Lidere Yakışmadı (ANALİZ)

Ertelenen ligler, çalışma motivasyonunda oluşan düşmeler, araya giren milli maç takvimi ve sıkışan maçlar. Bunlar tam profesyonelliğe geçemeyen Türk futbolu için birer handikap. Yaşanan bütün...

Lidere Yakışmadı (ANALİZ)

Ertelenen ligler, çalışma motivasyonunda oluşan düşmeler, araya giren milli maç takvimi ve sıkışan maçlar. Bunlar tam profesyonelliğe geçemeyen Türk futbolu için birer handikap. Yaşanan bütün gelişmelere sadece bizim fatura ödemediğimiz gibi, favori gösterilen takımların da bundan nasibini aldığının altını çizmeliyiz.

Durum böyle olunca her karşılaşma da 3 sonuca gebe oluyor. Hedefe oynayan Boluspor, Elazığ karşısında kaybettiği puanın ana gerekçesinin de bu etmenler olduğunu düşünmekteyim. Üst üste oynanan karşılaşmaların yaratacağı yorgunluk, iyi dinlenememenin sonuçlarına katlanmalıyız. Nitekim kaybedilen 2 puanın bir iş kazası olduğunu hatta oynanan oyun karşısında alınan bir puanın karını düşünmek geriyor.

Hafta sonu oynadığımız Göztepe 6 puanlık maçından alınan galibiyet sonrası güçte bir değişiklik beklememek yanlış olurdu. Çok ağır sahada, istenileni alamamak adına puan kaybetmektense Elazığ maçında alınan bir puan bize ilerde inanılmaz katkı yapacaktır.

Bizim oynadığımız zor karşılaşmaya karşılık Elazığ rahat ve kaybedeceği bir şey olmadığını bilerek maça çıktı. Haliyle bizden daha rahat oynayıp, çok gol pozisyonlarına girdi.

Deplasman takımlarının gol pozisyonlarındansa beni en çok rahatsız eden, duran yada hareket halindeki topların bizim ceza alanımıza düştüğünde yapılan hatalarımız. Kule gibi adamlarımız ve birde kaleci avantajına rağmen yediğimiz goller ve hatalar zinciri… Bunun için Cihat Hocanın mutlaka çalışma yaptırması, tekrarını bol tutması gerekiyor.

Cihat Hocanın ilk yarının ortalarında sakatlanan Atacan’ın oyundan alınması gerekirdi. Yaklaşık 70 dakika sakat sakat oynamasına fırsat vermemeliydi. Formunun zirvesinde olan Atacan’ı sıradan bir maçta kaybetmemeliyiz. Sanırım yediğimiz yan toplarda çıkamamasının gerekçesi de sakatlığından olsa gerek.

Hatlar arasında inanılmaz boşluklar yaşarken, orta sahada çok boşluk verdiğimizi, topu yere indiremediğimizi, boy fırsatını kullanamadığımızı unutmamalıyız.

Bolusporda Emre ve Ferhat iyi günündeydi ama Veli bir maç ara verince aksadı.Veli aksayınca da, en güvendiğimiz defansımız hata yaptı. Elazığ’da ise Oktay ve Arif takımın iyileriydi.

Bana kalırsa ayağında top tutacak Veysel oyuna alınmalıydı. Ayrıca Landry mutlaka değerlendirilmeli orta alanda kullanılmalı.

Oyuncu değişikliklerinde, özellikle böylesi maçlarda daha dikkatli olunmalı ve oyuna katkı verecek oyuncular değerlendirilmeli.

Sonuç olarak 15 puanla lideriz. Puan cetveline baktığımızda söylenecek çok şey olmadığını bilmeliyiz. Kasımpaşa maçına futbolcuların daha iyi motive olmaları gerekmektedir. Muhtemel rakiplerimiz arasında olan Kasımpaşa’dan puan yada puanlar almalıyız.

Unutmamalıyız ki, kaybetmektense bir puan her zaman iyidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128