İyi ahlak, iyi futbol işte Boluspor

Daha önce Boluspor alt yapısında bir çok kez görev yapmış ve bu sezon öncesinde tekrardan U17 takımının başında göreve gelen Selahattin Konrat Boluspor altyapısında geçen bu dönemleri değerlendirdi. Boluspor U17 takımı ile zor bir ligde mücadele ettiklerini dile getiren Konrat " Oynadığımız ilk iki maçtan sonraki dönemde şu ana kadar iyi bir performans çizdiğimizi düşünüyorum. Ayrıca futbolcularımızı iyi ahlak, iyi futbol işte Boluspor sloganı doğrultusunda hazırlıyoruz" dedi.

İyi ahlak, iyi futbol işte Boluspor

Özel Haber: Volkan YILMAZ

Boluspor'da daha önceki yıllarda alt yapı koordinatörlüğü yapmış ve şu anda da Boluspor U17 takımının başında görev yapan antrenör Selahattin Konrat yeni sezon ve daha önceki görev yılları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 2011 yılında alt yapı koordinatörlüğüne gelen ve yönetim değişikliğinden sonra görevine son verilen Konrat "Ben 2011 yılında Emin Semercioğlu yönetiminde alt yapı koordinatörü olarak göreve geldim. 1 yıllık bir çalışmadan sonra yönetim kurulu değişince Necip Başkan geldikten sonra görevime son verildi. Daha sonra bir buçuk yıllık bir aradan sonra Çetiner Erdoğan alt yapı koordinatörü olduktan sonra beni U17 takımına antrenör olarak istediler. 1 yıllık bir çalışmadan sonra bazı sıkıntılardan dolayı ayrılmak zorunda kaldım. Takriben 2013 yılından sonra bu sezon başında alt yapıda bir sıkıntı oluştuğunu ve bu sıkıntılardan dolayı şu anda antrenörlük görevini yürütmekte olan Salih Yorulmaz arkadaşımızın üst yapıya çıkmasından dolayı bu teklifi tekrar bana getirdiler. U17 yaş grubunu çalıştırmak üzere Çetiner Erdoğan ve alt yapı sorumlusu Süreyya Kocadağ bana teklifte bulundular. Takımın bir maçını da izlemiştim zaten, bende teklifi kabul ettim ve 8 Ekim 2015 tarihinde Boluspor alt yapısında U17'i takımını çalıştırmak üzere tekrar göreve geldim" dedi.

 

"İstenilen seviyeye geldiğimizi düşünüyorum"

Sezon başında tekrardan göreve getirilen ve U17 takımı ile sahaya çıkan Selahattin Konrat ilk haftalarda bocalama dönemi geçirdiklerini fakat kısa sürede bu durumu atlattıklarını dile getirdi. Selahattin Konrat " İlk maçımızda Fenerbahçe deplasmanına gidecektik fakat Ankara'da yaşanan bombalama olayından sonra lige ara verilince ikinci haftadaki Eskişehirspor maçında takımın başında sahaya çıktım. Elit bir grupta mücadele ediyoruz. Bu grupta oynadığımız takımlar içinde Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor gibi takımlarla mücadele ediyoruz ve bu takımlar 17 yaş grubuna çok önem veriyorlar. Sezon başında sıkıntılardan dolayı, iyi çalışamadığımızdan dolayı bir bocalama dönemi geçirdik. Bocalama döneminin ardından yavaş yavaş futbolcularla koordineli bir şekilde çalışarak istenilen seviyeye gelmeye çalıştık. Oynadığımız ilk iki maçtan sonraki dönemde şu ana kadar iyi bir performans çizdiğimizi düşünüyorum. Alt sıralardan hızla yukarılara doğru çıkarak şu anda 8.sırada ligde devam ediyoruz. İlk yarıda oynadığımız bazı maçlar gerçekten çok zor maçlardı. Özellikle büyük takımlar karşısındaki fiziksel ve psikolojik sıkıntılarımız sahaya yansıdı. Ama ondan sonra yavaş yavaş futbolcular bana adapte oldular, ben futbolcularla daha iyi çalışarak istenilen seviyeye geldiğimizi düşünüyorum. Daha önümüzde çok yol var. Bu 11 haftalık periyot içerisinde de daha iyi sonuçlar alacağız. Ama benim hedefim bu yaş grubundaki futbolcuların öncelikle iyi futbol oynamaları, ileriye dönük futbol anlayışını geliştirmeleridir. Bu yönde çalışmalar yapıyoruz ve inşallah çalışmalarımızın karşılığını yıl sonunda görürüz diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

 

"Futbolcular Yılmaz Hocanın ayrılışını kolay kolay atlatamadı"

