Necati Yakuplar: "Başarının sırrı yürekten istemek"

Başakşehir altyapısından yetişen ve bu sezon TFF 1. Lig'e flaş bir giriş yapan Boluspor'da banko oynamaya başlayan 20 yaşındaki stoper, güçlü fiziğinin yanı sıra soğukkanlı duruşuyla da dikkat çekiyor. İlk profesyonel tecrübesinde Ümit Millî Takım'a seçilen genç oyuncu, stoper sıkıntısı çeken futbolumuzun için bir umut ışığı olarak değerlendiriliyor.

Necati Yakuplar:

HABER: Erol DEĞİRMENCİ

8 Ocak 1996 İstanbul doğumlusun. Nasıl bir çocukluk geçirdin?

Çocukluğum açıkçası çok yaramazca geçti. Yaramaz bir çocuktum. Aktif bir insanım. Hatta hiperaktifim. Öğretmenlerimden aileme yaramazlığım konusunda çok geri dönüşler oldu. Ailem bu yüzden biraz sıkıntı çekti. Ama sevilen bir insanım, bu yüzden de çok fazla sıkıntı yaşamadım.

Aileni tanıyabilir miyiz?

İstanbul'da doğdum ancak ailem Makedonya göçmeni. Dedemler oradan göçmüş; babam orada doğmuş. Yaklaşık 35-40 yıldır İstanbul'da yaşıyoruz. Bir ablam var. İki kardeşiz.

Futbolla tanışman ne zaman ve nasıl oldu?

Herkesin de anlattığı gibi sokakta oldu. Futbolu çok seviyorum. Beni tanıyanlar bunu çok iyi bilir. Sabah 7'de evden çıkar akşam 10'a kadar dönmezdim. Saatlerce futbol oynardım. Böyle başladı hikâyem. Babam da bir gün, "Yeter" dedi. Elimden tuttuğu gibi beni Fatih Hilalspor Kulübü'ne götürdü. Sonra oradan çıkıp Mecidiyeköyspor'a geçtim. 8-9 yaşlarında orada oynadım. Amatör lisansım oradan çıktı. İki yıl Mecidiyeköyspor'da oynadıktan sonra Başakşehir'e transfer oldum. 7 yıl Başakşehirspor'un altyapısında oynadım. Tabiî benim oynadığım zamanlar İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü'ydü. Sonradan biliyorsunuz Başakşehirspor oldu. 7 sene orada oynadıktan sonra 1.5 yıl önce Boluspor'a transfer oldum. Futbola gerçek anlamda Boluspor'da başladım diyebilirim.

Başakşehir'deki günlerin nasıldı? Oradaki eğitim sürecini bize anlatır mısın?

Başakşehir gerçekten futbol kültürünü köklerine kadar taşıyan bir kulüp. Başakşehir'deki 7 yılım çok güzel geçti. Çok şey öğrendim. 9 yaş kategorisinden A2 takımına kadar tüm kategorilerde oynadım. Ama tabiî kulübün biraz daha büyük bir takım olmasından dolayı fazla şans bulamadım. Bu yüzden de kendimi başka bir yerde ispatlamak zorundaydım. Boluspor'a gelerek bunu sağlıyorum.

Millî Takımlar serüveninden bahseder misin?

Açıkçası ilk defa çağrıldım. Bu ilk kampım. Küçüklüğümden beri hep millî olmanın hayalini kuruyordum. Biraz geç oldu ama Allah'a şükür ki bunu başardım.

Ay-yıldızı göğsünde taşımak nasıl bir duygu?

20 yaşındayım ama Ümit Millî Takım kadrosuna çağrıldığımı duyduğumda 5 yaşındaki bir çocuk gibi sevindim. Ay-yıldızlı formayı giymek inanılmaz bir duygu. Allah inşallah her isteyene nasip eder. Bana bu şansı veren Abdullah Ercan Hocama çok teşekkür ediyorum. Bu atmosfere yeni girmiş bir oyuncu olarak çok hızlı gelişti her şey. Genç Millî Takımlarda hiç oynamadan direkt Ümit Millî Takım'a geldim. Çok keyifli ve muazzam bir ortamdayım. İnşallah burada formamı en iyi şekilde terletip, A Millî Takım'a yükselmek istiyorum. Ay-yıldızlı forma inanılmaz bir motivasyon kaynağı. Bu forma hem benim hem takımım hem ailem ve hem de beni sevenler için inanılmaz bir motivasyon. Şöyle diyebilirim ki, Bolu'da benim Ümit Millî Takım'a seçildiğimi duyanlar benim kadar çok sevindi. Ben de bana inananlara Ümit Millî Takım'a çağrılarak hediye verdiğimi düşünüyorum.

Boluspor'a transfer hikâyeni anlatır mısın?

2015'in Ocak ayında transfer oldum. A2 takımında bir süre oynadım. Geçen sene sakatlık yaşadım. Bu sene tam anlamıyla başladım aslında… Profesyonel kariyerim şu an başladı diyebilirim.

Seninle birlikte futbola başlayan birçok arkadaşın futbolcu olamadı. Sen onlardan neyi farklı yaptın da meşin yuvarlağa tutundun?

Çok güzel bir soru… Bence çok istemek işin sırrı… Ben gerçekten çok iyi yerlere gelebileceğimi küçüklükten beri bilen bir insanım. Kötü günler geçirdim. Ancak çok istemek sayesinde bunları aştım. Altyapılarda oynadım. Profesyonel fazla maçım yok ama güzel yerlere geleceğime inandım. Millî Takım'a kadar yükseleceğime hep inandım. Allah'a şükür de hızlı bir şekilde inandığım şeyleri başardım. İnşallah daha fazlasını başarırım. Buna da inanıyorum.

