Karca Köyünde Ağalık el değiştirdi

14. Geleneksel Karca Köyü yayla bayramı hafta sonu yapıldı. Mevlid-i şerif okutulmasıyla başlayan bayram yemek ikramı ve güreşlerle devam etti.

 Karca Köyünde Ağalık el değiştirdi

Bu yıl Bolu Şehirler Arası Otobüs Terminal işletme sahibi Yusuf Bayrak ağalığında yapılan 14. Geleneksel Karca Köyü yayla bayramı hafta sonu yapıldı. Güreşler Kırkpınar cazgırlarından Kemal Kesler sunumunda yapıldı.  Kırkpınarda henüz bir gün önce güreş tutan ve Yusuf Bayrak’ın desteği ile Karca Köyü yayla güreşlerine katılan pehlivanlar, güreş severlere zevkli anlar yaşattı. Kırkpınar Baş güreşçilerinden Mustafa hocanın talebeleri, Mudurnu ilçemizin köylerinden ve Çorumlu pehlivanların çoğunlukta olduğu güreşler, şimdiye kadar yapılan en çekişmeli güreşlerin izlenmesini sağladı. Bu yıl Karca Köyü yaylasında elektriklerin gelmesi, yeni yapılan çeşme ve yeni yapımı biten caminin yaylayı geliştirmesiyle misafirlerin daha rahat ettiği görüldü.

Yayla camisine katkı sağlayan esnaflarımız Sümer Elektrik, Temel Elektrik, Panayır işletmecisi Mustafa Pehlivan ve Mehmet Demir’e Teşekkür Belgelerini Karca köyü muhtarı ve Kabak Köyü Muhtarı verdi. Bu yılki güreşlerin düzenlenmesini sağlayan Ağa Yusuf Bayrak’a Karca köy muhtarı Durmuş Ceylan tarafından hizmet şildi verildi.            

YENİ AĞA ABDURRAHMAN ATEŞ OLDU

Güreşlerin en heyecanlı anları yine ağalık yarışında görüldü. Artırım Ağa Yusuf Bayrak tarafından 2000 Tl ile başladı yaylaya ilk defa misafir olarak gelen ve hizmet yarışına giren Ateş Yemek ve Ağa tur sahibi Abdurrahman Ateş çekişmeli yarışa girdi. Muhtarlar derneği sahibi İlhan çalışkanın en son artırımı olan 14000 TL’yi geçen Abdurahman Ateş 15000 TL ile Karca köyü yayla güreşleri 2014 ağası seçildi. Güreşçilerin omuzlarında sahayı turlayan yeni ağaya ilk tebriki Yusuf Bayrak yaptı ve centilmence ağa şapkasını Abdurrahman Ateşe taktı. Gerek güreşlerin, gerekse ağalığın çok centilmence geçmesi, iki ağanın ve destekleyenlerin beraberce sahayı turlamaları, davul zurna ekibi Sebenli Cemal’in ekibinin şovu ile sürdü.

Bu yıl baş güreşin galibi Kırkpınar güreşçilerinden Akçakocalı Feridun pehlivan olurken, ikinci Mudurnu Hacıalimler köyünden Uğur Bozkurt oldu. Başaltı birincisi yine Kırkpınar da güreş tutan Erol pehlivan olurken, ikinci ise Mudurnu sarpuncuk köyünden Emrah pehlivan oldu. Uzman çavuş olarak vatana hizmet veren ve güreşler için Ankara’dan gelen Mudurnu Sarpuncuk Köyü güreşcisi. Baş altı ikincisi Emrah Pehlivan en centilmen güreşçi seçilerek Karca köyü onur madalyasına layık görüldü.

DURMUŞ CEYLAN TEŞEKKÜR ETTİ

Köy Muhtarı Durmuş Ceylan yaptığı açıklamada “Rahatsızlığına rağmen bayrama katılım gösteren Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a, CHP Belediye Başkan aday adayı Yüksel Ceylan’a, İl Genel Meclis Başkanı Mücahit Kutlu’ya, AKP Merkez İlçe Başkanı. Erol Özak’a, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ’a, Kızılay Bolu Şube Baş Hüseyin İka’ya, Muhtarlar Derneği Başkanı İlhan Çalışkan ve beraberindeki tüm muhtar arkadaşlarla, katılım gösteren halkımıza teşekkür etti. Ceylan “Yeni ağamız Abdurahman Ateş ile bir çıta daha yükselterek, Güreş federasyonundan gerekli izinleri alarak gözlemci eşliğinde ve Kırkpınardan gelecek güreşçilerimizle halkımızın karşısına çıkacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2013, 22:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER