Maç Bitsin Diye Dua Ettik

ERHAN BEYKOZ - ANALİZ

Maç Bitsin Diye Dua Ettik
Boluspor Elazığspor karşılaşması 0-0 biterken, taraftarlar, futbolcular, teknik heyetler ve basın olarak biz adeta karşılaşmanın bitmesi için dua ettik. Orta saha görüntüsü veren karşılaşmada, iki takımda gol pozisyonu bakımından kısır döngü yaşadılar. İlk yarının 9. dakikasında Elazığspor’un bir şutu üst iç direğe, oradan çizgiye vurup dışarı çıkınca gol olmaması şansımızdı. Sonrasında Prıjovıc’in indirdiği topa Emre’nin sert şutu direği yalayarak dışarı çıkması da Boluspor adına kaçan net pozisyon oldu.

Az sayıda taraftarın izlediği karşılaşma öncesinde, yapılan tezahüratlar akıllara durgunluk verdi. Yaklaşık 30 kişilik taraftar gurubu, önce yeni stat yapımı için bağırdılar. Sonrasında basına yüklenerek haksız, gereksiz, mesnetsiz yere yaptıkları tezahüratla kendilerini deşifre ederek yanlışa devam ettiler.

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, bu kadar az sayıda taraftar için yeni stat neden yapılsın. Başarısız takımın yaklaşık 500 kişiye oynadığı karşılaşmalara, yapılacak en az 80 milyon liralık yatırıma yazık değil mi? Yapılması istenen yatırımın 77 milyon insanımızın cebinden çıkacak olması, bu para ile daha doğru yerlere yatırım yapılmasıyla amacına ulaşacağı gerçeği ile örtüşüyor mu? Başarı olması halinde bile mevcut stadın Bolu gibi küçük ölçekte bir il’e fazlasıyla yeteceği ortadadır. Yetmediği anda da, kuzey tarafta tribünlerin yapılmasıyla sorun çözülecekken, neden milletin parasının çar-çur edilmek istendiğine anlam veremiyorum.

Taraftarın basına yaptığı küfürlü sözlerin de kendilerine yakışmadığını bilmelerini isterim. Boluspor’un şanlı taraftarının bu olmadığını, bu gençlerin birilerinin gazıyla böylesi davranmış olduklarını düşünüyorum. Aksi halde, kötü futbol oynayan Boluspor’da yapıcı ve itici güç olmak yerine, ikinci yarıda stadı terk ederek ortalarda görünmemeleri kendilerini deşifre etmiştir.

Sezonun sonu yaklaşırken, futbolcuların kendilerine oynadıkları açık olarak görülmektedir. Üstelik Federasyonun aldığı (bana göre son derece yanlış) karar ile 6 yabancı transferi, Türk futbolcusunun geleceği adına zor günlerin beklediği ortadadır. Ya futbolcularımız yaşamları ve her halleriyle profesyonel olacaklar yada kaybolup gideceklerdir. Alınan bu vahim kararla alt yapı diye kendimizi yırttığımız geleceğimizin de sonun başlangıcı olacağına kesin gözüyle bakıyorum.

Birde çalıştırdığı takım ve geleceği yerine tamamen kendini ve günü kurtarmayı amaçlıyorsa, vay halimize… Elazığ maçında da Reha Hocanın kendini düşündüğü, sadece maçtan alınacak puan hesabı yaptığı ortaya çıktı. Sezon başından beri PTT 1. Liginde değişmeyen hocalardan olan Reha Erginer, genç oyuncular kazanmayı hiç düşünmemiş, geleceğin takımı diye sporseverleri uyutmuştur. Son haftalarda düşme potasından uzak olmamıza rağmen, genç oyuncular yerine kiralıkları oynatması ne kadar doğru olduğunu size bırakıyorum. Boluspor’un geleceğinin bu düşünce yapısıyla kurulamayacağı da olayın gerçeğidir!

Elazığspor’un teknik heyeti 67. dakikadan sonra, 18 yaşındaki Oğuz’u, 19 yaşındaki Berk’i ve 20 yaşındaki Ömer’i oyuna alırken, Reha Hoca Kenan’ı, Javadov’u ve kendi oyuncumuz olan Serkan’ı oyuna alarak bunu kanıtlamıştır. Bu gelişmeden sonra kimse bana ve spordan biraz olsun anlayanlara Boluspor’un geleceğini kuruyorum diye aldatmaca yapamaz. Kadroda göstermelik olan Ogün Aytaç ve Cengiz Umut’u oyuna alacak cesareti gösteremeyen hocanın anlattıkları ancak masal olur!

Karşılaşmaya gelince, gününde olmayan Emre, İ.Haktan, Prıjovıc ve İshak olmayınca, skor kendiliğinden ortaya çıktı. Takımın en iyisi İlyas olurken, tandem oynayan Serkan ile Luız’in pozisyonlarda anlaşmazlıkları yine yaptıkları kademe hataları ve top kayıplarıyla ortadaydı. Bundan sonra alabildiğimiz kadar puanlar alıp ligi bitirirken, yönetimin de gelecekle ilgili hesaplarını bir an evvel yapmaları gerekmektedir. Transferinden, teknik heyetine, genç oyuncularından yabancı transferine kadar her durumu düşünüp sonuca bağlamalıdır.

Yarın geç olmadan bu günden yarını hazırlamak, yarınlara güvenle bakmamızda avantaj sağlayacaktır. Genç, dinamik, işlerinde başarılı olup başarılarını Boluspor’a yansıtacak yönetimin doğru işlere imza atacağını düşünüyorum. Şimdiden yapacakları çalışmalarda ve hazırlayacaklarını bilmek istediğim program ve projelerde başarılar diliyorum. 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2015, 20:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128