Gheorghe Hagi “Ben hep kazanmak isterim”

Boluspor’da yeni sezon hazırlıkları devam ediyor. 2013- 2014 sezonu hazırlıkları çerçevesinde Boluspor, ilk hazırlık karşılaşmasını Türk ve Dünya futbolunun efsane ismi Gheorghe Hagi’nin sahibi ve başkanı olduğu Romanya 1.Lig temsilcisi Viitorul Constanta takımı ile yaptı.

 Gheorghe Hagi “Ben hep kazanmak isterim”

Haber: Hamza Türdü

2013- 2014 sezonu hazırlıkları çerçevesinde Boluspor, ilk hazırlık karşılaşmasını Viitorul Constanta takımı ile yaptı. Her iki takımda yedek ağırlıklı kadroyla mücadele ederken, kırmızı beyazlılar ilk hazırlık karşılaşmasından 0-0 berabere kaldı. Karşılaşmanın ardından, Viitorul Constanta takımının başkanı ve sahibi Gheorghe Hagi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Hagi “Umarım Boluspor içinde iyi bir hazırlık maçı olmuştur. Ne mutluyum ki Türkiye’deyim tekrar” dedi.

BEN HEP KAZANMAK İSTERİM

Futbol akademimiz var. Bu futbol akademimiz Romanya da şuanda en iyi futbol akademisi. 300 tane oyuncumuz var. 30 tane futbolcumuz milli takımlarda oynuyor. Büyük takımımız da 1.Lige çıktı. Yaş ortalamamız geçtiğimiz sene 20,5 di. Genç bir takım ama şuanda benim istediği seviyede değil. Onlar biliyorlar ki ben hep kazanmayı istiyorum. Her zaman her şeyin en iyisi olmak istiyorum. Ama şuanda baya bir zorluk çekiyoruz 1.Ligde. Tekrar söylemek istiyorum. Akademi takımlarında genç yaşlarda Romanya’nın şuanda en iyisiyiz. Şuanda Romanya tarihine geçtik. Romanya da ilk defa bir futbol akademisi 3 kategoride Romanya şampiyonu oluyor. Bunlar 19 yaşında, 17 yaşında ve 15 yaşında. İlk defa bir futbol kulübü Romanya da 3 kategoride şampiyon oldu. Bu bir mesaj biz bu işe sadece 4 sene önce başladık. Demek ki çok iyi çalıştık. Bugün Boluspor’la oynayan takımın içersinde 10 tane futbolcu bizim kendi akademimizde yetişmiş futbolcu. 94-95 doğumlu oyuncular.

NE MUTLUYUM Kİ TÜRKİYE’DEYİM

Ben biliyorum, PTT 1.Lig çok güçlü bir lig. Birinci lige çok yakın. Ama Boluspor daha 7 gün önce başlamış yeni sezon hazırlıklarına. Şuanda bir karar vermek çok zor. Şuanda bunlar hazırlık maçları. Bizim için çok iyi bir hazırlık maçı oldu. Umarım Boluspor içinde iyi bir hazırlık maçı olmuştur. Ne mutluyum ki Türkiye’deyim tekrar.

GENÇLERE ÇOK BÜYÜK YATIRIMLAR YAPMAK LAZIM

Bunların işleri çok zor. Bunları konuşmak insanı zorlar. Türkiye dünya üçüncüsü çıktıktan sonra, çok iyi kulüpleri var, çok iyi bütçeleri var. Avrupa’da çok iyi performans yakalayabilirler. Ama bunları yakalamak için, çocuklara ve gençlere çok büyük yatırımlar yapmak lazım. O dünya üçüncülüğünü kazandığımız zaman, ben bildiğim kadarıyla gençlere büyük yatırımlar yapılmıştı. Ne yazık ki Türkiye maalesef şike davaları olmuş. Çirkin şeyler iyi değil futbol için. Umarım ki ileriki zamanlarda çok daha iyi şeyler olur ve Türk futbolu düzelir. Bu konuda daha fazla bir şey bilmiyorum ve konuşmak istemiyorum.

MİLLİ TAKIMIN DAHA İYİ SEVİYELERE GELMESİ GEREKİYOR

Dışarıdan yabancı futbolcu alacağın zaman, tecrübeli yapancılarda alacaksın ve bunun yanında genç yetenekleri de almak lazım. Bende tecrübeli olarak geldim Türkiye’ye. Önemli olan genç yetenekleri de bulmak. Ama bana göre daha çok kendi genç yeteneklerimize yatırım yapmamız gerekiyor. Onlara daha çok şans vermeliyiz. Türkiye iyi bir milli takım yakalamak istiyorsa, yabancılardan daha çok kendi gençlerine yatırım yapması gerekiyor. Gençlere yatırım yapmazsan, ilersi çok zor. Ben Romanya’da bu işe başladım. Türkiye’de daha çok imkânlar var. Tesisler iyi. Türkiye böyle bir proje yaparak hedefe daha çabuk ulaşabilir. Milli takımın daha iyi seviyelere gelmesi gerekiyor.

İNŞALLAH BİR GÜN TÜRKİYE SEVİYESİNE GELECEĞİZ

Ben istemeyeceğim, Türkiye benden futbolcu isteyecek. Ama ben inanıyorum ki Türkiye’ye futbolcu vereceğim. Şuanda bir oyuncumu Fransa’ya sattım. 21 yaşında bir futbolcu, milli takımda da oynadı. Steaua Bükreş’e de bir futbolcu sattım. 18 yaşında bir futbolcu. Çok iyi bir futbolcu, kendisi 10 numara pozisyonunda oynuyor. Sol ayaklı aynı benim gibi. İnşallah bir gün Türkiye seviyesine geleceğiz ve Türkiye’ye futbolcu satacağım. Kasımpaşa ve Gençlerbirliği’yle hazırlık maçlarımız olacak ve o zaman kendi seviyemizi göreceğiz. Ama inanıyorum ki bir gün çok iyi bir takım olacağız ve Türkiye deki büyük takımlarla Avrupa kupalarında mücadele edeceğiz. Ben inanıyorum ki ve hedefimde bu. O zaman inanıyorum ki benden gelip Türkiye futbolcu alacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2013, 18:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124