banner120

MURAT CANBAŞ UNUTULMADI

Şampiyon cimnastikçimiz ve milli sporcumuz Murat Canbaş’ın ölümünün 20. Yıl anısına gerçekleştirilen tören şehitler mezarlığında Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Gençlik ve Spor il müdürü Yahya Şahan, Türkiye Cimnastik Federasyonu başkanı Suat Çelen, minik sporcular ve ailesinin katılımıyla gerçekleşti. Murat Canbaş’ın babası törene katılanlara kendilerini yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti.

 MURAT CANBAŞ UNUTULMADI

HABER: FARUK ÇİDEM

1994 yılında geçirdiği bir trafik kazasında yaşamını yitiren milli cimnastikci Murat Canbaş ölümünden geçen 20 yılın ardından dün yine şehitler mezarlığında mezarı başında sevenleri tarafından anıldı. Minik sporcular Murat Canbaş’ın mezarına çiçek bırakarak ona olan sevgilerini gösterdiler. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan anma programı daha sonra konuşmalarla devam etti.

DUYGULU ANLAR YAŞATTI

Milli cimnastikci Çağla Altun Demir’in Murat Canbaş için hazırladığı konuşma törene katılanlara duygulu anlar yaşattı. Çağla Altun Demir duygularını şöyle ifade etti; “Sevgili Murat abi, bu geçen 20 yılda seni hiç görmedim hiç tanımadım. Ama duyduklarım, gördüklerim, salondaki sana ait bölümde yazanlar seni tanımama yetti. Hep ışık saçmışsın etrafına... Biz de bu ışıkla bulacağız yolumuzu. Sen merak etme, gözün arkada kalmasın. Biz devam ediyoruz çalışmaya. Bir hırsla bir azimle. Eminim senin gibi çıkacak içimizden Akdeniz Şampiyonları, Avrupa şampiyonları ve hatta Olimpiyatlara gidecek seviyede sporcular bile olacağız. Tabi burada sayamadığım o kadar çok yarışma var ki... hem neden olmasın Murat abi, başta da söylediğim gibi en büyük örnek sensin bize. Senin inanıp başardığın gibi biz de başarabiliriz. Sen şimdi rahat uyu. Biz çalışıyoruz. Senin bıraktığın izle ilerliyoruz. Başaracağımıza hepimiz canı gönülden inanıyoruz. Şimdi sözlerime son verirken şunu bilmeni isterim; seni asla unutmayacağız ve daima yaşatacağız. Ruhun şad olsun Murat abi...”

“ÇOCUKLAR CANBAŞ’IN MANEVİ MİRASIDIR”

Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürü Yahya Şahan; “Görevimiz gereği birçok açılış ve törenlerde konuşma yapıyoruz. Ama bu konuşma çok farklı ve duygu dolu, hasret dolu bir konuşma. Merhum Murat kardeşimizle çalışma şansını elde etmedim ama anlatılanları dinledim. İnsanlar bu dünyadan ayrılırken iki miras bırakıyorlar. Bir tanesi maddi miras diğeri de manevi miras. Maddi mirası hepiniz tanımlayabilirsiniz ama sevgili kardeşimizin manevi mirası da bu gördüğümüz çocuklar ve ilkeler olacaktır. Türk sporuna yaptığı katkılar biyografisinde çok net ortaya konulmuş. Biz spor yöneticileri olarak Murat Canbaş adını ilelebet zirvede tutacağız. Ruhun şad olsun kardeşim.”

“HEDEFİMİZ MURAT CANBAŞ ADINA DÜNYA ŞAMPİYONASI”

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen; “Benim için gerçekten her yıl konuşması çok zor bir durum. Ama şunu söyleyebilirim bu geçen süre içerisinde sporcu olarak konuşma yaptım, antrenör olarak konuşma yaptım, gençlik spor il müdürü olarak konuşma yaptım ve şimdi de federasyon başkanı olarak konuşuyorum. Federasyon başkanı olarak kısa bir anekdot anlatmak istiyorum. İki ay önce Almanya’da bir dünya kupası yaptık. Merkel’in spor danışmanı, Bolu’dan yetişen Ümit Şamiloğlu barfiks aletinde altın madalya alınca şöyle bir şey söyledi; ‘Uzun yıllardan sonra yine bir şampiyon yetiştirmişsiniz. Murat Canbaş hala aklımda ve gözümün önünde.’ Federasyon başkanı olarak bunu duyunca çok duygulandım. Amacımız federasyon olarak Murat Canbaş’ın adına bir dünya kupasını dünya federasyonunun takvimine aldırabilirsek kendimizi başarılı sayacağız. Yeni yapılan spor salonunda bir dünya şampiyonası düzenleyebilirsek onun adını dünya şampiyonasında yaşatacağımızı düşünüyorum. Onu örnek alan sporcuların olması da bizleri mutlu ediyor” dedi.

“UNUTULMAYAN İNSAN...”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “İnsanlar gelirler yaşarlar ve iz bırakırlar. Kaza daha dün gibiydi ama 20 yıl geçmiş. Bunca yıl sonra hala anılabilecek bir iz bırakabiliyorsanız ne mutlu. Geleceğimiz olan gençlerimize sesleniyorum, milletvekili ya da belediye başkanı olabilirsiniz ama göreviniz bittiğinde unutulup gidersiniz. Türkiye’nin gururu olan bir başarı elde ederseniz bu millet sizi unutmaz. Hiç unutulmayacak insanlar yetiştirdiyse eğer Bolu, bundan sonra da yetiştirebilecektir. Unutulmayan insan yetiştiren herkesin önünde saygıyla eğiliyorum. 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2015, 20:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124