Kocadağ “Altyapı boş bırakılmazsa futbolcu fabrikası olabilir”

Boluspor kulübü Amatör Şube Asbaşkanı Süreyya Kocadağ gazetemize açıklamalarda bulundu. Kocadağ açıklamasında “Çocuğunu kulübe veren aileler, Boluspor'a güvensin, altyapıya inansın, antrenörlerimize güvensinler” dedi.

 Kocadağ “Altyapı boş bırakılmazsa futbolcu fabrikası olabilir”

Özel Haber: Volkan YILMAZ

Boluspor kulübü Amatör Şube Asbaşkanı Süreyya Kocadağ gazetemize açıklamalarda bulundu. Göreve başladığı günden bu yana yaptığı ve yapılan çalışmalar konusunda açıklamalarda bulunanan Kocadağ “Bu üçüncü senemiz. İlk geldiğimiz sene Mehmet başkan ile yola çıktık. Yola çıkarken başkanımdan istediğim şuydu. Eğer ben yöneticilik yapacaksam bir yerlerde hizmet edeyim, bir şeyler yapabileyim. O da bana altyapımız var, tesislerimiz orada yardımcı olursun bize demişti. Ben ilk olarak tesisler sorumlusu olarak göreve başladım. Göreve geldiğimiz zaman kulübümüz de yeni tesislere taşınmıştı ve orada bir enkaz vardı. Bunun üzerine Mehmet Üzeyir başkanımızla yönetimde birlikte olduğumuz için o da alt yapıyı çok iyi bir hale getirelim, her tarafı pırıl pırıl yapalım, bende belediyemizin de desteğiyle buraları hep yapalım diye her tarafı kırdı, göçerdi sonra gitti. Bir ay bir buçuk ay gibi bir süre sonra görev değişikliği oldu. Tesislerin bütün işleriyle uğraşarak sezona hazırladık. Tesisimiz çok güzel bir hale getirdik. Tesis işleri bittikten sonra altyapıda antrenör düzenlemelerini yaptık. Kim kalır, kim gider onları düzenledik. Böyle bir dönemi atlattık ve Savaş Başkanımızla birlikte tekrar yönetime geldiğimizde ben bir anda kendimi amatör şubenin başında buldum. Ki ben gönüllü olarak altyapıda görev almayı istemiştim zaten. Çocuklarımıza, tesiste çalışan hepsiyle güzel ilişki kurarak, onların ihtiyaçlarının sıkıntılarının ne olduğunu algılayarak yönetim kuruluna taşıdım. Genelde sıkıntı yaşadığımız konu maaştı. Her çalışan zam istiyordu ve bizde elimizden geldiğince bu dengelerin hepsini kurduk. Bugün benim maaşım çok az, benim maaşıma zam yapın diyen kimse kalmadı. Antrenörlerimizde gayet mutlu ve kimsenin kimseyle herhangi bir sorunu, sıkıntısı yok, herkes birbiriyle abi kardeş gibi çalışıyor” dedi.


Yaşanan sıkıntıların kaynağı şehrin istediği başarıdır”

Daha önceki yıllarda altyapıda yaşanan sıkıntıların kaynağının şehrin başarıya aç olmasına dayandıran Kocadağ “Daha önce yaşanan sıkıntıların ana kaynağı şehirin istediği başarıdır. Bolu altyapısı ile meşhurdur. İnsanlar altyapının çok başarılı olmasını ve her yıl 4-5 futbolcunun A takıma çıkmasını istiyor. Bu kulüp yıllarca böyle idare etmiş. Bu görünen durum şu anda son yıllarda oldukça gerideydi. Son 4-5 yıla bakılırsa sadece Emre vardı. Ama konu bizden önce bizden sonra değil, bizden önceki yönetici arkadaşlar temeli atmış, bizde ufak tefek rutuşlarla başarıyı sağladık. Boluspor'un altyapısı PTT 1.Lig ve hatta Spor Toto Süper Ligide sayarsak ilk 8 arasındadır” şeklinde konuştu.


Altyapı boş bırakılmazsa A takımın hepsi altyapıdan oluşabilir”

Altyapıda ciddi bir çalışma yaptıklarını ve çok yetenekli oyuncuların olduğunu da söyleyen Kocadağ “A takıma çıkanlar şu anda görünenler. Görülmeyen arkadan gümbür gümbür gelen oyuncularımız var. Ben iddia ediyorum, Boluspor altyapısı boş bırakılmadığı sürece A takımın hepsi altyapıdan çıkan oyunculardan oluşabilir. Bu oyuncuların hepsini de biz altyapıdan yetiştirdik anlamında değil. Bütün takımların aynı uygulamayı yapıyor artık. Son iki yıl, üç yıl içinde geriden gelerek, dışarıdaki takımlardan, çevremizdeki takımlardan oyuncular buluyoruz, onlarda altyapı olduğunu hissettiğimizde bizde bunu getirip işliyoruz ve takımımıza gönderiyoruz. Ama kendi altyapımızdan gelen oyuncularımızda var ve bunun meyvelerini bir kaç yıl sonra alacağız” dedi.Öğreticinin olmadığı yerde öğrenme olmaz”

