Cimnastiğin Altın Çocuğu Ümit Şamiloğlu

Akdeniz oyunları Cimnastik dalında kazandığı altın madalya ile tarihe geçen Bolulu Milli sporcumuz Ümit Şamiloğlu, Akdeniz oyunlarındaki başarısını Gençlik Spor’un Temmuz ayı dergisine anlattı.

 Cimnastiğin Altın Çocuğu Ümit Şamiloğlu

Spora âşık bir babanın oğlu olan Bolulu Ümit Şamiloğlu, cimnastikle 6 yaşında tanıştı. Yapılan testler, danışılan antrenörlerle fizyolojik olarak cimnastiğe yatkın olduğu anlaşılan Şamiloğlu, 10’lu yaşlarını sakatlıklar dolayısıyla oldukça sıkıntılı geçirdi. Bir daha spor yapamaz gözüyle bakılan cimnastikçi, söylenenlere kulak asmadı ve kendi başına çalışmaya devam etti ve başarılı sonuçlar almaya başladı. Türk cimnastik tarihine adını altın harflerle yazdıran Ümit Şamiloğlu, geleceğe dair umutlarını anlattı.

Akdeniz Oyunları cimnastik müsabakaları esnasında, bütün sporcuların size karsı oldukça saygılı olduğunu gözlemledik. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Çok zorlu bir yoldan geçtim ama yılmadım. Ellerim kırıldı, aşil ten donum defalarca koptu. Çoğu kez sakatlık yaşadım. Normal bir sporcu olsa sporu bırakabilirdi. Ben destekler sayesinde bu güne geldim. Durumumu bilen sporcu kardeşlerimin saygısı sevgisi bundandır diye düşünüyorum.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları seçmelerinde yaşadığınız sakatlıktan sonra sporu bırakma kararı almıştınız. Fakat sonra geri döndünüz ve Akdeniz Oyunları’nda tarih yazdınız...

2011 olimpiyat seçmesinde sakatlanmıştım. Aşil ten donum kopmuştu. Aynı talihsiz durumu 2008 olimpiyat seçmesinde de yaşamıştım. O dönemler spordan biraz ayrı kaldım. Fakat ardından federasyonumuz beni tekrar kazanmak istedi. O günden sonra da hep birlikte bir ekip oluşturduk. Bugün burada kazanılan madalyada, antrenörler, yöneticiler, federasyon başkanımız ve gönlü olan herkesin emeği var. Gönüller bir araya gelince, başarı da kendiliğinden geliyor.

Akdeniz Oyunları’nda genç sporcularımız başarıdan başarıya koştu, bir sporcu olarak bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Oyunlar esnasında 3 madalya aldık, tarihimizde cimnastik sporunda toplam 4 madalya var. Gümüş madalya 18 yaşındaki İbrahim Çolak’tan, bronz madalya Ferhat Arıcan’dan geldi. Çok gururlandım. Türk cimnastiği belli bir yere gidiyor. Ciddi bir yatırım var, sporculara sağlanan imkânlar çok fazla. Altyapımız tamamen hazır. Bizim yapmamız gereken şey ise bu koordinasyonu sağlamak ve başarıya koşmak.

Akdeniz Oyunları sonrasında da cimnastik dalında başarılar gelmeye devam eder mi?

Sayın Bakan’ımız Suat Kılıç, madalya aldıktan sonra bize İstanbul gibi metropol bir kentte 2 tane spor salonu sözü verdi. Madalya töreninde madalyamı takarken kendisine ‘Cimnastiğin hep arkasında oldunuz. Eminim ki hep olacaksınız, zaten bunu görüyoruz’ dedim. Başarılar geldikçe destek geldikçe arkası da gelecektir.

Başarılı bir sporcu olarak, sporu hangi sözlerle tavsiye edersiniz?

Her tarafa spor salonlarını açalım, çocuklarımızı bir, bir eğitelim ki suç oranı düşsün. Yapılan projeler, bizi spor ülkesi olmaya doğru götürüyor. Spor, geleceğimiz için, gelecek kuşaklar için çok önemli.

Geleceğe yönelik en büyük hayaliniz nedir?

2020 Olimpiyatları’nı alırsak spora dair her şey o kadar hızlanacak. İşte o zaman her anlamda spor kültürü yayılmış ve spor tesisleri gelişmiş bir toplum olacağız, en büyük hayalim bu.

Aktif cimnastik sporculuğunuz bittiğinde deneyimlerinizi ne şekilde değerlendirmeyi düşünüyorsunuz?

Büyük bir sorumluluğumuz var ve bu sorumluluktan kaçmak gibi bir lüksümüz yok. Ben antrenörlükten daha çok yönetici olmayı düşünüyorum. Çok kaliteli antrenörlerimiz var, gerekirse yurt dışından da getirtebiliyoruz. Ama yönetici olmak, deneyimlerinizi yönetici olarak değerlendirmek bizden birilerinin yapabileceği bir şey diye düşünüyorum.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2013, 20:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124