banner120

Ortadoğu’nun Geleceğine Halklar Karar Versin

Bolu’da görev yapan sivil toplum kuruluşları ile siyasi partiler yaptıkları ortak basın açıklamasıyla “Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır, Ortadoğu’nun Geleceğine Halklar Karar Versin” dediler.     KESK-DİSK-TMMOB-HALKEVİ,EMEP-ÖDP-TKP-HDK...

Ortadoğu’nun Geleceğine Halklar Karar Versin

Bolu’da görev yapan sivil toplum kuruluşları ile siyasi partiler yaptıkları ortak basın açıklamasıyla “Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır, Ortadoğu’nun Geleceğine Halklar Karar Versin” dediler.

 

 

KESK-DİSK-TMMOB-HALKEVİ,EMEP-ÖDP-TKP-HDK üyeleri İzzet Baysal caddesinde yaptıkları ortak basın açıklamasında “Suriye’de Emperyalist müdahaleye hayır” dediler.Ortak basın açıklamasını okuyan KESK dönem sözcüsü Serdar Koçyiğit “Bugün, emperyalistlere, işbirlikçilerine köle olmayacağımızı haykırmaya geldik. Bugün üsleriyle, savaş uçaklarıyla, ölüm füzeleriyle gelenlere bir kez daha Emperyalizme Geçit Yok demeye geldik! Bugün, “Bitmedi Kavga Devam Ediyor” demeye, 6. Filo’yu denize dökenlerin, Commer`in arabasını ateşe verenlerin anti-emperyalist kavgası devam ediyor demeye geldik. NATO askerlerini ülkemizde ağırlamaktan onur duyanlar, “NATO'ya ve Patriot füzelerine hayır!” diyenlerin sesinin duyulmaması için elinden geleni yaptı. Gaziantep'te gerçekleşecek bölgesel miting, Başbakan'ın 'düğün ziyareti' bahanesiyle Valilik tarafından yasaklandı.'Bu topraklar NATO toprağıdır' diyen Başbakan'a sahip olan iktidarın bu yasaklama kararında elbette şaşıracak bir şey yok. Onlar kendilerine yakışanı yaptı! Bizler de elbette yasağa ve baskılara rağmen bugün kendimize, tarihimize yakışanı yapıyoruz. Gaziantep'de ve ülkenin bütün sokaklarından bugün “Emperyalizmin Taşeronluğuna ve Patriot Füzelerine HAYIR!” sesi yükseliyor.”dedi.

 

“Savaşa sürüklenmeye Hayır diyoruz”

“Bu sesi önümüzdeki günlerde de yükseltemeye devam edeceğiz.”diyen Koçyiğit; “Çünkü biz, ABD taşeronluğuna Hayır diyoruz! Çünkü biz, emperyalizmin güdümünde komşularımızla savaşa sürüklenmeye Hayır diyoruz! Çünkü biz, Amerikan bombalarına, NATO üslerine, emperyalizmin hegemonyasına Hayır diyoruz! Ve buradan ilan ediyoruz, ey Başbakan bu memleket eninde sonunda NATO’yu bu topraklardan söküp atacaktır! Çünkü bu ülkede yalnızca emperyalizme uşaklıkla onur duyan iktidar sahipleri yok! Bu ülkenin diz çökmeyen, baş eğmeyen onurlu milyonları var! Bugün alanlardan yükselen onların sesidir. Bu sese kulak verin. Yoksa ülkemizi içine sürüklediğiniz bu batakta önce siz boğulacaksınız! Emperyalizmin ekonomik, siyasi ve askeri çıkarları doğrultusunda Ortadoğu’yu yeniden dizayn etme, tarihi kanlı savaşlardan,  yer altı ve yerüstü kaynaklarında egemenlik, sömürü ve gözyaşlarından ibaret olan işgal politikaları, bir kez daha halkların geleceklerini ve bir arada yaşam umutlarını yok etmektedir. ABD hegemonyasında gelişen müdahale nasıl ki önce “demokrasi yerleştirme” yalanlarıyla geldiyse, AKP’nin işbirlikçiliği de “Suriye’de baskıcı ve otoriter düzene karşı Suriye halklarının yanında olduğu” yalanlarıyla örülmüştür. Bu yalanların arkasındaki gerçek ise ABD’nin emperyalist politikalarının son halkası Suriye’de yaşanan yıkımdır. Bu yıkım, Suriye halklarının kendi özgür iradeleri ve öz güçleri ile yürütecekleri demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesine yönelik bir müdahaledir. Bu yıkım aynı zamanda gerici iç çatışma dinamiklerini ülkemize de taşıyan AKP hükümetinin Türkiye’de halklar arasında kardeşliğe, bir arada yaşam umutlarına karşı da gelişen bir müdahaledir. Suriye’nin kaderinin Suriye halklarının elinden alınmaya çalışıldığı, Suriye’nin geleceğinin iç savaşla karartıldığı bu dönemde bizler biliyoruz ki AKP’nin kendine biçtiği misyon “bölgesel aktörlük” adı altında daha fazla işbirlikçiliktir.” Şeklinde konuştu.”

ABD Emperyalizminin Taşeronu Olmayacağız”

 

KESK dönem sözcüsü Serdar Koçyiğit sözlerini şu şekilde tamamladı;”Suriye’de etnik ve mezhepsel çatışmaları dinamitleyen silahlı çeteleri desteklemekten, kardeş halklarla savaşı ve düşmanlığı körüklemekten geri durmayan AKP, şimdi ülkemizi NATO’nun askeri yığınağı haline getirerek işgalin merkez üssü olmayı hedeflemektedir. Bu ülkenin NATO toprakları olduğunu belleyenler, öyle olmasını arzu edenler işbirlikçi politikalarına artık halkı karıştırmasınlar. Ucundan kan damlayan bu füzeler savaş füzeleridir, koruduğu da NATO ve ABD’nin kendisidir. Bizler anti-emperyalist  emek ve meslek örgütleri olarak;  Ülkemizin NATO üsleriyle ve ABD’nin kanlı savaşa hazırlık yaptığı askeri üsleriyle kuşatılmasına; Emperyalizmin Ortadoğu maşası haline getirilerek komşularıyla savaştırılmasına; kanlı tarihe ortaklık edecek bir ülkeye dönüştürülmesine asla ve asla izin vermeyeceğiz. Ülkemizin kaynaklarını sömüren, halkımıza yoksulluk ve güvencesizliği dayatan, ülkemizi NATO füzelerinin yatağı haline getirmeye çalışan AKP iktidarına karşı, “ABD Emperyalizminin Taşeronu Olmayacağız”  diyerek sesimizi her daim yükseltecek, “Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır, Ortadoğu’nun Geleceğine Halklar Karar Versin” şiarımızı haykıracağız.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124