Esentepe Coğrafi bilinç yürüyüşü gerçekleştirildi

“Açık Alanda Öğrenerek Çevremizi Koruyalım” konulu bir AB Projesine de sahip olan Gerede Anadolu Öğretmen Lisesi öğretmen ve öğrencileri çevre bilincini artırmak amacıyla “Esentepe Coğrafi Bilinç Yürüyüşü” gerçekleştirdiler. “Çevre Geleceğimizdir Onu Yok Etmeyelim” yazılı tişörtleri, hazırladıkları birbirinden ilginç döviz ve pankartlarıyla Esentepe mesireliğine gelen grup sloganlar, şarkılar ve bildirileriyle piknikçileri yerlere çöp atmamaları ve çevreyi temiz tutmaları konusunda duyarlı davranmaya çağırdılar.

 Esentepe Coğrafi bilinç yürüyüşü gerçekleştirildi

Eğitimli insanın çevreyi sevme ve koruma konusunda daha duyarlı olması gerektiğini düşünen Gerede Anadolu Öğretmen Lisesi öğretmen ve öğrencileri Gerede Esentepe’de çevre kirliliğine dikkat çekmek için bir araya geldiler ve çevre kirliliği konusunda bir süre eğitim aldılar. Alınan eğitimin ardından halkımıza da ulaşabilmek amacıyla ilginç bir eylem yaptılar. Öğrenciler kendilerine has sloganlarını yazdıkları pankartlarıyla Esentepe’ye çevre bilinci yürüyüşü gerçekleştirdiler. Üzerinde “Doğa senin besinin, kirletirsen zehirin”, “Temiz bir Gerede, atma çöpü yere de”, “Kirlenmek güzel belki ama kirletmek asla”, “Herkesin aklında temiz bir çevre, hayallerimiz için haydi Gerede”, “Çöpler yere ise gelecek çöpe”, “Doğaya zeytin dalı uzatın”, “Çöp atmak isteyenler ben buradayım”, “Ne kadar temiz o kadar yaşanılabilir”, “Çevreyi hor gören, geleceği zor görür”, “Geleceğimiz için doğaya yeşil ışık yakın”, “Geleceğini değil, çöplerini istiyorum”, “Yarattığımız sorunsa durdurun dünyayı inecek var”, “Sosyal refahın yolu çevre temizliğinden geçer”, “Gerede merkez, temiz olsun herkes”, “Çöpü çöpe, sağlığı geleceğe bırakalım” yazılı döviz ve pankartlar taşıyan öğrenciler, çevre kirliliğine karşı vatandaşların duyarlı olmasını istedi. Öğrenciler daha sonra kendi hazırladıkları pankartları Esentepe’ye uyarı amaçlı asarak çevre bildirilerini okudular. Daha sonra Çevreyi Temiz tutalım, Dur kardeşim, adlı öğrencilerin kendi çabalarıyla uyarladıkları müziklerle halka seslenildiler. Müzik devam ederken Esentepe’de piknik yapan halka çöp poşetleri dağıtıldı ve öğrenciler “Temiz bırakalım ki temiz kalsın” düşüncesiyle eldivenlerini takarak çevre temizliği yaptılar. Böyle bir projede yer aldıkları için mutlu olduklarını belirten öğrenciler, “Öğretmenimiz bize bu görevi verdiğinde çok sevindik. Hemen sloganları üretmeye başladık, pankartlar ve müzikler hazırladık. Umarız Gerede halkı çevremize, geleceğimize sahip çıkar” dedi. Gerede Anadolu Öğretmen Lisesi coğrafya öğretmeni Duygu Göknar da konuşmasında amaçlarının öğrencileri bilinçlendirip vatandaşları yerlere çöp atmaya karşı uyarmak olduğunu söyledi. Vatandaşların çevre kirliliğine karşı daha duyarlı olması gerektiğini belirterek “Doğada çöplerin çözünme süreleri çok uzundur. Bu konuda türlere göre bildiride bilgi verdik. Öğrencilerimizin emekleriyle hazırladıkları pankartları görülebilecek yerlere astık. Gerede’de çöp atarak çevreye zarar verenlerin daha duyarlı olmasını istiyoruz” dedi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Camcıda Esentepe’de yürüyüşe destek verdiler. Kapanış konuşmasında Okul müdürü Abdurrahman Uslu “Asırlık çınarlar birçok yerde bulunabilir, ama asırlık çamlar sadece burada, bizde, Gerede’de, Esentepemizde bulunur. Bu değerin kıymetini bilelim, çocuklarımızı ve torunlarımızı bu değerden mahrum bırakmamak için onu koruyalım ve temiz tutalım” dedi.

Gerede Anadolu Öğretmen Lisesi, Gerede Kaymakamlığı ve Gerede Belediyesi iş birliği ile yapılan etkinlik halkımız tarafında da takdirle karşılandı. Yoğun tebrik ve alkışlar eşliğinde program sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2013, 18:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER