Çelen “Hedefimiz sporcu sayısını artırmak”

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanlığı'na seçilen Suat Çelen seçim sonrası yaptı açıklamada “Olimpiyatlara yönelik hedeflerimiz, üç ana branşta 'katılım' değil, 'madalya' olacak”...

Çelen “Hedefimiz sporcu sayısını artırmak”

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanlığı'na seçilen Suat Çelen seçim sonrası yaptı açıklamada “Olimpiyatlara yönelik hedeflerimiz, üç ana branşta 'katılım' değil, 'madalya' olacak” dedi. 

 

Çift burgulu saltoya ismini veren ve 12 yaşındayken okullar arası dünya şampiyonu olan eski cimnastikçi Suat Çelen, seçim sonrası yaptığı konuşmada, 9 yaşında bu spora başladığını söyledi. Eski bir cimnastikçi olarak, bu camiada üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmeye çalıştığını ifade eden Çelen, “Cimnastikçiyken birçok hayalimin peşinden koştum. Gerçekleştirdiklerim, gerçekleştiremediklerim oldu. Sporu bıraktıktan sonra da başka cimnastikçi kardeşlerimin hayallerinin peşinden koştum, bundan sonra da koşacağım” ifadesini kullandı.

Emeğe ve alın terine saygı göstereceklerini dile getiren Çelen, cimnastik çalıştayı düzenleyip, projeler üretmek istediklerini belirtti. Suat Çelen, bir bilim kurulu oluşturacaklarını ve sporcu sayısını artıracaklarını vurguladı. Milli Eğitim Bakanlığı'yla (MEB) işbirliği yapmanın önemine değinen Çelen, diğer federasyonlarla da işbirliğine gideceklerini söyledi. Suat Çelen, cimnastikte başarılı olamayan sporcuları, atletizmde sırıkla yüksek atlamaya, yüzmede ise kule ve tramplen atlamaya yönlendireceklerini bildirdi.

Cimnastik oyunları düzenleyeceğiz

Çelen, MEB bünyesinde cimnastik okulları kurup, olimpik cimnastik merkezlerinin sayısının artırılacağına değinerek, şunları kaydetti “En kısa sürede basın ve halkla ilişkiler birimi kuracağız. Cimnastik bülteninin yanı sıra temel cimnastik yayınları hazırlayacağız. Cimnastik salonlarına malzeme yardımı yapacağız. Bolu'da Uluslararası Cimnastik Federasyonu (FIG) Akademisi'nin inşaatına başladık. Orada uluslararası normlarda bir salonun da temelleri atılacak. Sporcuların kariyer planlamasını yapıp, onlara olimpik düzeyde destek vereceğiz. Milli takımda malzeme bütünlüğü sağlayıp, ödül yönetmeliğini değiştireceğiz. Türkiye'de düzenlenen uluslararası yarışma sayısını artırıp kategorilerini genişleteceğiz. 'Balkan ve Türk Cumhuriyeti Cimnastik Oyunları' düzenleyeceğiz. Sporculara yabancı antrenör desteği sağlayıp, başarılı kulüplere destek vereceğiz. Teknolojiye yatırım yapacağız. İnternet sitemizi güncelleyip, 'online' kayıt sistemi kuracağız. Akıllı cep telefonları için uygulama geliştireceğiz. Olimpiyatlara yönelik hedeflerimiz, üç ana branşta 'katılım' değil, 'madalya' olacak” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124