İnceayan “Boluspor’da vefa eksikliği var”

Boluspor kulübü eski başkanlarından Mehmet İnceayan, Mayıs ayında yapılacak olan Olağan Genel Kurul öncesi gazetemize çok önemli açıklamalarda bulundu. İnceayan gazetemize yaptığı açıklamada “Hiçbir yönetim başarısız olmak için yönetime seçilmez. Başkan Abdullah Abat, tecrübesizliğinin kurbanı oldu. Görev verdiği ve güvendiği insanlar onu hayal kırıklığına uğrattı. Abdullah başkanın bir dönem daha başkanlık yapmasından yanayım. Bu sene hatalarından en azından ders almıştır. Önümüzdeki yıl daha başarılı olacağına inanıyorum” dedi.

 İnceayan “Boluspor’da vefa eksikliği var”

Özel Haber: Hamza Türdü

Boluspor kulübü eski başkanlarından Mehmet İnceayan, gazetemize çok önemli açıklamalarda bulundu. Boluspor kulübünün vefa eksikliğinin olduğunu ve bu yüzende istediği başarıyı elde edemediğini ifaden eden eski Boluspor kulübü başkanı Mehmet İnceayan “Boluspor, Bolu’ya mâl olmuş ve Boluluların tutkusu halinde bir kulüp. Boluspor’u idare etmek, Bolu’yu idare etmekten daha zor. Çünkü Bolu’yu yönetenler maaş alıyor, Boluspor’u yönetenler ise amatörce cebinden ve vakitlerinden fedakârlık yapıyorlar. Bu hizmeti veren tüm başkanlara ve yöneticilere teşekkür ederim Bolulu olarak. Bütün başkanlar ve yönetimler Boluspor’a başarılı olmak için seçilirler. Başarı bazen olur, bazen olmaz. Sonuçta üç neticeli bir oyun. Her sene yeni umutlarla başladığı yıl, fakat bezen ununuz, şekeriniz var. Helva yapacak iyi bir usta bulmazsanız, netice her seneki gibi hüsran oluyor. Buda Bolulu sporseverleri daha çok üzüyor. Bana göre Boluspor’un gerçek yeri burası olmalı. Yani PTT 1.lig olmalıdır. Süper Lige çıkarabiliyorsanız da çıkın, buna kimsenin mani olacağını da düşünmüyorum. Boluspor’a ekonomik potansiyeliyle bu lig çok ideal bir lig”

BOLUSPOR YÖNETİMİ YARA ALMIŞ OLDU

Sezon başında yapılan transferlere baktığımızda Boluspor şuanda başarısız. Daha öncede söylediğim gibi helvayı yapacak ustayı bulamadılar. Ustayı bulamayınca da Boluspor yönetimi burada yara almış oldu. Hoca seçimini kim yaptıysa başarısızlığın sorumluları onlardır. Başkan Abdullah Abat’ın en büyük hatası sezon başında “Ben futbolu A şahsa veriyorum” ben karışmayacam demesi hataydı. Buda insanların kafasında soru işareti oluşturdu. O zaman sen futboldan anlamıyorsan Boluspor başkanlığında ne işin var. Bende 4 yıl Boluspor başkanlığı yaptım. Ama en son fikri ben verirdim. Şimdi başkan kim Abdullah, kim başarısız oluyor Abdullah oluyor. Başkan Abat’ı sezon başında görev verdiği ve güvendiği insanlar hayal kırıklığına uğrattı.

ALT YAPIDAN OYUNCU ÇIKMIYOR

Boluspor her şeyden önce yetiştirici bir kulüptür. Türkiye’de eskiden Boluspor’da futbolcu yetişir ve Boluspor satardı. Biz bu ismi yıllarca taşıdık. Benim geçmişteki hocalarla en büyük kavgam, alt yapıdan futbolcu yetiştirmekti. Benim dönemimde Ali Beykoz’lar, Müfit’ler, İsmail’ler bir sürü Bolulu futbolcu yetişti. Ben bu sene ilk defa Boluspor’un Gençlerbirliği ile oynadığı hazırlık maçına gittim. O gün takımımızda oynayan 3 tane genç vardı. Oltan, Cenk ve Orhun. Maçta en iyi oynayan oyunculardı ama ertesi hafta bu oyuncular kiralık olarak gönderildi. Bende o zaman dedim Boluspor’un bundan sonra hiçbir maçına gitmem. O günden itibaren altını çizdim ve daha hiçbir Boluspor maçına gitmedim. Çünkü 11 kişilik takımda 3 tane genç oynatabilirsin. Hedefinde olsa bu adamlar diğer oyuncuların performansına güç katar. Ama bunu yönetim görecek ve hocasına söyleyecek. Hocam ben senden her sene alt yapıdan 1 tane oyuncu istiyorum diyecek. Boluspor alt yapısından uzun yıllardır oyuncu çıkartamıyoruz. Alt yapıdan Orhun vardı, bugün sabah gazetelerde veda mektubunu okudum ve çok üzüldüm. Geleceği olan bir oyuncu idi. Bu oyuncu sakatlanabilir.