Altyapıda görev yapan bütün antrenörlere teşekkürlerini ileten Kocadağ “Ben altyapımızda benim görev yaptığım dönem içerisinde emeği geçen bütün antrenörlerime teşekkür ediyorum. Öğreticinin olmadığı yerde öğrenme olmaz. Herşey şurda başlıyor, iyi niyetli insanlar, düzgün insanlarla çalışmamız gerekiyor. Bu insanların emeğine saygı göstermemiz gerekiyor, hatalarını da kabul etmemiz gerekiyor, başarılarında yanlarında olmamız gerekiyor. Biz başarıyı istemiyoruz, biz başarının sağlanmasını istiyoruz. Bugüne kadar yapılanları ben sen diye kabul etmek istemiyorum hiç bir zaman. Biz vardır, herşey birlikte yapılır. Cüneyt hocama ayrıca teşekkürlerimi sunmak isterim. Geldiğim günden bu yana, küçük yaş grupları olsun, büyük yaş grupları olsun, içeride dışarıda gördüğü hissettiği oyuncuyu bize söylüyor, istiyor bizde onu almaya çalışıyoruz. Birçok oyuncu Cüneyt Hocamızın A takımın başında olmasından dolayı ve Boluspor'un altyapıya önem verdiğini gören oyuncular Boluspor'a gelmek için can atıyor. Boluspor geçmiş yıllarda da yaptı altyapı hocasını A Takıma çıkardı ama bu uygulamanın meyvelerini bu sene almaya başladık. Burada Cüneyt hocamında etkisi vardır ama bunu sadece Cüneyt hocaya mal etmek yanlış olur çünkü Çetin hocamında büyük katkısı vardır. Bunların çoğu görünmez tabi ki ama Çetin hocam gecesini gündüzüne katarak özverili bir şekilde çalışıyor. Mizacı biraz sert olduğundan Çetin hocama kırılan oluyordur ama bence Çetin hocam gerçekten altın gibi bir kalbe sahip” dedi.


Tesilerimizde 45 oyuncumuz kalıyor”

Altyapıya dışarıdan kazandırılan 45 oyuncunun tesislerde kaldığını ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya çalıştıklarını söyleyen Kocadağ açıklamasında “Sezon başında tesislerimizde kalan oyuncu sayımız 55'ti. Şimdi 45 oyuncumuz tesislerimizde kalıyor. A takıma verdiğimiz imkanları altyapıya veremiyoruz elbette. Ama bizler bunu en faydalı olacak şekilde yapmaya çalışıyoruz. Vardır belki eksiklerimiz ama ben söz veriyorum, çevremden destek alayım, eğer ki haftada bir gün et yemeği koydurabilirsem o insana çok teşekkür ederim Varsa bize destek verecek insanlar kapımız ardına kadar açık. Gidip istemekle olmuyor, insanlar bu konuda biraz duyarlı olsunlar. Altyapı demek bir binanın temelidir. Temele herkes bir kürek harç atarsa, binanın 5.katına geldiğinde çıkıp seyrettiğinde herkes haz alır burada benimde eemeğim var diyebilir. Altyapıya insanların biraz daha duyarlı olmasını istiyorum. Altyapıyı tamamen ayıralım” ifadelerine yer verdi.


Aileler Boluspor'a güvensin”

Altyapıda top koşturan oyuncuların ailelerinin Boluspor'a, antrenörlere güvenmesini isteyen Kocadağ “Ben şunu söyliyim, çocuklarımız demişken şu konuyu ısrarla söylemek istiyorum. Çocuğunu kulübe veren aileler, Boluspor'a güvensin, altyapıya inansın, antrenörlerimize güvensinler. Çok fazla futbol bilgisi olmayan bazı aileler çocuklara müdahale ediyorlar, bunun yapılmamasını istiyorum. Boluspor bugün dışarıdan aldığı bir çocuğu 6 ayda 8 ayda A takıma çıkartabiliyorsa, bizim çocuklarımızın da kıymetini bilip A takıma çıkartabiliriz. Yaşı küçük çocukları şu anda A takıma çıkartamayacağımıza göre biraz sabretmemiz lazım. 14-15 yaşında yetenekli olan bir çocuk, bu yaştan sonra çevreden dolayı değişebiliyor, ve beklenen yükselişi gerçekleştiremiyor, kayboluyor. Bu konuda bir çok isim sayabilirim. Bu durumun tek sebebi, herkes çocuğa karışıyor. O güne kadar başarıyı gösteren, hocası ve futbolcu idi. Bırakalım yine onlar devam etsin kimse karışmasın. Lütfen ailelerimiz, hocalarımıza ve çocuklarına güvensinler. Boluspor ne benim, ne hocalarımın, nede çocukların. Çocuklarımız buraya geldiklerinde 3 yıl, 5yıl oynadıktan sonra kulübü kendilerinin zannetmesinler. Onlar yeteneklerini geliştirirlerse zaten sistemin içinde bir yerlere geliyorlar. Yönetimimizi sakince bıraksınlar, çünkü herkes görevinin layıkıyla yapsınlar. Kulübümüz hepimizin, hiçbirimizin birimizden fazla değil” diyerek sözlerine son verdi.  

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124