Göksu Üçtaş’dan mesaj var…

1908'den sonra olimpiyatlara katılacak ilk cimnastikcimiz Göksu Üçtaş, “Çankırı'ya öğretmen atandım, kulübümse Bolu'da. Atamam buraya alınırsa olimpiyatlar daha iyi hazırlanabilirim” diyor.   Göksu...

Göksu Üçtaş’dan mesaj var…

1908'den sonra olimpiyatlara katılacak ilk cimnastikcimiz Göksu Üçtaş, “Çankırı'ya öğretmen atandım, kulübümse Bolu'da. Atamam buraya alınırsa olimpiyatlar daha iyi hazırlanabilirim” diyor.

 

Göksu Üçtaş, bir tarih yazdı ama çoğumuz bunun farkında değil. O, Osmanlı'dan sonra bizi olimpiyatlarda temsil edecek ilk cimnastikci olacak, bu yıl Londra'da... Yani cumhuriyet tarihinde de bir ilke imza atmış olacak.

Bu coğrafyadan olimpiyatlarda boy gösteren ilk ve tek sporcu da bir cimnastikciydi. 1908'de yine Londra'da yapılan olimpiyatlara Osmanlı'yı temsilen giden o sporcu Tatavla Heraklis Jimnastik Kulübü (bugünkü Kurtuluş Spor Kulübü) sporcusu Aleko Mulos'tu...

Mulos'tan sonra bu başarıyı gösteren ilk sporcumuz olan Gaziantep doğumlu artistik cimnastikcimiz Göksu Üçtaş ile TSYD 49. Yıl Sporun Zirvesi Semineri vesilesiyle Antalya'da konuşma fırsatı bulduk.

Daha 5 yaşında annesinin kolundan tutup götürmesiyle başladığı artistik cimnastik kariyerini bu yaz Londra Olimpiyat Oyunları ile taçlandırıp tarihe geçecek. Gaziantep'teki hocası Yalçın Titiz'in yönlendirmesiyle şartları daha iyi olan Bolu'daki İzzet Baysal'ın tesislerine a yönlendiriyor. Halen Bolu Gençlik Merkez Spor Kulübü'nde sporcu hayatını sürdürüyor. Üçtaş, atlama masası, denge aleti, paralel alet ve yer minderinde yarışıyor. Hocası Mergül Güler'in “Türkiye'de veliler cimnastik boyu kısa bırakıyor sanıyor” sözlerini hatırda tutarsak Göksu, gerçekten çok büyük bir başarıya imza atmış...

Şimdiden tarihe geçtin. Bunu başardığında neler geçti aklından?

Olimpiyatlara katılmayı çok hayal ettim. Başardığımda ise şoktaydım. Mutluydum, huzurluydum ama çok sevinemedim o anda. Neden olduğunu bilemiyorum. Ekstra birşey hissetmedim ancak sanırım oradaki atmosferi tadınca anlayacağım.

Yeterli ilgiyi göremedin ama...

Evet, çok ilgi görürüm sandım ama öyle olmadı. Sadece arkadaşlarım havaalanında karşıladığında büyük bir şey başardığımı anladım...

Bu noktaya gelmek için hayatından çok ödün verdin?

Beş yaşında başladım. 10 yıl çalıştıktan sonra ancak bir madalya alma seviyesine gelebiliyorsunuz. Genel ortalamaya göre de 24 yaşlarında bırakılıyor. Çocuk sporu değil ama kemiklerin gelişimi tamamlanmadan başlamak zorundasınız. Bir ay antrenman yapmazsanız 3 ay yapmamış gibi vücudunuz kilitleniyor. Haftada 6 gün antrenman yapıyoruz.

Ne çocukluk ne gençlik yaşadın o zaman. Şöyle “Günümü gün edeyim” dediğin oluyor mu?

Elbette... Psikolojik ve fiziksel olarak zorlandığım ve pes etmek istediğim anlar oldu. Özellikle sakatlıklarda ancak yine de pes etmedim. 5 yaşından itibaren bir buçuk sene ailemden ayrı kaldım. Keşke ben de dışarıda oyun oynasam, sinemaya gitsem dediğim çok oldu. Gece geç saatte yatamam, yediğime içtiğime dikkat etmek zorundayım ve kötü alışkanlıklarım olamaz.

Bütün bunlara değiyor mu bari?

Sonunda madalya alıyorsanız değiyor. Aslında insanlık babında da, olgunlaşma babında da insana çok şey kattığı için değiyor. Cimnastiği sadece profesyonelce yapmak zorunda değilsiniz. Atletizmle birlikte iki temel spordan olduğu için ileride başka sporlara geçiş yapınca da büyük faydası oluyor.

Mesela Aykut Kocaman...

Evet. Çocukken cimnastikciymiş.

Nispeten erken bıraktıkları için cimnastikçiler aktif sporcuyken evlenip aile kurabilir mi?

Evlenen ve yarışlara katılıp madalya kazanan cimnastikçiler var. Ama ben bırakmayana kadar evlenmeyi düşünmüyorum.

Londra'da senden madalya bekleyelim mi?

Madalya şansım var. Tabiki bekleyebilirsiniz ama öncelikle hedefim yapabileceğimin en iyisini yapmak ve en temiz şekilde yarışmak.

Boynundaki olimpiyat halkalarından oluşan bir kolye var...

Olimpiyatlara katılma hakkı elde etmeden iki ay önce yaptırmıştım. Motive olmak için yaptırdım.

Tarihi bir başarıya imza atmış bir sporcu olarak bir talebin var mı?

Beden eğitimi öğretmeni olarak Çankırı'ya atandım ama tayinimin Bolu'ya alınmasını istiyorum. Oraya gidip gelmek çok zor. Zaten öğrenciyken çok sıkıntılar yaşadım. Diğer ülkelerde hocalar gidip kamplarda ders verirken biz sürekli devam sorunuyla boğuştuk. En azından bugün tayinim Bolu'ya alınırsa daha rahat hazırlanabilirim.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nden bir isteğin var mı?

Cimnastikçilere sponsor olabilir. Spor Bakanı Suat Kılıç'tan da ikinci bir salon istiyoruz.

Senin sponsorun var mı?

Hayır yok. Ufak tefek girişimler oldu ama bulamadık.

Sporu bırakınca hedefin ne?

Önce doyasıya tatil yapmayı istiyorum. Kayak yapmak istiyorum. En büyük hayalim ise uçmak. Yapmak istediğim çok şey var çünkü ne çocukluğumuzu ne de gençliğimizi yaşayabildik. Gelecekte ise öğretmenliğin yanısıra bir salon açmak istiyorum.

Kaynak: Radikal - Kenan Başaran

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128