Çarıkçı hedeflerini açıkladı

Boluspor Başkanı Necip Çarıkçı bu sezon Boluspor'da köklü değişiklikler olacağını ve Boluspor'un şirket modeli ile yönetileceğini açıkladı.

 Çarıkçı hedeflerini açıkladı

Haber: Volkan YILMAZ

Boluspor'da büyük bir değişikliğe gitmeyi planlayan Boluspor Kulübü Başkanı Necip Çarıkçı şirket modeline görmek zorunda olduklarını söyledi. Çarıkçı yaptığı açıklamada " “8 yıl önce kurduğum yüksek divan kurulu vardı. Bu yüksek divan kurulu nedir? Boluspor’un borçlanmasını kontrol edecek bir mekanizma. Boluspor bütçesini, %20 aştığı zaman o yüksek divan kurulu devreye giriyor. Bu divan kurulu bir türlü çalışamadı. O kurula Özbostancı geldi, Ayhan ağabey geldi. Toplantı yaptık. Bundan sonra yüksek divan kurulu her ay toplantı yapacak. Bize soru soracak, borçlanmaya bakacak ki, Boluspor kulübü borçlanmasın. İkincisi şirket olmamız gerekiyor. Boluspor kulübü 1–2 yıl süre zarfında artı bir dernek kalacak, artı Boluspor kulübü şirket modeline geçmek zorunda.” dedi.

“Üye kalitesi maalesef biraz dejenere olmuş”

Son yapılan Olağan Kongre sonrasında tekrar başkan olan Çarıkçı delege sayısının 800 çıktığını fakat üye kalitesinin dejenere olduğunu dile getirdi. Konuyla ilgili olarak Çarıkçı şunları söyledi "Son yapılan seçimde kırmızı beyazlılarda delege sayısının 800’ü bulduğuna dikkat çeken Çarıkçı şunları dile getirdi: “Üye konusu. 7–8 sene boyunca 280’i geçemeyen bir Boluspor Kulübü’nün üye sayısı 4 yılda 800’e ulaştı. Burada üye kalitesi maalesef biraz dejenere olmuş. Bunlar tekrar gözden geçirilecek. Boluspor Kulübü’nde artık Necip Çarıkçı başkan ama burada duramaz artık. Bu kulübün CEO’su olacak, kulüp kurumsallaşacak."

“Alt yapıdan oyuncular çıkaracağız”

Çarıkçı altyapıya büyük önem verdiklerini ve ilerleyen dönemlerde A takıma oyuncu çıkarmak istediklerini belirtirken "Altyapıdan, A takıma en az 5-6 tane oyuncu çıkaracaklarını aktaran Çarıkçı, “Sakarya’da toplam herhalde 20 tane saha vardır. Sakarya’da Eski Spor Bakanı Ersin Taranoğlu varken oraya 20 tane saha yapıldı. Sakaryaspor’un bu kadar topçu çıkarmasının en büyük sebebi müthiş bir saha yapıldı, altyapısı var. Fizikte var. Mesela bizim şu anda altyapıda 50 tane topçu olsa, Bolulu en fazla 5 tane vardır. Türkiye’nin bütün vilayetlerinden futbolcular burada kalıyor. Seçiliyor, beğeniliyor. Bolu’nun fiziksel olayı da var. Birde tabi aileler futbolcu olmalarını istemiyor. Ama yine biz araştırıyoruz, Düzce’den, Kaynaşlı’dan buraya geliyor. Düzce’den çok oyuncunun ailesi çocuğu buraya antrenmana getiriyor. Bekliyorlar, akşam tekrar Düzce’ye dönüyor. Ama artık iklim bu atmosfer bu. O anlamda altyapıdan 5–6 topçu çıkaracağız.” dedi.

“Hocanın buraya gelmesinin tek sebebi var”

Yeni sezona tecrübeli çalıştırıcı Fuat Çapa ile anlaşarak başlayan kırmızı beyazlılarda Çarıkçı Fuat Çapa'nın Boluspor'a gelmesinin tek bir sebebi olduğunu dile getirirken şu ifadeleri kullandı.  “Biz Fuat hoca’nın buraya gelmesini tek sebebi var. Proje için geldi buraya. Yoksa hocanın kulüp bulma derdi yok. O bizi tanıyor, bize güveniyor, inanıyor. Kafasında tek problem var. ‘Türkiye’de en fazla 1 sene aynı kulüpte çalışılır’ diyor. ‘Taraftar bağırır’ diyor. ‘Gidersin’ diyor. ‘Ama ben Bolu’ya güvendim. Boluspor taraftarına güvendim, basına güvendim, sana güvendim, ben buraya bu projeyi uygulamaya geldim’ diyor. Yoksa hocanın parayla pulla işi yok. Zor bir adamdı, zor bir transferdi hocamız. Sağ olsun o da bize inandı, araştırdı sordu. İmza attı.”

“Takım toplam 24 kişi olacak”

Son olarak transfer konusunda da açıklamalarda bulunan Çarıkçı “Biraz daha transferlerde değişik isimler göreceksiniz. Genç, 2 yıllık, Boluspor’un ileride para kazanabileceği artık takımın çok değişmediği isimler gelecek. Benim zamanımda neden takım çok değişti. Biz bir anda o gençliğin verdiği heyecanla her sene şampiyon olmak istedik. Aslında 3’ten 2’ye çıktık orada 1–2 sene mola verseydik. PTT’ye çıkıp orada 3 sene mola verseydik daha doğru olurdu. Biz ne yaptık? Her sene şampiyonluk hedefi koyduk. Her sene Play-Off, her sene iskeleti bozduk. Biraz daha 3 yıllık oyuncu alsaydık daha iyi olurdu. Şimdi biz bunu yapacağız. 3 yıl içersinde bu takımın futbolcu yapısı değişmeyecek. Bu sene alınan oyuncular inşallah iyi çıkar, seneye onların %90’ı takımda kalacak. Seneye sadece 1–2 takviye yapılacak. Bu sezon 12–13 transfer yapılacak. Şu anda kadrodan 4 tane futbolcumuz kalacak. Kalan 7 topçu gençler olacak. Takım toplam 24 kişi olacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2016, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER