Engelli öğrenciler yüzme sporuna kazandırılacak

Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören öğrencilere yönelik hazırlanan “Özgür Hayata Özel Kulaçlar” projesinin tanıtım toplantısı dün saat 11.30’da Karaçayır Yüzme...

Engelli öğrenciler yüzme sporuna kazandırılacak

Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören öğrencilere yönelik hazırlanan “Özgür Hayata Özel Kulaçlar” projesinin tanıtım toplantısı dün saat 11.30’da Karaçayır Yüzme Havuzu’nda gerçekleştirildi. Proje ile engelli öğrenciler yüzme sporuna kazandırılacak.

 

Projenin tanıtım toplantısında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Suat Çelen ile Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı’nın yanı sıra öğrenciler ve öğrenci velileri de hazır bulundu. Projeyi tanıtan Çelen konuyla ilgili konuşmasında şunları söyledi “İleride özel sporcularımıza hizmet etme çalışmalarımız var. Yüzme havuzumuz bize geçince belirlenen saatlerde özel sporcular spor imkanı sağlamayı amaçladık. Sporcularımız için 28 kişilik araç sağlayıp, onları evlerinden alıp, evlerine bırakacağız. Karaçayır, atletizm, yüzme, jimnastik, eskrim ve judo da merkez olmuştur. İnşallah başarılı oluruz” dedi. Çelen’den sonra konuşan Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı ise şunları söyledi “Özel sporcularımız büyük emekler harcıyor. Kamu olarak kendilerine destek olacağız. Türkiye’de bu konuda öncü olduğumuz projeyi hayata geçiriyoruz. Bu çocukları faaliyetlerimizin içine alacağız. İlk etapta 25-20 çocuğumuz yüzme eğitimi alacak. Önümüzdeki dönemde ise bu rakamlar genişleyecek” dedi.

Projede start bugün

Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören öğrencilere yönelik hazırlanan "Özgür Hayata Özel Kulaçlar" projesinde ilk etap bugün başlayacak. İlk etap Haziran ayının 2.haftasına kadar devam edecek. Çalışmalar Bolu’da bulunan resmi ve özel rehabilitasyon merkezlerinden yaklaşık 35-40 katılımcı ve 6 antrenör eşliğinde haftada 4 gün Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait olan Karaçayır Kapalı Yüzme Havuzu’nda gerçekleşecek.

İşte amaç ve hedef

Projede hedef ilk olarak ulaşılan kitleyi korumak ve daha fazla kişiye ulaşmak. İlk olarak zihinsel engelli bireyler ile başlanılacak olan çalışmalara ilerleyen zamanlarda bedensel engelli bireyler de dâhil edilecek. Projenin en önemli hedeflerinden biri de müsabakalara katılacak özel sporcular yetiştirmek. Projenin amacı ise engelli bireylerin sosyal yaşama entegre olmalarına yardımcı olmak, tüm engelleri aşmalarına yardımcı olmak, sağlıklı gelişimlerine katkıda bulunmak ve engelli bireyleri topluma kazandırmak amacıyla fiziksel ve ruhsal terapi branşı olan yüzme aktivitesi yaptırmak.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER