Kayaklı Koşunun Merkezi Gerede oldu

Kış mevsiminin kendini ilimizde hissettirmesiyle başlayan kar yağışı, en çok Gerede'de görev yapan kayaklı koşu antrenörlerimizi ve sporcularını sevindirdi.

 Kayaklı Koşunun Merkezi Gerede oldu

Haber: Spor Merkezi

Gerede Arkut Dağı'nda yer alan ve Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından ülkemizde tescili yapılan ilk kayaklı koşu pisti olma özelliğini taşıyan parkur, geçtiğimiz günlerde Kayaklı Koşu İl Birinciliği müsabakalarına ev sahipliği yaptı. Müsabakalara 4 farklı kulüpten yaklaşık 30 sporcu katılırken, dereceye giren sporcular, 12-14 Ocak 2015 tarihleri arasında yine Gerede'nin ev sahipliğinde düzenlenecek Türkiye Kayaklı Koşu B Ligi müsabakalarında ilimizi temsil etme hakkı kazandı.

B LİGİ MÜSABAKALARI EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Diğer yandan Gerede Arkut Dağı, Türkiye Kayak Federasyonu Başkanlığının 2015 sezonu takviminde yer alan B Ligi Kayaklı Koşu Müsabakalarına da ev sahipliği yapacak. 12-14 Ocak 2015 tarihleri arasında Gerede'nin ev sahipliğinde düzenlenecek organizasyonun teknik toplantısı 12 Ocakta saat 18:00’da, Gerede'de yapılacak. 10 farklı ilden yaklaşık 110 sporcunun katılımıyla gerçekleşmesi beklenen organizasyonda, toplam katılımcı sayısının, hakem, antrenör ve idarecilerle birlikte 200’ü bulması bekleniyor. Gerede'ye sosyal ve ekonomik anlamda da katkı sağlayacak organizasyon için İl Müdürlüğümüz, Gerede Kaymakamlığı ve Gerede Belediye Başkanlığı ile eşgüdüm içinde hazırlık çalışmalarına devam ediyor. Arkut Dağında yapımı tamamlanan ve organizasyon ile birlikte birçok ünitesinin devreye girmesi planlanan Sporcu Eğitim Merkezinde de hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye Kayak Federasyonu Başkanlığı tarafından bu sezon yeni uygulamaya geçirilen kayaklı koşu lig müsabakaları organizasyonunda, öncelikli olarak Türkiye'nin doğusunda ve batısında yer alan illerin temsilcileri kendi aralarında yarışacaklar. Kayaklı Koşu B Ligi müsabakalarında Bolu'nun yanı sıra; İstanbul, Ankara, Çankırı, Kastamonu, Kırşehir, Kayseri, Niğde, Nevşehir ve Sivas illerinin sporcuları ter dökerken, geri kalan iller de A ligi grubunu oluşturacaklar.

DÜNYAYA AÇILAN PENCERE GEREDE

Ocak ayı içinde Gerede, kayaklı koşuda uluslararası bir organizasyona da ev sahipliği yapacak. 20-23 Ocak 2015 tarihleri arasında düzenlenecek Kayaklı Koşu FIS Balkan Müsabakasına Gerede Arkut Kayaklı Koşu Pisti ev sahipliği yapacak. Bolu ve Gerede açısından, spor alanında Avrupa'ya açılan bir pencere olarak nitelendirilebilecek organizasyonun, 8 Balkan ülkesinden yaklaşık 170 katılımcının iştirakiyle gerçekleşmesi bekleniyor. Gerede Arkut Dağı; köknar ağaçlarıyla kaplı, kayaklı koşu spor dalı için en uygun yükseklik olan 1600 - 1900 metre rakımda yer alan ve bu spor dalı için en uygun, en uzun pistlere sahip, Gerede İlçe Merkezine yaklaşık 9 km (15 dk), Bolu İl Merkezine ise 72 km (60 dk) mesafede bulunan bir konumdadır.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2015, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128