Çelen “İstiyoruz ki Bolu Dünya Cimnastik akademisi olsun”

Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen yaptığı değerlendirmede Bolu’nun Dünya Cimnastik Merkezi olacağını söyledi. Göksu Üçtaş’ın da her zaman yanında olacaklarını söyleyen Çelen, okullarda...

Çelen “İstiyoruz ki Bolu Dünya Cimnastik akademisi olsun”

Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen yaptığı değerlendirmede Bolu’nun Dünya Cimnastik Merkezi olacağını söyledi. Göksu Üçtaş’ın da her zaman yanında olacaklarını söyleyen Çelen, okullarda sporun seçmeli ders olması gerektiğini de vurguladı.

 

İlk olarak federasyon başkanı seçilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Çelen, “Öncelikle çok teşekkür ediyorum. Federasyon seçimi esnasında da destek oldunuz. 3 yıldan bu yana da Bolu’da İl Müdürlüğü görevini yürütüyorum. Bolu’daki herkes sportif açıdan bana çok destek oldular. Güzel projeler hayata geçirdik” diyerek sözlerine başladı.

“Cimnastik 81 ilde zorunlu kılındı”

Kendisine göre en büyük projelerden birisinin cimnastik branşının 81 ilde zorunlu kılınması olduğunu söyleyen Çelen sözlerini şu şekilde sürdürdü “Bu çok büyük bir adım. Bugün aklınıza gelen bütün illerde cimnastik antrenörü var. Bu zorunlu oldu atletizmle beraber. Yavaş, yavaş ülkemizin bir spor politikası oturmaya başladı. Cimnastik temel branş. Alamadığımız başarılar var. O da içimizde kaldı. Biz büyükler kategorisinde Dünya ve Olimpiyatlarda madalya alamadık. Aslında bizi kamçılayan bu sürece itende içimizde kalan dert oldu. Bu bakımdan Uzun vadeli plan yapmayı hedefliyoruz. Türkiye 2020 Olimpiyatlarına aday ülke. Bugün baktığınız zaman Üniversiad’dan, E-OFF’tan, Trabzon’da Üniversite Kış Oyunları’na bu yıl yapılacak olan, Mersin Akdeniz Oyunları adım, adım ülkemiz Olimpiyat Oyunları’na gidiyor. Biz de stratejik bir plan yapmamız gerekiyordu. Ritmik Cimnastik Milli Takımı bu milli sporcularımızı toparladık. Zaten bireysel antrenörleriyle birlikte yaşadıkları illerde kamptalar. O kamp süreçleri nasıl geçti. Hem onları toplu olarak burada görmek istedik. Küçükler ve yıldızlar kategorisinde gelişim kampı organize ettik. Bir taraftan çok kısa vadeli 2016 hedefliyoruz. Bir taraftan da sporcu sayımızı 1800’lerden 4000’e çıkardık. Hedefimiz 1000’ler 2000’ler. Yine bu çocuklarımız içinden Türkiye’nin en iyilerini toplayalım tespit edelim. O çocuklara Olimpik düzeye de yatırım yapıp, 2020 Olimpiyatlarına hazırlamayı uygun gördük. Eğer Ülkemiz 2020 Olimpiyat oyunlarını alırsa,  bizde orada 2020 çocuklarını bugünden tespit edip, orada madalya almalarını federasyon olarak sağlamamız gerekiyor. Bu yüzden Bolu’ya bu kampı organize ettik.  Hemen akabinde bu kamplardan sonra Uluslararası hakem kurları yine Bolu’da olacak. Bolu’ya 3-4 tane büyük organizasyon verdik. Amacımız, tüm Türkiye’ deki cimnastikin yaygınlaşmasını sağlamak. Bolu’nun eskiden olduğu gibi,  cimnastik üssü haline getirmeye çalışıyoruz. Zira jimnastik salonumuzun karşısında, cimnastik otelimiz 160 yatak kapasiteli otelimiz bitmek üzere. Dünya Cimnastik Federasyonu’yla da görüşmelerimiz devam ediyor. Onlarda çok mutlu oldular. Bizler istiyoruz ki, Bolu Dünya Cimnastik akademisi olsun. Sürekli yabancı ülkeler buraya gelsin. İnşallah otelimizde bitince, burası Dünya Jimnastik merkezi haline gelecek diye düşünüyorum” dedi.

Seçmeli spor dersleri gelmeli

Çelen sporun okullarda seçmeli ders olması gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı “Aslında çok zor değil. Hatta bugün bakanlığımızla da görüştük. Böyle bir proje madem 81 ile zorunlu kılındı dendi. Bizde istedik ki okullara nasıl gireriz. Bizim birde cimnastik federasyonuna bağlı step-aerobik yarışmalarımız olur. 10-15 arası pilot il belirlendi. Bu pilot illerde step-aerobik ile okullara gireceğiz. Yine bir çalışmamız var. Bakanlığımızla birlikte yürüttüğümüz, 81 ile zorunlu kılındı. Okul sporlarına nasıl gireriz diye. O yüzden biz beden eğitimi öğretmenlerinden oluşan bir okul sporları kurulu oluşturduk okullar içerisinde. Çok basit düzeyde cimnastik malzemesinin olmadığı yerlerde, sınıflarda yapılabilecek koreografilere en basitinden öne taklanın müsabakasını yapılabilir hale getireceğiz. Çocuklarımızın kuvvet testlerini ölçeceğiz. Çocuklar esneyecek, şınavını yapacak. Kol çekmesini yapacak, öne takla, geriye takla yapacak. Denge duruşu duracak. Bunların yarışmalarını yapabilecek projeler üzerinde çalışıyoruz. Çok zor değil” dedi.

“Göksu’yu asla bırakmayız”

Konuşmasının son bölümünü sporculuğu bıraktığını açıklayan Göksu Üçtaş’a ayıran Çelen sözlerini şu şekilde sonlandırdı “Göksu’yu çok yakından tanıyorum. 6 yaşından beri Göksu bizim elimizde büyüdü. Burada antrenörlüğünü de yaptı. Olimpiyatlara Türkiye’den ilk defa giden bir sporcumuz. Bizden çıktı. Antep’ten 6 yaşında Bolu’ya gelmişti. O süreç içerisinde birebir hep yanında olduğumuz için, çok meşakkatli antrenmanlar gerçekleşti. Çok fedakarlıklar yaptı. Ciddi sakatlıklar yaşadı. Bu bugünün gündemi ama, Olimpiyatlardan sonra Göksu bu şeyleri dillendiriyordu. Motive etmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda öğretmenlik yapıyor. Biz bırakmasını istemeyiz.  Kendisine federasyon olarak, her zaman arkasında olduğumuzu, her türlü ne ihtiyacı varsa onu gidereceğimizin teminatını verdik. Göksu gibi sporcular kolay yetişmiyor. O yüzden bırakması bizim için üzücü ama, küçük değil artık 21-22 yaşına geldi. Hem öğretmen hem de hakem. Akıllı bir insan. Çok ağır yaşadığı sakatlıkların yorgunluğu var. İnşallah motive olur. Şu anda dikkat ederseniz, “Evet bıraktım” diyor ama “Cimnastikten uzaklaşmadım” diyor. Ben hep şunu söylüyorum. Sporu bıraksa dahi biz Goksu’yu antrenörlük boyutunda, hakemlik boyutunda ve federasyonun yönetimsel bazdaki kurullarında faydalanmak istiyoruz. Çünkü artık Türkiye Göksu’yu tanıyor. O yüzden Göksu her zaman cimnastikin içinde olacak. Göksu’yu kolay, kolay bırakmayız” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128