Herkes kendi e-biletini kullanacak

E-bilet uygulamasının zorunlu olduğu müsabakalarda kendi kartını başkasına kullandıranlara ceza verileceği açıklandı.

 Herkes kendi e-biletini kullanacak

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; E-Bilet uygulamasının zorunlu olduğu müsabakalarda, elektronik bilet ile başkası adına düzenlenmiş elektronik kartla müsabakaya giren kişiler ve kartını başkasına kullandıran kişiler hakkında 6222 sayılı kanunun 15. maddesi hükümleri çerçevesinde işlem yapılmaktadır.

 Bir kısım taraftarlarımızın, başkasına ait elektronik kart ile müsabakaya girmenin yada elektronik kartını başkasına kullandırmanın suç olduğunu bilmediklerini ifade ettikleri anlaşılmaktadır.

 Bu sebeplerden ötürü, taraftarlarımızın kendi elektronik kartlarını kesinlikle başkasına kullandırmamaları ve başkasına ait elektronik kartları kullanmamaları gerektiğini hatırlatırız.

 6222 Sayılı Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik

 “MADDE 15-

Bu Kanun hükümlerine göre temin edilmiş bileti olmaksızın spor müsabakalarını izlemek amacıyla spor alanlarına giren kişi adli para cezası ile cezalandırılır. Suçun spor müsabakalarına seyirci olarak katılmaktan yasaklanmış kişi tarafından işlenmesi halinde, hakkında üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Spor alanlarına spor müsabakalarını izlemek amacıyla bu Kanun hükümlerine aykırı olarak seyirci kabul eden veya kabul edilmesini sağlayan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Suçun spor müsabakalarına seyirci olarak katılmaktan yasaklanmış kişi lehine işlenmesi halide, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Spor müsabakalarına seyirci olarak katılmaktan yasaklanmış kişiler hariç olmak üzere; spor çıkışa ilişkin düzenlemeler çerçevesinde bu alanlara girenlerle ilgili olarak birinci ve ikinci fıkra hükümleri uygulanmaz.

Kendisine ait elektronik kart bir başkasının spor müsabakasına seyirci olarak girmesini sağlamak amacıyla kullandıran kişi birinci fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

Spor müsabakalarına seyirci olarak girişi sağlamak amacıyla elektronik kart yetkisiz olarak üreten, satan, satışa arz eden, devreden, satın alan, kabul eden veya bulunduran kişi bir yıldan dört yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Bu kartı kendi kullanımı için kabul eden ve bulunduran kişi bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” SPOR MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2015, 18:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128