BU BOLUSPOR’UN VEFASIZLIĞIDIR

Şimdi bakıyorsun ligin bitimine 5 hafta kala hocanın raporu doğrultusunda 4-5 oyuncu gönderiyorsun. Sezonun bitimine 5 hafta kala oyuncu gönderilir mi kardeşim. Bu nedir? Boluspor’un futbol piyasasında vefasızlığıdır. Boluspor’a gelecek oyuncuların kafasında bu soru işareti olarak kalacaktır. Buda Boluspor için kötü bir izlenim.

EZBERE TRANSFER YAPMADIK

Bizim başkanlık döneminde bu kadar rahatlık yoktu. Biz kendi yağımızda, cebimizdeki parayla, sizin cebinizdeki parayla ve dilenerekten Boluspor’u yönetiyorduk. Televizyon gelirimiz yoktu. Sadece o zamanlar Belediye bizim mazotumuzu alıyordu. Benim yöneticilik dönemimde iki tane lig şampiyonluğu yaşadık. Bunlar 2.ligten süper lige çıktık. 1979-1980 ve 1984-1985 sezonlarında 2 şampiyonluklar yaşadık bunlar güzel şeyler. Öyle bir takımımız vardı ki, 3 yer 5 atarız derdik. Transferlerimizi ezbere yapmadık yada menajerlere dayalı yapmadık. Transferlerimizi karşılıklı oynadığımız takımlardan aldık. Çok iyi oyuncu, çok iyi hocalıktan anlamaz yani. Oğuz Çetin’e iyi topçu diyorduk ama iyi hoca değil. Milli takımda çalışmış ama oyuncular birlik ve beraberliği sağlayamamışsın. Topçu sana güvenmemiş, topu seni göndermek için elinden geleni yapmış. Topu öne atması gerekirken geriye atmış. Bunu anlayamayan idarecilik yapmasın.

YÖNETİCİLERİN FUTBOLCU SEMPATİLERİ VAR

Hiçbir yönetim başarısız olmak için yönetime seçilmez. Şuanda yönetim sayıları 45 ve 50’lere çıktı. Çok genç arkadaşlarımız yönetici oldu. Bu arkadaşlarımızın futbolcu sempatileri var. Napıyorlar, futbolcularla el ele, kol kola geziyorlar. Yönetici futbolcuyla fazla yüz göz olmaz. Boluspor’u yönetenlerin çoğu yanında işçi çalıştırmayan insanlar. İşçi çalıştırmasını bilmeyen insan yöneticilik yapamaz. Sevk idare bilmez. En büyük sıkıntı bu. Kendisiyle kongreden önce bir araya geleceğim. Kendisine söyleyeceğim bazı şeyler var.  

ABAT’IN YANINDAYIM VE ARKASINDAYIM

Geçtiğimiz dönem başkanlık için adım geçtiğinde Abdullah başkan yanıma geldi. Çok hevesli idi. Ondaki hevesi görünce tamam kardeşim sen yap dedik. 6-7 sene yönetimde çalışmış tecrübe edinmiştir dedik ama hiç tecrübe edinmemiş. Çok iyi insan ve çok iyi niyetli bir başkan. Bu sezon iyi niyetinin kurbanı oldu. Bu sene yönetimini kurarken biraz daha dikkatli olması gerekiyor. Ben Abdullah başkanın bir dönem daha yapmasından yanayım ve arkasındayım. Bu sene hatalarından en azından ders aldı. Önümüzdeki yıl daha başarılı olacağına inanıyorum. Ama tabi eski başkanlardan ve yöneticilerden fikir alışverişi yapması lazım diye düşünüyorum.

BOLUSPOR’DA VEFA EKSİKLİĞİ VAR

Bana göre Boluspor’da vefa eksikliği var. Boluspor’u marka değeri yapan insanlar var. Bunlar kimdir, Japon Rıdvan ve Çetiner Erdoğan dır. Boluspor kulübü ayda 2 milyar lira veremeyecek bir kulüp değil. Bu değerlerimizi sportif direktör değil, yönetim danışmanı yapılabilir. Bu değerlerimizin çevresinden faydanılabilir. Boluspor bu vefa eksikliği den dolayı istediği başarıyı elde edemiyor. Vefası olmayan insanların geleceği olmaz.

HERKES AKLISELİM OLMALI

Herkesin hayali tabi Galasataray, Fenerbahçe, Beşiktaş Bolu’ya gelsin seyredelim. Rüya gibi şeyler bunlar. Ama ben her zaman söylüyorum. Bolu’da herkes aklıselim olmalı, çıkarsak niye çıktık dememeliler. Küme düşmek mi? iyi, kalmak mı? iyi. Boluspor’un hedefi her zaman yukarısı olması lazım. Süper Lige çıkamıyoruz diye de üzülmeyecek, çıkabiliyorsa da Bolulular bayram yapsın.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2013, 18:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124