Bu sezona çok iyi başladın. Boluspor'da banko oynayan bir oyuncu oldun. Bu sezonki hedefiniz nedir?

Bu sezon aslında benim için kamp güzel başladı. Güzel bir kamp dönemi geçirdim. Fuat Çapa Hocam da gerçekten genç oyunculara şans veren bir teknik adam. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Benim gibi kariyerinde bir tane profesyonel maçı olan bir genç oyuncuyu aldı ve takıma koydu. Şans tanıdı. Bugün buraya gelmemdeki en büyük sebeplerden birisi de Fuat Çapa'dır. O bana güvendi, forma verdi ve ben de Allah'a şükür ki Ümit Millî Takım'a geldim. Lige harika bir başlangıç yaptık. Hedefimiz çok çalışıp, çok iyi şeyler başarmak. Tabiî bu zaman ve emek işi. İnşallah güzel şeyler olur.

Bize Boluspor'u anlatır mısın?

Camia gerçekten çok güzel bir camia… Ben takımın en gençlerinden birisiyim. Her zaman destek oldular. Hak edene, hak ettiği değeri veren bir camia. Buradan başkanımız başta olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum. Böyle imkânları ve fırsatları bize sunuyorlar. Boluspor taraftarlarına da ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadılar. Genç de olsak, hata da yapsak bizi hep desteklediler.

Kadronuzda Andre Santos gibi büyük bir futbolcu var. Onu nasıl tarif edersin?

Andre Santos benim için bir futbolcudan öte bir hayal… Onunla oynamadan evvel bir hayaldi benim için. Onun maçlarını izleyerek büyüdüm. Onunla sahada oynamak, idman yapmak gurur verici bir olay. Andre Santos büyük bir futbolcu gibi gözükebilir ama bunların yanı sıra çok sevecen, çok sıcak bir insan. Takımın ağabeyi, babası oldu. Gençlere çok yardım ediyor. İnşallah böyle devam eder.

 Kariyerinin henüz çok başındasın. Nasıl hedeflerin var?

Necati Yakuplar dendiği zaman bir sene önce altyapı oyuncusuydum. Ama şu an Ümit Millî Takım'a kadar yükseldim. Ne kadar yetenekli olduğumu ve ne kadar hırslı olduğumu çok iyi biliyorum. Şöyle söylemek istiyorum. Bugün bunları başardım ve Ümit Millî Takım'a seçildim. İnşallah bir gün Avrupa'da forma giyebilirim. Kendime inanıyorum, kendime güveniyorum. Bunu başarabileceğimi biliyorum. Avrupa'da oynayacağım. Böyle bir hedefim var.

Futbolla birlikte eğitime de devam ediyor musun?

Liseyi bitirdikten sonra Haliç Üniversitesi BESYO'yu kazandım ama gidemedim. En büyük isteklerimden birisi BESYO'yu bitirmek. İnşallah önümüzdeki sene başlayacağım ve sonunda bitireceğim.

Ümit Milli Takımımız, Avrupa Şampiyonası'na gidebilmek için zorlu bir savaş veriyor. Grubu ve maçları nasıl değerlendiriyorsun?

Gerçekten oynanan maçlar çok zor. Abdullah Ercan Hocamızın bir sözü var; "Uluslararası maçların büyüğü, küçüğü olmaz" der. Gerçekten çok doğru. Çok zorlu bir süreçteyiz. Kalan maçların hepsini kazanmak zorundayız. Bu kalitemiz var. Kaliteli oyunculardan kurulu bir takımız. Bu maçları da alıp, Avrupa Şampiyonası'na katılmayı hedefliyoruz.

Her ümit millî oyuncu gibi sen de A Millî Takım hayalini kuruyorsundur. O formayı düşününce neler geliyor aklına?

A Millî Takım her oyuncunun hayalidir. Benim de küçüklüğümden beri kurduğum bir hayal. Ama artık hayal olmaktan da ötesi var. Çalışarak oralara geleceğime inanıyorum. İnşallah ben de oradaki abilerim gibi büyük başarılar elde etmek istiyorum. Orası muazzam bir tecrübe. Bir futbolcunun gelebileceği en üst nokta.

Defansta forma giyiyorsun. Kendini geliştirmek için ne gibi çalışmalar yapıyorsun? Ekstra idmanlar ya da taktikler uyguluyor musun? Bizimle paylaşabilir misin?

Genelde serinkanlı bir insanım. Çok heyecanlı bir yapıya sahip değilim. Bunun avantajlarını sahada yaşıyorum. İdman dışında da kuvvet çalışmaları yapıyorum. Kondisyonerlerimiz bizimle çok ilgileniyor.

Oynadığın pozisyonda örnek aldığın oyuncular kimler? Onların hangi yanlarını örnek alıyorsun?

Türkiye'de beğendiğim stoperlerden biri Serdar Aziz… Tarzını çok beğeniyorum. Avrupa'da ise Mats Hummels'i örnek alıyorum. Maçlarını çok dikkatli bir şekilde izliyorum. Benim için bir ekol.

Dünyada en çok beğendiğin oyuncu ya da oyuncular kimler?

Andre Santos!.. Hem beraber oynuyoruz hem de yakınımdaki en büyük dünya yıldızı olduğu için Andre Santos… Çok büyük bir tecrübe…

Bolu'da nasıl bir hayatın var? Hobilerin neler?

Bolu küçük ve sevimli bir şehir. Tesislerde kalıyorum. Fazla bir sosyal yaşantım yok. İdman dışında arkadaşlarımla geziyoruz, sinemaya gitmeyi seviyoruz. Kitap okumayı çok seviyorum.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2016, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER