Kıbrıscıklılar!.. Dü-şü-yo-ruz!...

Seyfi Alp/Almanya Mektubu

 Kıbrıscıklılar!..  Dü-şü-yo-ruz!...

Kıbrıscık baba ocağımdır.

Unutulma ve ihmalde Türkiye'nin güney doğusunda bile görülmeyecek derecede sahipsizdir Karadoğan.

İnsanını tanırım.

1940 sonrası bölge insanının yaşadığı çileyi büyüklerimden dinleyerek öğrendim. 1975 sonrasına da çocukluğumda şahit oldum. Ve 70'li senelerden itibaren başlayan göçün söküp söküp bağrında kopardığı insanların yüreklerindeki güzellikleri de "Alan Düğünleri" adlı anı biyografi yazımda yazdım. Almanya ve Amerika'da çok sayıda dergi ve gazetede yayınlanan Alan Düğünleri başlıklı yazımda Kıbrıscık insanın çalışkanlığını, mertliğini ve mücadeleciliğini vurguladım.

10 sene kadar önce futbolun insanları birleştirme ve kaynaştırmada rolünü gören bir avuç ideal insanın çalışmalarıyla başlayan ve bugün Bolu'da Bolusporumuzdan sonra futbolda ikinci büyük marka durumuna gelen Kıbrıscıkspor Bölgesel Amatör Lig'de (BAL) düşmemeye oynuyor.

1990 senesinden buyana mesleğim gereği içinde olduğum futbolun acımasız kuralları Kıbrıscıkspor'u bu sezon şimdiki hale getirdi.

BAL Ligi'ne yükselme başarısını asla küçümsemeden, bir Kıbrıscıklı olarak özeleştirimi yapıyorum: "Tıkandık!..."

Yürekleri Kıbrıscık sevgisiyle dolu olan ve şuan yönetim yükünün altına girenler belki de yoruldu. Bolu'daki imkanlar nedeniyle Kıbrıscıkspor kadrosuna gerekli takviyeler belki de yapılamadı.

Ancak tam da aşağıya doğru düşerken, bu noktada dikkat etmemiz gereken bazı konular var.

Bunlardan birincisi birbirimize karşı sevgi ve saygıda kusur etmemek. "Bu takımı buraya biz getirdik. Bir fetret devri yaşanıyor. Ama bunu aşarız" düşüncesine sahip olmak.

Bunun yanında sadece Bolu'da olan Kıbrıscıklılar değil, İstanbul Pendik ve Ankara'daki Kıbrıscıklıların da en azından bu yazım sonrası, "Kıbrıscıkspor düşmemeli" diye toparlanması gerekir.

Futbol sürekli çalışmayı ve kendini geliştirmeyi gerektiren bir spor dalıdır. Futbol matematiktir. Bir maç sonrası rakibinizden bir az gol attığınızda bunun adı yenilgidir. Futbolda yenilgi sadece sahada kalmaz. Haber olur dünyaya ulaşır. Ve nerede bir Kıbrıscıklı varsa arar bulur. Beyinlere ve ruhlara "yenilgi" diye yazılır. Yenilgilerin üst üste gelmesi de bir kulübe, bir markaya aşık olanları üzer.

Bugünden tezi yok nüfus cüzdanlarının doğum yeri hanesinde Kıbrıscık yazanların el emeği göz nuruyla buralara getirilen Kıbrıscıkspor'u BAL Ligi'nde tutma konusunda gayret göstermesi gerekiyor.

Buradan kökleri Kıbrıscıklı olan Boluspor Başkanı Savaş Abat'a da sesleniyorum;

"...Savaş başkan, Boluspor alt yapısına son senelerde en fazla genç futbolcu veren Kıbrıscıkspor'un düşmemesi için senin de birşeyler yapman gerekiyor!..."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2015, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128