Daha önce takımı çalıştıran Yılmaz Özen ile ilgili de açıklamalarda bulunan tecrübeli çalıştırıcı Konrat "Bu benim aldığım bu takım yani 99 yaş grubu daha önce üç yıl boyunca Yılmaz hoca ile çalışmış. Yılmaz hocanın oyun karakterini, oyun anlayışını veya Yılmaz hoca futbolcuların oyun anlayışını kendine göre nasıl verimli hale getiririm gibi bir anlayış içerisine girmişler. Tabi Yılmaz hoca takımdan ayrıldıktan sonra onun sıkıntısını futbolcular atlatmakta zorlandılar. Futbolcular psikolojik bir travma yaşamışlar. Bu travmadan dolayı da sezon başında yönetimle bir şeyler yaşamışlar. Tabi ki futbolca antrenör değişiklikleri olacak, futbolcu değişimi olacak, yönetim değişimi olacak. Bunlar doğal şeyler ama bu genç oyuncular ilk defa Yılmaz hocayı tanıdıkları için bundan kopamamışlar. Ayrıca ergenlik sıkıntısı da var tabi ki. Bu sıkıntılardan dolayı ben şöyle düşündüm ve öncelikle psikolojik faktörleri devreye sokarak bunlara nasıl bir yaklaşım gösterelim, bunları nasıl geliştirebiliriz, düşünceleriyle hareket ettirdik. Tabi ki ben Yılmaz hocayı kötülemiyorum elbette ki Yılmaz hocanın da bu takıma kattıkları vardır. Ama ergen çocukların gelişmesi açısından benimde daha öncede yaşadığım tecrübelerime dayanarak ilk olarak çocuklara psikolojik olarak destek olduk. Futbol oynamaları gerekir, futbol oynamayı seviyorlar, başarılar yaşamışlar ve bu başarıların arkasında kalmamaları gerekir. Böyle bir yaklaşımla yavaş yavaş çocukları toparlamaya çalıştık. Futbolcularla bire bir terapi yaptım. Aileler ile görüşmedim, çünkü sezon başında yönetimle görüşerek bazı sıkıntıları konuşmuşlar. Bende bu yüzden tekrar aileleri karşıma alıp da görüşmeyi düşünmedim. Bire bir futbolcularla görüşerek onları daha olumlu, daha pozitif, gelecek açısından neler yapmaları gerektiklerini ifade ettik. Bunlarda genç oyuncular zaman zaman hataya düştüklerini anlattık, onlarda bizi dinlediler. Böyle bir yaklaşım içerisinde çalışmalara başladık ve ivmeyi yakaladık" ifadelerine yer verdi.

 

"İyi ahlak, iyi futbol işte Boluspor"

17 yaş grubunun tam bir geçiş dönemi olduğunu ve fiziksel olarak iyi hazırlanması gerektiğini ve iyi ahlak, iyi futbol işte Boluspor sloganıyla hareket ettiklerini dile getiren Konrat "Yetenekli oyuncular var fakat üst gruplarda direk formayı giyebilecek bir oyuncu var dersek hata yapmış oluruz. Ama gelişimi hızla yukarıya doğru giden oyuncular var. İnşallah biz bu oyuncuları hem psikolojik hem de fiziksel olarak hazırlamaya çalışıyoruz. Çünkü 17 yaş grubu fiziksel olarak daha tam oturmamış bir gruptur. Bizde bu oyuncuları yavaş yavaş hazırlayarak üst gruplara çıkartacağız. Yani bir iki sene sonra bu yaş grubundan da Boluspor formasını giyecek oyuncular çıkacağına inanıyorum. Sezon başında iki oyuncu 19 yaş grubuna dahil edilmiş. Bu oyunculardan birisi bileğinden bir sakatlık geçirmiş. Birde Hazar diye bir oyuncumuz var. Daha sonra ben göreve başladıktan sonra oyuncuları tanımak, takımı tanımak açısından bu iki oyuncuyu geri çağırdım. Devre arasında bu oyuncuları tekrar geri gönderdik. U19 takımı ile maç yaptılar. Hazar artık U19 takımı ile maçlara çıkıyor. Zaman içerisinde bir kaç oyuncumuzu da yukarıya doğru vereceğiz. Hatta geçen hafta oynanan mücadelede iki oyuncumuz oynadı. Bunlar Hakan ve Hazar'dı. Daha sonra oyuna bizim yaş grubumuzda iki oyuncu Özgür ve Kutay'da oyuna girdi. Kalecimizde hızla çalışmalara devam ediyor ve kendini yükseltiyor. Hatta bana göre üst kategoride oynayabilecek kapasiteye geldi. İnşallah ilerleyen zaman içerisinde onu da üst yaş gruplarında oynatacağız" dedi.

 

"Sıkıntıları konuşarak hallediyoruz"

Bütün genç takım oyuncuları ile birlikte kulüp binasında haftanın en az 5 günü birlikte olduğunu açıklayan Konrat "Haftanın en az beş günü kulübün içerisinde bu futbolcularla birlikteyim. 14 yaş grubundan 21 ya grubuna kadar bütün futbolcularla tesislerde ben kalıyorum, ilgileniyorum. Yani bu çocukların sorunlarını sıkıntılarını anlamaya çalışıyoruz. Zaman zaman hafif sıkıntılarımızda olsa o sıkıntıları konuşarak halletmeye çalışıyoruz. Onların geleceği açısından, Boluspor forması altında iyi mücadele vermeleri, iyi bir birey olmaları açısından gerekenleri söylüyoruz. İnşallah bizi dinlerlerse yarın bir gün Bolu'ya faydalı olacaklarına ben inanıyorum" şeklinde konuştu.

 

"Tamamen antrenmanına odaklanmalıdır"

Son olarak futbolu seven, hayali futbolcu olmak olan gençlere tavsiyelerde bulunan Konrat "Her şeyden önce çok çalışmaları gerekiyor. Yani futbolcu bir kere antrenmana gelirken, kafasında her şeyini bırakıp tamamen antrenmanına odaklanmalıdır. Antrenmanda bütün enerjisini sarf ederek sıkı bir şekilde çalışmalıdır. Bunun haricinde çevresiyle iyi ilişkiler kurmalı, arkadaşlarıyla arasının iyi olması gerekmektedir. Takım olmanın gereği bence sevgi, saygı ve çok çalışmaktan geçiyor. Yani bunları yaparlarsa, gelecekte Boluspor formasını inşallah gençler giyecektir. Bizlerde bundan mutluluk duyacağız" diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 20:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124