Kocaeli başardı Sıra Bolu’da…

Sivil havacılığa açılan ve onarım çalışması başlatılan Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı'nın uçuşlara uygun olduğu bildirildi. Havaalanından ilk uçuşun bu ay yapılacağı belirtildi. Havaalanı Kocaeli'nin yanı...

Kocaeli başardı Sıra Bolu’da…

Sivil havacılığa açılan ve onarım çalışması başlatılan Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı'nın uçuşlara uygun olduğu bildirildi. Havaalanından ilk uçuşun bu ay yapılacağı belirtildi. Havaalanı Kocaeli'nin yanı sıra İstanbul, Yalova, Sakarya, Bolu ve Düzce gibi çevre illere de hizmet verecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden devir işlemleri yapıldıktan sonra onarım ve bakımı yapılan havaalanında, çalışmalar son aşamaya geldi. Belediye, DHMİ'ye yazı göndererek pist ve tesislerin tamamlandığını bildirdi. Cengiz Topel Havaalanı'na teknik olarak inceleyen DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, havaalanının uçuşlar için uygun olduğunu bildirdi. Birdal, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan tesislerin çok güzel olduğunu belirtti.

 

2.500 METREKARE KAPALI ALANA SAHİP
Sivil havacılığa açılacak olan havaalanının 2 bin 500 metrekare kapalı alana sahip terminal binasının çatısı yenilendi, dış cephesine mantoluma ve kompozit levha kaplama yapıldı. Binanın gelen VIP girişi ayrı olacak şekilde tasarlandı. Terminal binasının etrafındaki saçaklar çelik gergili cam örtülü olarak dizayn edildi. Tüm seramik, vitrifiye, asma tavan, boya imalatları yenilendi. Cengiz Topel Havaalanı'nda yapılan tadilat kapsamında 120 metrekarelik bir alanda yeni su deposu inşa edildi. İnşa edilen su deposunun içerisinde 40 metreküp prizmatik modüler çelik su deposu yapıldı. 700 metrekare alana sahip itfaiye binası çatısının taşıyıcısı tadilat edilip boyandı, ilave akslarla çelik kolonlarla bina büyütüldü. Bina içerisine idari ofis inşa edildi. Terminal binasının yanında 150 araçlık otopark yapıldı. Ayrıca alanda çevre düzenlemesine başlanırken çevre çitleri yenilendi.Çalışmaların son aşamaya geldiği havaalanın, bu ay içinde uçuşlara açılması bekleniyor. İstanbul'daki havaalanlarının yükünü azaltacak olan Cengiz Topel, Kocaeli'nin yanı sıra İstanbul, Yalova, Sakarya, Bolu ve Düzce gibi çevre illerde hizmet verecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128