Oğuz Hoca ve Alp (ANALİZ)

Boluspor en önemli maçlarından birini daha evinde kaybetti. Bu yıl ilginç maçlara imza atan takımımız, tüm karşılaşmaları deplasmanda oynamış olsaydı her halde ligin bitmesine 4-5 hafta kala şampiyonluğunu ilan...

Oğuz Hoca ve Alp (ANALİZ)

Boluspor en önemli maçlarından birini daha evinde kaybetti. Bu yıl ilginç maçlara imza atan takımımız, tüm karşılaşmaları deplasmanda oynamış olsaydı her halde ligin bitmesine 4-5 hafta kala şampiyonluğunu ilan ederdi. Aslına bakarsak, Boluspor deplasmanlarda aldığı puanlarla şuan yine zirvede olduğunu görürüz.

Kayseri maçının televizyondan verilmesi, seyirci sayısında etkili oldu. Buna rağmen gelen taraftarlarımız 90 dakika hiç susmadılar. Bir başka güzellikleri de, kalemizde gördüğümüz 4 gole ve mağlup olduğumuzda bile takımı alkışlarla tribünlere çağırdılar. Yönetim, taraftar, basın üstüne düşeni yapmaktadır. Üstüne düşeni yapmayan, yanlışlarla dolu kenar yönetim ve futbolcular takımın gidişatından sorumludur.

Karşılaşmanın hemen başında 10 kişi kalmamız, kötü bir takım için teknik adamın can simididir. Beyanatı, yapacağı açıklama, sarılacağı kurtarıcı ip bellidir. Elbette bir takım 10 kişi kaldığında büyük bir güç kaybı yaşar. Bunun olabileceği göz önüne alınarak, teknik adamlar antrenmanlarda çoğu zaman takımlarını eksik oynatırlar. Eksik oynayan takımada, sevgi, sorumluluk, kardeşlik ve birlik aşılayarak olayı dengeye getirisin. Böylelikle, ben beklemiyordum, motivasyonumuz bozuldu, oyun anlayışımız değişti, hakem biz yaktı gibi birçok asılsız gerekçeye sığınmazlar.Kısaca hedefe giden bir takımın eksik oynadığı bir kurtarma aracı olmamalıdır. 

Eksik kalıp gol yediğimizde takıma kenar yönetimden müdahale gelmedi. Sadece beklide en iyi olanlardan Vedat sağ kanata çekilerek kısmi çözüm üretildi. İlk yarıda maç 1-0 bitecek derken, sahada olmayan Dalmat’ın mükemmel golü ile soyunma odasına 1-1 girdik.

İkinci yarıya Abdülaziz’siz çıkarken, Dixon gibi defansta tek dengeli oynayanı sağ kanata aldık. Bu yanlış değişiklikle birlikte takımı iyice geriye yaslayarak 1-1 olan skoru korumayı düşündük. Bu oyun anlayışıyla da, rakibin üstümüze gelmesini sağlayıp, oyunu sahamızda kabullenip, işimizi şansa bıraktık. Oyunu orta alanda, rakip sahada kurmak yerine, kendi sahamızda ve defansta kurmayı düşünene Oğuz Hoca, sonucu kendi belirlemiş oldu.

Oysa, Abdülaziz sağ kanata çekilerek sevdiği ve yıllardır oynadığı mevkide katkı vermesi sağlanabilirdi. İlk yarının en kötüsü olan ve sadece müthiş golde gördüğümüz Dalmat 57. dakikada oyundan alınarak, Ali’nin ağır zeminde oyuna atılmasına da anlam veremedim. Sanki birileri Ali oynayacak, oynamalı demişti! 37 Dakika sahada kalan Ali ile takım bu kez 9 kişi bırakılmıştı. Yanlış oyuncu değişikliğiyle birlikte, top yapmayan, oyun kurgusu olmayan, genç 4 kişinin mücadelesi karşısında sonuç kaçınılmaz oldu.

Uzun zamandır oynamayan Gençer, son haftalarda formsuz Muhammed ile birleşince yediğimiz gollerde birde yine uzun zamandır oynamayan Kaleci Eser uyuyunca 2 golü filelerimizde gördük. Teknik hatalarla, taktik varyasyonları olmayan bir takımı yöneten Oğuz Hoca kaybedilen 6 puanlık karşılaşmanın mimarıdır. Sakın kimsede suç aramasın ve suçlu olarak birilerini göstermesin. 11 kişi sahaya çıkan Boluspor, ortalamaya baktığımızda topla oynama süreleri %70, & 30 aralığı gibidir. Bu kadar farkla ve birde topu yere indirerek oynayan, kanatları kullanan, ara toplarla üstümüze gelen Kayseri kazandı.

Boluspor, Kayseri karşılaşmasında aslanlar gibi mücadele eden sadece 4 oyuncumuz vardı. Alp, Hakan, Vedat ve Aydın’ın dışında diğer oyuncularımız maçın bitmesi için dua ediyorlardı. Nefesinin son anına kadar mücadele eden oyuncularımızdan Alp, Allah’ın hediyesi olarak uzaktan attığı şık golle iyi oyununu süsledi. Vedat, her yerde her metrede bitmeden tükenmeden savaşırken, Oğuz Hoca tarafından oyundan alındı. Hakan, sol tarafta inanılmazları başarıp, ofansta ve defansta çok güzel bir karşılaşma çıkardı. Aydın, orta sahada ve hücumda takıma destek olup, şut atan ender oyuncularımızdan oldu.

Vedat’ın oyundan alınmasından sonra, bu kadar yanlışlar yapan Oğuz Hocanın Alp’i de almasından korkmadım değil!

Yine tekrar edecek olursam, futbol bir oyun ve her sonuca gebe. Önemli olan yanlışların aza indirilmesi ve iyi niyetli olunmasıdır. Genelden baktığımızda, Başkan Abat ve yönetimi elinden geleni fazlasıyla yapıyor. Taraftar ve basın üstüne düşeni yapmaya çalışıyor. Geriye kalanlar, bu işten ekmek yiyenler ve mesleği olanlarda zahmet olmazsa gereğini yapsınlar.

Kaybettiğimiz çok şey olmasına rağmen, 3 puanlı sistemde her an ibreyi lehimize çevirebiliriz. Bunu çevirecek olanlar mesleği futbol olan ve teknik ekiptir. Önümüzdeki Adana maçı da 6 puanlık karşılaşmadır. Almamız halinde kaybettiklerimiz telafi edebilir. Bunun içinde takım ruhu ile oynayan 4 oyuncularımıza yenilerinin eklenmesi yetecektir. Şimdiden başarılar diliyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER