“Liseli Sultanlar” Bolu’da şampiyonluk peşinde

Liselerarası Türkiye Voleybol Şampiyonası'nda 8 ekip şampiyonluk için mücadele edecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın düzenlediği Liselerarası Türkiye Voleybol Şampiyonası'nda, 2177 okul takımı arasından finale kalan 8 ekip mücadele edecek. Şampiyona, 26-30 Nisan arasında, Bolu'da gerçekleştirilecek.

 “Liseli Sultanlar” Bolu’da şampiyonluk peşinde

Başkent Üniversitesi Ayşe Abla Okulları Beden Eğitimi Öğretmeni ve Voleybol Antrenörü Hüseyin Doğanyüz, şampiyonayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Hedefimiz, 2014 Liselerarası Dünya Voleybol Şampiyonası'nda, ülkemizi temsil etmek" dedi. Soruları yanıtlayan Doğanyüz, Türk voleybolunda, 2003 yılından bu yana devam eden yükselişin son 3-4 yıldır zirve yaptığını söyledi. Doğanyüz, “Filenin Sultanları"nın başarılarıyla, son yıllarda okullarda da voleybola ilginin arttığını belirterek, şöyle konuştu “A Milli Bayan Voleybol Takımının dünya çapındaki başarıları, okul ve altyapılarda da voleybolun yayılımını inanılmaz derecede etkiledi. Voleyboldaki artan ivme ve heyecan, altyapının en önemli vitrini olan okul takımları arasındaki karşılaşmalara da taşındı. Lisanslı voleybolcu sayısı, 130 binlerden 160 binlere çıktı. Bayan voleybolu, son yıllarda ülkemizde en çok lisanslı sporcu yetiştiren spor branşı”

Hedef 2014 Dünya Şampiyonası

Doğanyüz, 26-30 Nisan arasında Bolu'da düzenlenecek şampiyonaya katılacak Başkent Üniversitesi Ayşe Abla Okulları Kız Voleybol Takımı'nın, Ankara'da 133 lisenin katılımıyla gerçekleşen il birinciliği müsabakalarında derece yaptığını, ardından 9 farklı ilde düzenlenen Türkiye çeyrek finallerini ve daha sonra 4 farklı ilde yapılan yarı finalleri geçerek bu noktaya geldiğini söyledi. Türkiye Voleybol Federasyonu Lisesi'nin de bulunduğu 8 finalist takımdan 3'ünün İstanbul, 3'ünün Ankara, diğerlerinin de Mersin ile Bursa'dan çıktığını ifade eden Hüseyin Doğanyüz, "Finale kalan 8 okuldan, 7'si kolej. Bu da son dönemde özellikle bayan voleybolundaki burs sisteminin Türkiye'de de yaygınlaştığını gösteriyor. 81 ilden 2177 okul takımının dâhil olduğu Liselerarası Türkiye Voleybol Şampiyonası'na katılım, eskiye oranla artmış durumda. Şampiyonada amacımız sadece kupa kaldırmak değil, teknik ve taktik özelliklere sahip, seyir zevki veren gençleri Türk voleyboluna kazandırmak" şeklinde konuştu. Türkiye finallerine kalan okul takımları oyuncularının, aynı zamanda kulüp alt yapılarında da oynadığını vurgulayan Doğanyüz, şunları kaydetti: "Bizler için önemli olan, Türkiye finallerinde iyi mücadele vermek ve gelecek için tecrübe kazanmak. Hedefimiz, iki yılda bir yapılan, 2014 Liselerarası Dünya Voleybol Şampiyonası'nda ülkemizi temsil etmek. Türkiye finallerine kalan okul takımları oyuncuları, aynı zamanda kulüp alt yapılarında da oynuyor. Bu okul, kulüp ve veli işbirliğinin başarıyı getirdiğini gösteriyor”

Voleybol, burs kazandırıyor

Antrenör Doğanyüz, öğrencilerin spor hayatlarındaki başarılarıyla burslu eğitim fırsatı da yakaladığına dikkati çekerek, şunları söyledi “Artık voleybol sayesinde ilk ve orta öğretimde bile burs şansı yakalayabiliyorlar. Sporcuların, liseyi bitirmelerinin ardından da voleybol bursuyla üniversite eğitimi almaları mümkün. Birkaç öğrencimizin yurt dışında başarı göstermesinin ardından ABD ve Japonya'daki çocuklarımızı takibe aldılar. Hatta Japonya, ülkemize bu potansiyeli araştırmak üzere 5 gazeteci gönderdi. Birçok Japon Üniversitesi, Türk voleybolculara tam burslu eğitim imkanı sunmakta. Üniversite burs sistemiyle hem eğitim hem spor hayatlarını sürdürme şansları var. Türk voleybolunun geldiği nokta açısından çok mutluyum”

Başkent Üniversitesi Ayşe Abla Okulları Voleybol Takımı oyuncularından 16 yaşındaki Aliye Helin Yıldız ise 4 yıldır voleybol oynadığını belirtti. Yıldız, “Voleybol oynamayı çok seviyorum. Amacım yurt dışında voleybol oynamak. Filenin Sultanları gibi ülkemizi yurt dışında temsil etmek istiyorum” diye konuştu.

Takım oyuncularından Ilgın Bektaş da “15 yaşındayım, 5 yıldır voleybol oynuyorum. Hedefim, en kısa zamanda voleybol kariyerimin en üst noktasına gelmek. Takım arkadaşlarımla 'Filenin Sultanları' gibi tarihe geçmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2013, 21:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124