Çelen koltuğunu koruyanlardan...

26 Olimpik federasyondan 17'sinin başkanı aynı kaldı. Cimnastik federasyonunda Çelen tekrar seçilen isim olurken dün bakanla bir araya geldi.

Çelen koltuğunu koruyanlardan...

Haber: Erdal Tanrıverdi

 Göreve talip olmadılar

Genel kurullarda olimpik branşlarda 26 federasyondan 17’sini mevcut başkanlar kazanırken, sadece 9 federasyonda değişiklik gerçekleşti. Onda da mevcut 3 başkan seçime girmedi. Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay, koltuğu Hidayet Türkoğlu’na, Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal görevi Sezer Huysuz’a, Hokey Federasyonu Başkanı Kıvanç Hürdoğan, Sadık Karakan’a devretti.

 Tek adaylı seçim!

Seçimlerin bir ilginç yanı da 17 adayın rakipsiz oluşuydu. İşte, delegelerin yüzde 15’inin imzasını alarak seçime tek aday olarak giren ve görevlerine devam eden federasyon başkanları: Atletizm: Fatih Çintimar, Atıcılık ve Avcılık: Ufuk Arman, Badminton: Murat Özmekik, Bilardo: Ersan Ercan, Boks: Eyüp Gözgeç, Cimnastik: Suat Çelen, Dans Sporları: Tolga Han Çinkitaş, Eskrim: Murat Atalı, Golf: Ahmet Ali Ağaoğlu, Karate: Esat Delihasan, Kick Boks: Salim Kayıcı, Motosiklet: Bekir Yunus Uçar, Muay Thai: Halil Durna, Okçuluk: Abdullah Topaloğlu, Sutopu: Vedat Akgün, Tenis: Cengiz Durmuş, Vücut Geliştirme: Niyazi Kurt.

 Bisiklette 12 yıl sonra...

Bisiklet Federasyonu’nda başkan 12 yıl sonra değişti. Eski başkan Emin Müftüoğlu, koltuğu yarıştığı Erol Küçükbakırcı’ya kaptırdı, Briç Federasyonu Başkanı Nevzat Aydoğdu ise seçimi Nafiz Zorlu’ya kaybetti. Oktay Çimen’in 16 yıllık başkanlığına son veren Kerim Koç da koltuğun yeni sahibi oldu. Herkes İçin Spor Federasyonu’nda ise Erdal Zorba ise aday olmayınca Yasin Bölükbaşı görevi devraldı.

Basketbola iptal davası

Hidayet Türkoğlu’nun başkan seçildiği Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Seçimli Olağan Genel Kurulu için iptal davası açıldı. Konuyu yargıya taşıyan Basketbol Taban Hareketi Lideri Ayberk Yağız, Türkoğlu’nun NBA’de oynadığı dönemde doping nedeniyle 6 ay ceza almış olmasını gerekçe gösterdi.

Sadece 2 kadın var

Oryantiring Federasyonu’nda mevcut başkan Tekin Çolakoğlu’nu 2 oy farkla geride bırakan Hacer Akyüz ile Yelken Federasyonu’nda Serhat Belli’yi geçen Özlem Akdurak iki kadın başkan oldu. Bedensel Engelliler Federasyonu’nda seçim 3 Aralık, Beyzbol Federasyonu’nda ise 8 Aralık’ta gerçekleştirilecek.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128