Devletin Savurganlığı Zam Olarak Dönüyor

Haber; Duygu Kaya   Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) konutlar için elektrik fiyatlarına yüzde 4,52, ticarethanelere ise yüzde 3,84 zam yaptığı iddia edilmişti ancak kurumdan yapılan açıklamada...

Devletin Savurganlığı Zam Olarak Dönüyor

Haber; Duygu Kaya

 

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) konutlar için elektrik fiyatlarına yüzde 4,52, ticarethanelere ise yüzde 3,84 zam yaptığı iddia edilmişti ancak kurumdan yapılan açıklamada bu iddia yalanlandı. EPDK, 1 Nisan’dan itibaren geçerli bir tarife değişikliği ve elektriğe zam olmadığını bildirdi EPDK’dan yapılan açıklamada, elektrik tarifelerinde değişiklik yapıldığı ve bunun zam olarak yansıyacağı yönündeki haberler yapıldığına vurgu yapılarak, "Kurumumuz tarafından onaylanan ve 1 Nisan’dan itibaren geçerli olacak nihai elektrik tarifelerinde herhangi bir değişiklik olmayıp herhangi bir abone grubundaki tüketiciler için zam yoktur" denildi. Son zamanlarda yaşamsal ihtiyaçlara yapılan zamlar vatandaşın cebini yakıyor. EPDK’dan yapılan açıklamanın ışığında vatandaşlara yakın dönemde yapılan elektrik zamları hakkında ne düşündüklerini sorduk.

 

“Bir dengesizlik olduğu kesin”

 

Mehmet Orhan Yılmaz Emekli

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK) elektriğe konutta yüzde 4.52, ticarethanelerde yüzde 3.84 zam yapıldığını açıkladı. Zam oranının 1 Nisan'dan itibaren geçerli olacağı söylendi. Ertesi gün ise bu konudaki haberlerin gerçekleri yansıtmadığı ifade edildi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

-Kaçak elektrik paralarını kurtaralım diye yapıyorlar bu zamları. Zam doğru değildir. Araba alıyorsun 15 milyarlık arabanın değerine 30 milyar diyorlar. O arada konulan fark devlete kalem kalem vergi olarak dönüyor. Tüketici haklarına ferdi olarak müracaat edip hakkımızı arayabiliriz. Çünkü bu anlamda yapılan zamlar haksız ve gereksizdir. Ama bu düzen böyle gelmiş böyle gider.  Bizim apartmanda ödediğimiz elektrik faturası hep 120 tl gelirdi. Geçen ay 70 tl geldi.  Faturanın düşüşüne bile şaşırdık. Akıllı saat kullanıldığı için gelen yetkilinin de yapabileceği bir şey yok Bir dengesizlik olduğu kesin. Ödediğimiz faturanın düşmesi iyi ama bir daha ki ay nasıl çıkaracaklar onu düşünüyorum. O aradaki fark muhakkak çıkacak.

 

“Sedaş’a sormak lazım neden böyle diye”

 

Zekayi Erdoğan Emekli Diş Hekimi

—Zamların her türlüsüne karşıyım. Şuan ödediğim fatura çok fazla. Yazın olmadığım halde 50 TL fatura ödüyorum. Sedaş’a sormak lazım neden böyle diye. 10 liralık su kullanıyorum ama 35 TL ödüyorum. Sürekli farklı kalemlerle bizden vergi alıyorlar. Doğu’da ki insanla kaçak elektrik kullanıyor bedelini ben ödüyorum. Böyle iş olmaz. Kaçak elektrik bedelini vatandaş mı ödeyecek, yazık günah. Bolu’da bir kullan bakalım kaçak elektrik neler oluyor. Mahkemeye düşersiniz, hırsız damgası yersiniz.

 

“Dünyanın en pahalı enerjisini biz kullanıyoruz”

 

.Hakan Bakan Veteriner Hekim

—Ülkemizde bürokrasi ve devletin müthiş kontrolü var insanların üzerinde. İhtiyacın kaç katı üstünde personel istihdam ediyor devlet kendi bürokrasisi için, korumalar için vs. Devlet mekanizması hortumlama üzerin kurulmuş. Bütün AKP belediyeleri beton yapıp kırıyorlar savurganlık yapıyorlar. Elektrikteki ve diğer yaşamsal harcamalardaki artışlar ekmek suya yapılan fahiş zamlar devletin bu harcamalarının ağır giderlerinin sonucudur. Bu giderler bizden alınmak zorunda. İşte bu şekilde zam yapıyorlar. Suriye sınırında on binlerce terörist var, katiller var. Bunların yaşamsal ihtiyaçlarını da karşılıyor devlet. Bunların hepsi maddi yük getiriyor devlete. Bunun parasıda bizden çıkıyor. Elektrik su gibi kaynaklara yapılan zamlar, devletin savurganlığı, örtülü ödenek, personelinin ihtiyaçları hep vatandaşa zam olarak yansıyor. Örtülü ödenek şimdiki iktidar zamanında 8–10 kat yükseldi. 850 trilyon Başbakan’ın örtülü ödeneği var. Sadece 37 trilyona köşk restore ettiriyorlar. Müthiş bir lüks harcama söz konusu. İktidar ve çevresinin harcamaları, belediyelerin kırdıkları döktükleri yerlere yaptıkları harcamalar yüzünden durum böyle. Dünyanın en pahalı enerjisini de biz kullanıyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER