Karakuş “A Takımın hedefi ne ise bizim de hedefimiz o’dur”

Boluspor’un her kademesinde görev alan ve şuanda Boluspor U21 Takımı Teknik Direktörlüğünü yapan Cüneyt Karakuş, U21 liginin ilk yarısını gazetemize değerlendirdi. Sorduğumuz sorulara içtenlikle cevap veren Karakuş “Altyapıda bulunan tüm oyuncular benim futbolcum, benim takımım dahil tüm oyuncular da diğer görev alan hocalarımızın futbolcusu. Yani hepimiz Boluspor çatısı altında, kulübümüz için çalışıyoruz” dedi.

 Karakuş “A Takımın hedefi ne ise bizim de hedefimiz o’dur”

Özel Haber: Hamza TÜRDÜ

Boluspor U21 Teknik direktörü Cüneyt Karakuş, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Gazetemizin Spor Müdürü Hamza Türdü’nün sorularına içtenlikle cevaplayan Karakuş, U21 Takımının bu seneki hedefini, önümüzdeki yıl PTT 1.Ligde uygulanacak olan 6 yabancı oyuncu uygulaması yanı sıra birçok önemli konuda açıklamalarda bulundu.  

ÖNCELİKLE İLK YARIYI DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ? SİZİN AÇINIZDAN NASIL GEÇTİ?

İlk günden itibaren düşüncemiz hiç değişmedi; modern futbolun gerektirdiği çalışma disiplinine sahip ve bunun için gerekli donanıma uygun oyuncular yetiştiriyoruz. Geçen yıl da bu yılın ilk yarısında da aynı düşünce ekseninde programımıza devam ettik. Skor benim hedeflerim arasında hiç yer almadı. Skorsal başarı ve ezbere dayalı futbol mantalitesi benim uzağımda olan kavramlar. Siz oyuncunuza mevkiisi gereği futbolun temel prensiplerini öğrettiğinizde, bu oyuncunun da algısı ve yeteneği öğrenime müsaade ettiği sürece başarı olağan sonuçtur. Birinci devrenin sonunda 30 puanla 4.sırada yer alıyoruz. 18 takım içerisinde en az gol yiyen 3.takım biziz, aynı şekilde futbolun sadece savunma kısmını değil ofansif kısmını da iyi kullanan bir takımız ki golsüz maçımız yok, en çok gol atan 6. takımız. Bu açıdan bakıldığında elbette iyi bir yarı dönem geçirdik, çok şükür ki büyük bir sakatlık yada sorun yaşamadık.

KAÇ YILDIR U21 TAKIMINI ÇALIŞTIRIYORSUNUZ? BUGÜNE KADAR SİZİN DÖNEMİNİZDE KAÇ OYUNCU A TAKIMA ÇIKTI?

Altyapıda sayısal çetele tutarsanız ve dönemleri kişiselleştirip, benim dönemim derseniz, yine aynı şekilde oyuncuları da onun oyuncusu, benim oyuncum şeklinde kategori ederseniz yaptığınız işin etiğine aykırı hareket etmiş olursunuz. Altyapıda bulunan tüm oyuncular benim futbolcum, benim takımım dahil tüm oyuncular da diğer görev alan hocalarımızın futbolcusu. Yani hepimiz Boluspor çatısı altında, kulübümüz için çalışıyoruz. Benim A2’de ki ikinci sezonum, kamuoyu da yakından bilir ki Boluspor’un her kademesinde görev aldım. Şuanda  eski adı ile A2’den A takımda çıkan 5 oyuncumuz var.

GEÇEN SENEKİ TAKIMINIZDAN GİDİP PROFESYONEL OLAN OYUNCUNUZ VARMI?

Türkiye 2.si olduğumuz geçen yıl ki kadromuzdan 2 oyuncumuz bu sezon başı gelen talep üzerine 3.lige kiralık, 2 oyuncumuzda devre arasında 3.lige gitti. Bunlardan biri profesyonel biri de amatördü. Giden oyuncularımızı da yakından takip ediyoruz, başarılı olmaları, isimlerini duyurmaları en büyük temennimiz. Biz Boluspor’dan bir oyuncu ile yollarımızı ayırdığımızda onların futbol hayatlarını bitirmek, başarısız olmalarını ve kariyerlerini sonlandırmak gibi bir gaye içerisinde olmuyoruz. Altyapıda sadece Boluspor’a değil, Türk Futbolu’na da bir katkı sağlamak en büyük gururumuz. Yani onlar Boluspor’dan gittiğinde başarılı performanslar ortaya koyduklarında üzülmüyoruz, seviniyoruz. Tabii ki onları Boluspor A Takımında görmek ayrı bir onur ancak dönemin şartları buna uygun değilse çocuğun önünü açmak, burada olmuyorsa başka yerde olmasını sağlamakta bizim vebalimiz. Futbolda daha iyisi her zaman vardır. Bizim görevimiz hep daha iyisini bulmak ve her iki taraf için en iyisini dilemek.

U21 TAKIMI OLARAK BU SENEKİ HEDEFİNİZ NEDİR?

En başında da ifade ettiğim gibi geçen sezonda bu sezonda da plan ve hedeflerimizin merkezinde yer alan oyuncular var. Hedefimiz bu oyuncuları önümüzdeki dönem içerisinde mental ve fizik olarak en üst noktalara taşıyarak A Takımda oynayabilecek şekilde getirmek. Kaldı ki U21 takımının A Takımımızdan farklı bir hedefi olamaz. Yani oyuncu konusunda Reha Hoca’mızın hedefi ne ise bizim de hedefimiz odur. Biz maksimum donanımda oyuncuları yetiştirip rapor edebiliriz, elbette ki 1.Lige göre eksikleri olur ancak nihai karar Reha Hoca’nındır. İşte bir Umut Meraş, Muhammet Enes, Kadir Kahveci, Yasin Dülger, Mehmet Can Işık örneği önümüzde; A Takımda oynamak bütün futbolcularımın en büyük hedefidir, bundan daha doğal bir hedef olamaz.

A TAKIMDA OYNAYABİLECEK HAZIR OYUNCUNUZ VARMI? AYRICA TAKIMINIZDA KAÇ BOLU’LU OYUNCU VAR?

Takımımda Enes ve İbrahim Bolu’lu oyuncularımızdan, her ikiside son derece yetenekli futbolcular. 50 yılı geride bıraktığımız bu dönemde gönlümüzde en az %50’si Bolu’lu oyunculardan kurulu bir A Takım oluşturmak yatıyor. Bunun için çok daha kapsamlı ve planlı bir tarama ile altyapı oluşturmak gerekiyor. A takımda oynayabilecek hazır oyuncu demek yerine; A takım kadrosunda yer alıp, gelişimlerini tamamlayarak görev verildiğinde sahaya çıkacak oyuncularım var, bu daha mantıklı bir yorum bence.

BAŞARILI OLMAK İÇİN NE YAPMALI? BOLUSPOR’DA MUTLUMUSUNUZ?

Başarılı olmak o kadar göreceli bir kavram ki, sizi değerlendiren mantığın başarı kriterine göre son derece başarısız, başka bir bakış açısı ve mantığa göre de çok başarılı olabilirsiniz, önemli olan sizin kendinizi nerede gördüğünüz; açıkçası hiç söylenmemiş yada keşfedilmemiş bir başarı formülüm yok. Önce işini seveceksin, saygı duyacaksın, emek vereceksin, güncel futbolu takip edeceksin. Ben bugün bir nebzede olsa başarıdan bahsedebiliyorsam bunu Boluspor’da mutlu olmama bağlıyorum. Burası benim evim, yuvam, ailem gibi. Kendimi daima buraya ait hissettim.

SİZCE BOLUSPOR ALTYAPISI BAŞARILIMI? BOLU’DA ALTYAPIYA GEREKLİ ÖNEM VERİLİYORMU?

Boluspor Altyapısı kurulduğu günden beri Türk Futbolu’na çok kıymetli isimleri kazandırmıştır. Bul-keşfet-yetiştir-sat denklemini Türkiye’de ilk uygulayan ve örnek alınan kulüp bizim kulübümüz. Altyapımız geçen sezon Türkiye çapında aldığı dereceler ile ismini tekrar gündeme taşıma şansı elde etmiştir. Bugün A Takım kadrosunda altyapımızdan yetişen yıldız adaylarımız var. Bu açıdan bakıldığında yapılanları azımsamak verilen emeğe haksızlık olur. Altyapı sadece bize ait değil, orada Cüneytspor yazmıyor, bu çocuklar bu kulübün bizim hepimizin çocukları. Onların sahiplenilerek önemsenmeleri, hak ettikleri takdiri görmeleri Boluspor’u sevdiğini söyleyen herkesin vazifesidir diye düşünüyorum.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL UYGULANACAK 6 YABANCI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? BU UYGULAMA ALTYAPILARIN ÖNÜNÜ KESERMİ?

Bu uygulamayı karara bağlayanlar elbette ki Türk Futbolu adına artısını ve eksisini düşünerek planlamışlardır. Süper Lig için alınan kararı ayrı değerlendiriyorum ancak 1.Lig de 6 yabancı çok daha farklı bir değerlendirme konusu, şöyle ki; 1.Lig’de Şampiyonla Ligi gibi uluslararası temsil ve müsabaka maçları oynanmadığına göre bu denli kalabalık yabancı kadro Türk Futbolcusunun önünü kesecektir. Artı 6 yabancı için kulüplerin kendi profiline uygun bir izleme ve karar verme ekibi olmalı ki alınan yabancı oyunculardan ileride maddi/manevi kazanım elde edilsin. Ben aksine 1.Lig’de tamamı Türk oyunculardan kurulu kadronun oluşturulması taraftarıyım. Zira 1.Lig’den Süper Lig’e transfer olmuş bilenen, sayılan yabancı oyuncu yok denecek kadar az. Ancak kadroda bulunması zorunlu hale getirilen altyapı kaynaklı oyuncu bizleri heyecanlandırdı ki beni daha fazla enterese eden kısmı da bu oldu. Keşke bu zorunlu olmadan kulüpler kendi öz kaynaklarını sahaya sürebilseler.

SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Şahsıma tanıdığınız bu fırsat için teşekkür ederim. Boluspor 50 yılını geri bırakmış, Türk Futbol tarihinin en önemli kulüpleri arasında yer alan bir kurumdur. Boluspor U21 Takımı olarak başkanımıza, yönetim kurulumuza, taraftar ve basınımıza bizde desteği ve emeği olan herkese teşekkür ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2015, 20:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
bolulu14
bolulu14 - 6 yıl Önce

bravo hocam sizi gerçekten takdir ediyoruz geçen sene gi̇bi̇ bu senede takiminiz çok başarili yolunuz açik olsun

SIRADAKİ HABER