Fatih Tekke’nin Hediyesi

Erhan Beykoz'un kaleminden...

 Fatih Tekke’nin Hediyesi

Çırpınış içinde olan Samsunspor, son haftalarda hocasını değiştirip, çıkış arayan ve puanlar alan Boluspor’la karşılaştı. Konumuz elbette Samsunspor, yaşadıkları, cezaları ve geleceği değil. Asıl olan Boluspor ve geleceğidir.

Samsunspor karşılaşmasına çıkarken yapılan hesapların hiçbiri tutmadı. İlk yarıda oynadığımız futbol, giremediğimiz pozisyonlara karşılık, defansın ve kaleci Erdi’nin hatalarıyla mağlup kapattık. İkinci yarıya daha etkili, defans değil ofans oynayarak pozisyonlara girme şansı bulduk. Özellikle Tevfik’in şanssızlığı galip gelemeyişimizde ki en önemli etken oldu.

Her karşılaşmada gol atılacak, her pozisyon gol olacak diye bir kuralın olmadığını biliriz. Önemli olan kenar yönetimin, maça çıkmadan evvel yaptığı ve karşılaşma anında ortaya koyduğu akıl oyunları sonucu belirlemesidir. Buradan yola çıkarak, Fatih Tekke’nin yaptığı hataların sonuca yansıması şahsen beni çok üzdü. Boluspor’da şapkadan tavşan çıkarmaya gerek yoktur. Maalesef Fatih Hoca şapkadan tavşan çıkarmayı denemiştir.

Jansen cezalı olunca, yerine Mirko’yu oynatması doğaldı! Mirko’nun Jansen ile aynı özelliklere sahip olması çok şey kaybetmediğimizi gösteriyordu. Buna karşılık Yusuf’un olmayışı orta alanda Cumali’nin yalnız kalmasına, orta sahadaki etkimizi kaybetmemize nedendi. Adem’in cezasının bitmesine karşılık, stoper mevkisi olan Kemal’in sağ bekte oynatmak istenmesi tam bir fiyaskoydu. Eğer bir takıma artı değer katmak, eser bırakmak istersen, Fatih’i oynatacaksın ki sonuçta alkış alasın. Yok, sen Kemal’den sağ bek yaratmak istersen, en başında niyetinden şüphe ederim arkadaş!

Erdi için bir şey demek istemiyorum. Zaman aralıklarıyla oynayan, kaleciliği hala tartışılan Erdi’nin yediği golden sonra düştüğü durumu hepimiz gördük.

Fatih Hocanın en belirgin yanlışı ise, birçok gol pozisyonuna giren ve şanssız gününde olan Tevfik’i oyundan alması oldu. Yerine alınan Özgürcan’ın henüz hazır olmadığı, dönmekte bile kilolarının izin vermediği, Boluspor’da şu an için alternatif olmayacağı ortadayken, kritik bir maçta oyuna alınmasını açıklayacağını sanıyorum. Patlamaya hazır bomba olan Luız’in defansla oynama isteği, attığı uzun yada kısa pasların rakibe olmasını gördüğünü düşünmek isterim. Defansta değişimin geç olması, Adem’in oyuna girdikten sonra daha fazla atağa çıkmamızı sağladı. Sebastian saman alevi gibi oynarken, sen genç bir futbolcuyu değerlendirmiyorsan, iyi niyetten bahsedemezsin. Orhan Gülle’nin oyuna alınması ve orta alanda ne yaptığını bilmeden oynamasını da açıklayamazsın. Kısaca Fatih Hocam için belki çok erken olacak ama Samsun maçında kaybedilen puanların kahramanı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bu işlerin sobalı ev ile gündemde kalmak olmadığını, oynanan oyun ve alınan puanlarla daha doğru kamuoyu yaratmak olacağını hatırlatmak isterim.

Bu hafta başlayıp iki hafta deplasmana gideceğiz. Alacağımız sonuçlarla taraftarın “cehennemde yak bizi, şampiyon yap bizi” sloganlarının karşılığının olup olmadığına şahit olacağız.

İlk 20 dakika iyi oynayan ve golü bulan Samsunspor maçıyla çok önemli bir avantajı kaçırdık. Takımda defansın en iyisi Umut ve Hasan olurken, Emre eski günlere dönme sinyalleri veriyor olması sevindirici. Cumali son ana kadar mücadele etmesi de orta sahada alkış alırken, Mirko ilk maçı olmasına rağmen faydalı olacak gibi.

Kaybettiğimiz maç için Hakem Arda Kardeşler’e söyleyecek sözüm olmadığını, hatasız maç yönettiğini gördüm. Maraton seyircimizin olmaması, belki de alacağımız puan yada puanlara etkisi büyük oldu. Şanlı taraftarımıza tek sitemim, yerli teknik adamlara vermedikleri değer ve krediyi, arkalarında durma noktasında yapmadıklarını diğerlerine yapmaları şaşırtıcı!

Urfa ile başlayacak olan deplasman yolculuğumuzda Boluspor’a başarılar diliyorum.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2016, 15:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
RAŞİT KILIÇ
RAŞİT KILIÇ - 5 yıl Önce

cehennemde yak bizi, şampiyon yap bizi” sloganlarının karşiliği yok, bu gidişle işimiz kötü, adam staj yapıyor kardeşim.

SIRADAKİ HABER

banner128