe 6 ile 8 arası hazırlık maçı düşünüyoruz. Ama dediğim gibi bayrama kadar burada bir kamp dönemi geçirip bayramdan sonra 15 günlük kamp dönemi geçirmek istiyoruz. O arada da işte 6-8 arası hazırlık maçı oynarsak, bizim için faydalı olur diye düşünüyorum."

 

"İKİNCİ KAMP DÖNEMİ YURT DIŞINDA OLABİLİR"

Yurt dışı kampı düşündüklerini dile getiren Özat, sözlerini şöyle noktaladı.  “İmkânlarımızı zorlamazsa, bütçemizi zorlamazsa ikinci kamp dönemi yurt dışında olabilir. Ekibin ne kadar olduğunun çok bir önemi yok. Ekibin bir olmasının önemi var. Benim için, benim kendi ekibim veya kulüpten bana verilen şekilde ayırt etmem söz konusu değil. Benim Elazığspor’un ikinci döneminden bu yana beraber çalıştığım kardeşlerim, ekibim, yol arkadaşlarım benim. Onların hem bilgilerine hem de kişiliklerine çok güveniyorum. Aramıza Osman hocayı da kattı kulübümüz. Dolayısıyla iyi bir eki, iyi bir sinerji oluşturacağız.”

İDMANLAR BASINA AÇIK

 

Geçtiğimiz yıllarda idmanların bir bölümünden sonrasını basına kapatan Boluspor yönetimi ciddi tepkilere rağmen bir değişiklik yapmamıştı. Çiçeği burnunda hoca gizleyecek bir şeyinin olmadığını söyleyerek, idmanların basına açık olacağını belirtti. Özat açıklamasını şöyle bitirdi; “Beni tabi eleştirecekler. Hayatın her anlamında eleştiri var. Art niyet aranmadığı sürece kapım herkese açıktır. Çizgilerimizi bildikten sonra başımın üstünde yeriniz var. Uyum içinde hep birlikte çalışacağız.”

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128